96. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján

Polaroidok 1008 csillagozás

Simon Márton: Polaroidok Simon Márton: Polaroidok

Simon Márton új verseskötete a nagyvárosi szorongás szótára. Szélesvásznú történeteket mesél el néhány szóban vagy egy-egy mondatban, a félig kihunyt fényreklámok tömörségével. Baltával és körömollóval esik neki a nyelvnek, mintha mindig azt az egyetlen elrugaszkodási pontot keresné, ahol költészet és valóság egymásba zuhan. De miután megtalálta és megmutatta nekünk, udvariasan hátralép, és csak annyit mond: ”Uram, íme, a szakadék, amit rendelt.”

Eredeti megjelenés éve: 2013

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Költészet, vers, slam

Jelenkor, Budapest, 2022
Jelenkor, Budapest, 2020
Jelenkor, Budapest, 2019

Bodor Ádám

gwyneira P>!
Simon Márton: Polaroidok

Alighogy túljutottam néhány oldalon: nem tetszik. Pedig micsoda reményeket fűztem hozzá! Hát, egy csillagot azért mégse adhatok…
A felénél: nahát, ez nem is rossz. Határozottan nem rossz! Csak rá kell hangolódni.
Miután az utolsó oldalt is elolvastam: Simon Márton, elveszel feleségül?

Tarja_Kauppinen IP>!
Simon Márton: Polaroidok

Értékválság, avagy miért szakítottam a XXI. századdal.

Pangó városi utcák, szmog, büdös. Valaha éltem itt, de az még nem itt volt.

Többé már nem havazik.

Noha nem minden sorával tudok azonosulni, a többség átjön, és olyan (posztmodern) perspektívát közvetít, amelyet kellőképpen a magaménak érzek. Üresség, multikulturalitás, intertext. Amiért ő kedveli a kortárs japán kultúrát, én épp azért viszolygok tőle. A japán művészet értékei nem az enyémek.

Simon Mártonnak abszolút indokolt a helye a kortárs líra élvonalában, mert napjaink általános hiányérzetét ragadja meg.

Forró belvárosi utcán sodródó szemét idegennyelvű felirata.

Keressük a magvakat.

Találtam.

NannyOgg>!

196
Képzeld el, hogy kitekered
egy madár nyakát,
aztán eléd áll, és elmondja, milyen érzés.

Olyan.

Mulán>!
Simon Márton: Polaroidok

Érdekes verses kötet de úgy érzem helyenként nem fogtam fel amit olvastam mint ami a fül szövegben is van ”íme, a szakadék, amit rendelt.” köztem és a könyv között is van egy szakadék. Újra fogom próbálni még idén mert alapból érdekel csak most nem jó időpontban …

Juci IP>!
Simon Márton: Polaroidok

Tetszenek a képek, amiket teremt, és a többség tényleg nagyon ismerős, elgondolkodtató, hümmögtető stb., de úgy érzem, folyamatosan olvasva nem tudnak érvényesülni, annyi időm meg nincs, hogy félórát meditáljak minden egyes darabon, pl. azon, hogy Majoránna vagy Őszibarack :D (Remélem, pontosan idéztem.) Bírom nagyon Simon Márton dolgait, de az előző kötetét sokkal többre tartom, és legjobban a slamszövegeit szeretem. Remélem, nem marad ennél a végletekig lecsupaszított formánál.
Különben elolvasnám még egyszer az egészet sorrendbe rakva, kíváncsi vagyok, úgy mi sülne ki belőle. Nem csinálja meg valaki? :)

olvasóbarát >!

311 Elmesélhetném csak idézetekkel ,
Megúszhatnám, hogy beszélni kelljen róla – csak sok idézet kellene hozzá.

Olyan érzés olvasni, mintha nagy tömegben jönnék – mennék és közben hallgatnám az emberek hozzám érkező mondatait, mondattöredékeit.

188 Mintha egy kihalóban lévő
nyelven beszélnénk,
egyre kevesebb a szó.

Töredezettségében ad egy szokatlan egészt.
Tetszett.
Képernyőképem a kötet olvasása óta az Álarcos meggyvágó.

sophie P>!
Simon Márton: Polaroidok

Nem ért készületlenül engem ez a könyv. Nemrég olvastam – olvastam? – Weöres Sándor egysoros verseit. Abban volt egyszavas vers is. És működött. még képet is lehetett hozzájuk kapcsolni. A Polaroidok is rendben van etéren. Sőt, még összefüggő szöveggé is rendezgethető. Na most az ilyesmi versekkel az van, hogy a belelátástól lesz inkább valami, mint a benne rejlőtől. Ennek általában így kéne lenni, de ezúttal nincs más választás. Úgyhogy van, akinek ez a kötet minden, másvalakinek semmi. Én valahol félúton vagyok, az a gitárral alázenélt felolvasás például tetszett.
A saját példányom antikváriumból való, valaki szerelmi ajándékul kapta, belejegyezve egy személyre szóló, újabb egymondatos vers. Nos, akkor ez a kötet most éppen azt jelenti (jelöli), ami már nincs. Különben nem lenne itt előttem, éppen ez.

Libri, Budapest, 2013
88 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633101933
Cintia_ P>!
Simon Márton: Polaroidok

Szeretem ezt a verseskötetet.
Annyi minden van benne – az, amit éppen érzel. Nálam legalábbis így van.
Egy mondatról mindig mást gondolok, más érzést kelt bennem és más okból, de mindig tetszik.

Az újraolvasásnál jöttem rá, hogy a Polarodiok egy nagy komfortkönyv az egzisztenciális kríziseimben.

CsakSimánDorka>!
Simon Márton: Polaroidok

Szerelmes lettem! A lelkemnek ez most úgy kellett, mint a falat kenyér az éhezőnek! A sok klasszikus vers közé én ezt is kötelezővé tenném középiskolába. Köszönöm ezt a fantasztikus élményét!

Pandalány P>!
Simon Márton: Polaroidok

Pillanatok. Érzések. Megfigyelések. Simon Marci.
Na.
Van még lecsó.

Imádom. A lecsót is. Szokatlan, meglepő és zseniális könyv.
Olvasni kell és kész, kár ragozni.

encsy_eszter>!

446
Interjú. Csend.
Mit mentene ki egy égő házból?
A lángokat.

madárka>!

172
Látod, ez lett belőled is,
szavak,

pizsamának;
ebben temessetek el.

fülcimpa>!

071
És akkor a szobamérlegre leülve
zokogni kezdett. Megnézhettem volna a sírás
súlyát, mielőtt eljöttem.

madárka>!

308
Én a semmit a te szádból már nem hiszem el.