Jegyzetfüzet 4 csillagozás

Simone Weil: Jegyzetfüzet Simone Weil: Jegyzetfüzet

"Ez a világ zárt kapu. Korlát. És ugyanakkor átkelőhely.
Két rab szomszédos cellákban, kapcsolatot teremt egymással úgy, hogy átkopognak a falon. A fal választja el őket egymástól, de ugyanakkor ugyanaz a fal teszi lehetővé, hogy kapcsolatba lépjenek. Így van ez Isten és miközöttünk. Minden válaszfal kapocs.
Ha minden jóra törő vágyakozásunkat egy dologra irányítjuk, ezt a dolgot létfeltételünkké tesszük. De nem tesszük egyúttal jóvá. Mi mindig mást akarunk, mint pusztán létezni.
A teremtett dolgok lényegük szerint közvetítők. Közvetítők egymáshoz, s ennek nincs vége. Közvetítők Istenhez. Ilyenként kell elfogadni őket."

Eredeti megjelenés éve: 1947

Új Ember / Új Mandátum, Budapest, 2003
188 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639336998 · Fordította: Bárdos László, Jelenits István

grafomann

Az ember azzal tartozik nekünk, amiről úgy képzeljük, meg kell kapnunk tőle. A cél, hogy elengedjük neki ezt az adósságot. Elfogadván, hogy mások legyenek, mint képzeletünk teremtményei, Isten lemondását követjük. Én magam is más vagyok, mint aminek képzelem magam. Ennek tudatában lenni nem más, mint maga a megbocsátás.

17. oldal, Üresség és kompenzáció (Új Mandátum, 2003)

Hymnia

Nem élni minden hatalommal, amellyel rendelkezünk, ez annyi, mint elviselni az ürességet.

Elfogadni az ürességet

ascendingbird

Van-e valami bennem, aminek eredete nem ez a találkozás? Egyedül Isten. De az, hogy én Istenre gondolok, már ebből a találkozásból ered.

Véletlen