A ​körülmények hatalma 3 csillagozás

Simone de Beauvoir: A körülmények hatalma

A kitűnő francia írónő önéletrajzának harmadik könyve 1944-től, Párizs felszabadulásától, 1963 elejéig kíséri végig a szerző életútját. Két szüntelenül érdeklődő és az események zajlásában élő kiváló francia író – Beauvoir és Sartre – emberi, írói, világnézeti fejlődésének bonyolult útja rajzolódik ki elénk ebből a könyvből. a könyv egyik legmegnyerőbb sajátossága, hogy egyszerűségéből, közvetlenségéből, érdekességéből ezeknek, az immár a világhír jegyében eltelt éveknek a leírásában sem veszít; ugyanazon a hol szenvedélyes, hol ironikus, hol nosztalgikus hangon mondja tovább történetüket, mint az előző kötetekben, megnyerő sokoldalúsággal tudja felidézni egyéniségüknek, érdeklődésüknek gazdagságát. A legszemélyesebb élmények, az egyéni sors, a társadalmi és az örök emberi problémák, az egyén gondja és a világpolitika zajlása – mind, mind összetartozik, egymással kölcsönhatásban jut kifejezésre a regény lapjain.

Eredeti cím: La force des choses

Eredeti megjelenés éve: 1963

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magvető Világkönyvtár Magvető

Magvető, Budapest, 1966
592 oldal · keménytáblás · Fordította: Szőllősy Klára

BabusM>!
Simone de Beauvoir: A körülmények hatalma

Az életrajz harmadik kötete meglehetősen túlrészletezettre sikerült. Egészen meglepő, hogy a könyvnek pont azok a részei voltak élvezetesek, amiktől tartottam (a külföldi útjainak és tapasztalatainak leírásai, valamint a politikai események felidézése), és pont az életrajzi részek váltak egyre vontatottabbá és élvezhetetlenné. Kifejezetten gyenge része a kötetnek az a két terjedelmes rész, amikor szó szerint beépít részeket az akkori naplóiból, hogy pontosan megidézze annak az időszaknak a hangulatát. Míg a második kötetben kifejezetten beleillettek a szerkezetbe a Párizs megszállásának időszakát megjelenítő naplórészletek, ebben a kötetben pont annyira kihagyható lett volna ez a fogás. Hangulatidézés helyett inkább azt az érzést keltették, mintha írói válságban lenne Beauvoir, de kellenek a szerződés teljesítéséhez az oldalak, és kétségbeesésében újra és újra a régi jegyzeteket idézi meg.
Összességében pedig igen elkeserítő, hogy hiába a vállat sors tisztességes megélése, mégsem a boldogság és az elégedettség hangja érződik a köteten. És ez igen-igen elgondolkodtató…

Magvető, Budapest, 1966
592 oldal · keménytáblás · Fordította: Szőllősy Klára
tiszacsiga>!
Simone de Beauvoir: A körülmények hatalma

Az életrajzi sorozat legnagyobb falatja. Az az érzésem, hogy ennek a kötetnek az Epilógusa hasonlított leginkább az első részhez. Itt sokkal inkább arról kapunk képet, hogyan éltek a második világháború után, milyen nehézségekkel küzködtek Franciaországban – kitekintve néha egy-egy utazásra. Míg az első rész kevésbé történeti jelentőségű (tény, hiszen az a gyermekkortól kezdődött), mégis a személyiség kialakulása engem sokkal inkább megfogott , amiből ebben a kötetben vajmi keveset kapunk.

Daniella78 >!
Simone de Beauvoir: A körülmények hatalma

Elég zűrös könyv és talán a három emlékirat közül a legvontatottabb. Teli van politikával. Ennek ellenére aki a második világháború utáni francia szellemi életre kíváncsi, nyúljon bátran ehhez a könyvhöz.