92. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján

Polaroidok 913 csillagozás

Simon Márton: Polaroidok Simon Márton: Polaroidok

Simon Márton új verseskötete a nagyvárosi szorongás szótára. Szélesvásznú történeteket mesél el néhány szóban vagy egy-egy mondatban, a félig kihunyt fényreklámok tömörségével. Baltával és körömollóval esik neki a nyelvnek, mintha mindig azt az egyetlen elrugaszkodási pontot keresné, ahol költészet és valóság egymásba zuhan. De miután megtalálta és megmutatta nekünk, udvariasan hátralép, és csak annyit mond: ”Uram, íme, a szakadék, amit rendelt.”

Eredeti megjelenés éve: 2013

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Költészet, vers, slam

Jelenkor, Budapest, 2022
Jelenkor, Budapest, 2020
Jelenkor, Budapest, 2019

Bodor Ádám

gwyneira>!
Simon Márton: Polaroidok

Alighogy túljutottam néhány oldalon: nem tetszik. Pedig micsoda reményeket fűztem hozzá! Hát, egy csillagot azért mégse adhatok…
A felénél: nahát, ez nem is rossz. Határozottan nem rossz! Csak rá kell hangolódni.
Miután az utolsó oldalt is elolvastam: Simon Márton, elveszel feleségül?

NannyOgg>!

196
Képzeld el, hogy kitekered
egy madár nyakát,
aztán eléd áll, és elmondja, milyen érzés.

Olyan.

Juci P>!
Simon Márton: Polaroidok

Tetszenek a képek, amiket teremt, és a többség tényleg nagyon ismerős, elgondolkodtató, hümmögtető stb., de úgy érzem, folyamatosan olvasva nem tudnak érvényesülni, annyi időm meg nincs, hogy félórát meditáljak minden egyes darabon, pl. azon, hogy Majoránna vagy Őszibarack :D (Remélem, pontosan idéztem.) Bírom nagyon Simon Márton dolgait, de az előző kötetét sokkal többre tartom, és legjobban a slamszövegeit szeretem. Remélem, nem marad ennél a végletekig lecsupaszított formánál.
Különben elolvasnám még egyszer az egészet sorrendbe rakva, kíváncsi vagyok, úgy mi sülne ki belőle. Nem csinálja meg valaki? :)

olvasóbarát>!

311 Elmesélhetném csak idézetekkel ,
Megúszhatnám, hogy beszélni kelljen róla – csak sok idézet kellene hozzá.

Olyan érzés olvasni, mintha nagy tömegben jönnék – mennék és közben hallgatnám az emberek hozzám érkező mondatait, mondattöredékeit.

188 Mintha egy kihalóban lévő
nyelven beszélnénk,
egyre kevesebb a szó.

Töredezettségében ad egy szokatlan egészt.
Tetszett.
Képernyőképem a kötet olvasása óta az Álarcos meggyvágó.

sophie P>!
Simon Márton: Polaroidok

Nem ért készületlenül engem ez a könyv. Nemrég olvastam – olvastam? – Weöres Sándor egysoros verseit. Abban volt egyszavas vers is. És működött. még képet is lehetett hozzájuk kapcsolni. A Polaroidok is rendben van etéren. Sőt, még összefüggő szöveggé is rendezgethető. Na most az ilyesmi versekkel az van, hogy a belelátástól lesz inkább valami, mint a benne rejlőtől. Ennek általában így kéne lenni, de ezúttal nincs más választás. Úgyhogy van, akinek ez a kötet minden, másvalakinek semmi. Én valahol félúton vagyok, az a gitárral alázenélt felolvasás például tetszett.
A saját példányom antikváriumból való, valaki szerelmi ajándékul kapta, belejegyezve egy személyre szóló, újabb egymondatos vers. Nos, akkor ez a kötet most éppen azt jelenti (jelöli), ami már nincs. Különben nem lenne itt előttem, éppen ez.

Libri, Budapest, 2013
88 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633101933
Pandalány P>!
Simon Márton: Polaroidok

Pillanatok. Érzések. Megfigyelések. Simon Marci.
Na.
Van még lecsó.

Imádom. A lecsót is. Szokatlan, meglepő és zseniális könyv.
Olvasni kell és kész, kár ragozni.

PappDóra IP>!
Simon Márton: Polaroidok

Meg amikor sötétedés előtt kiülök a kis pesti lakás koszos erkélyére, szívom a felettem lakó cigarettafüstjét, és a szürkületi fényben Polaroidokat olvasok. <3

CsakSimánDorka>!
Simon Márton: Polaroidok

Szerelmes lettem! A lelkemnek ez most úgy kellett, mint a falat kenyér az éhezőnek! A sok klasszikus vers közé én ezt is kötelezővé tenném középiskolába. Köszönöm ezt a fantasztikus élményét!

fülcimpa>!
Simon Márton: Polaroidok

Hogy ma mekkorát bűnöztem! Munka közben a munkahelyemen elvonultam és negyed óra alatt elolvastam. Azaz befaltam. Aztán a nap folyamán újra. És tudom, hogy este megint, mert idézni akarok belőle. Sokat. Hogy ti is olvassátok, lássátok mekkora és milyen jó ez az egész. Olyan mintha mindenki életét belerakná, most éppen főleg az enyémet. Szinte egy rugóra jár az agyunk, csak én nem tudom ezt elkövetni, inkább elzenélem, elmuzsikálom.
Olyan sokat tudhat a szerelemről… olyan sok mindent átélhetett, olyan jól ír… annyira megölelném a gratulációm után ezt a hat centi híján két méteres költő fiút :)

abipter>!

172
Látod, ez lett belőled is,
szavak,
pedig tényleg hiányzol.

Emlékszem, 13 vagy 14 éves koromban volt nagy divat ez a verseskötet. Akkor dacból, mert nem szerettem sosem azt tenni, amit mások, nem olvastam el.
Hogy őszinte legyek, nagyobb durranásra, érdekesebb tartalomra számítottam.
Nem volt rossz, mert kifejezetten sötét korszakom van most, így sok egysorossal együtt tudtam érezni, de akkor sem ér fel ez a kötet írói, költői magaslatokba.

” 034

pedig tényleg hiányzol.

encsy_eszter>!

446
Interjú. Csend.
Mit mentene ki egy égő házból?
A lángokat.

pizsamának;
ebben temessetek el.

fülcimpa>!

071
És akkor a szobamérlegre leülve
zokogni kezdett. Megnézhettem volna a sírás
súlyát, mielőtt eljöttem.

madárka>!

308
Én a semmit a te szádból már nem hiszem el.

Említett könyvek