A ​halál mezői (Wellington és Napóleon 4.) 11 csillagozás

1809

Wellington ​earlje és Napóleon Bonaparte, Franciaország császára már bizonyították kiemelkedő hadvezéri képességeiket. A két, életre szóló ellenség szilárdan hisz abban, hogy saját serege képes bármilyen ellenfél legyőzésére. A háborúban azonban bármi megtörténhet, és soha senki nem lehet biztos a győzelemben.

Miközben Wellington újabb sikereket ér el a franciákkal szemben Spanyolországban, Napóleon kudarccal szembesül Bécs alatt. Katasztrofális oroszországi hadjárata és a megszégyenítő vereség Lipcsénél fáradt sereget hagy maga után, ő azonban tábornokai tanácsa ellenére is folytatja a harcot.

Napóleon hatalmának hanyatlásával párhuzamosan az immár hercegi rangra emelt Wellington tökéletes helyzetbe kerül ahhoz, hogy szétzúzza a zsarnokot. Napóleon képtelen feladni a harcot, s a két óriás még egyszer, utoljára találkozik Waterloo véres csataterén…

A halál mezői Simon Scarrow az európai történelem legnagyobb alakjai közé tartozó… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2010

Gold Book, Debrecen, 2016
584 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634264286 · Fordította: Sándor Zoltán

Bibliotekarius>!
Simon Scarrow: A halál mezői

Remek könyv ez is, a sorozaton a korona. Mind a két vonal nagyon jó, persze kicsit elfogult Wellington irányában, de Napóleonnal is korrekt.
Egymást érik a remekbe szabott drámai helyzetek, mint egy ragyogó filmforgatókönyv, s persze közben tudja az ember, majdnem szó szerint a valóságot kapja… hisz legtöbb dolog emlékiratokból, levelezésekből és naplókból rekonstruálható. Ami nagy előnye, hogy a XVIII. század hadvezetéshez Bernard Cornwell-hez mérhető írói és hadtörtészi szakértelmet mutat és azt hiszem ír is olyan jól, mint ő.
Külön érdeme, hogy a tüzérség elképesztő szerepét ezekben a csatákban jól mutatja be, ahogy a korszerűsödő és szaporodó ágyukkal szembeni hagyományos hadtestmozgatás tragikusan óriási veszteségeket produkál (először Wagram-nál) és ezt valahogy nem veszik észre, ill. nem találják módját, hogy mit tegyenek ellene. (Ez az amerikai polgárháborúban is százezres hullahegyeket eredményez még!).
A katonai mellett az európai diplomáciatörténetben is otthonos a szerző, remekül lája át a finom mozgásokat…
Nos, szóval minden adott, ha meguntuk mondjuk Austen világát, akkor átmozduljunk egy kicsit fiúsabb regényvilágokba és újraéljük a Napóleon-kor kavalkadját. :)

Bahon>!
Simon Scarrow: A halál mezői

A négy könyv közül kétség kívül ez gyakorolta rám a legnagyobb hatást, néhol nagyon nehezen tudtam olvasni, annyira beleéltem magam az embertelen körülményekbe!
Érzékeny lelkűek kerüljék!

Alexanderr>!
Simon Scarrow: A halál mezői

Maximálisra értékeltem, mert Scarrow jól oldotta meg ezt a párhuzamos életrajz regénysorozatot. Bár én magam jobban örültem volna egy csak kimondottan Wellingtonról szóló részletesebb sorozatnak, Napóleonról valahogy bővebb magyar nyelvű irodalom van, mint a legyőzőjéről. Ezért engem elsősorban az ő karaktere érdekelt, és nem olvastam annyira szívesen a napóleoni részeket. De mondom, maga az, ahogyan ugrált a 2 főszereplő között jól lett megoldva. Csak az egyik miatt nem bánom, hogy vége lett a sorozatnak.