Kereszténység ​és irodalom 0 csillagozás

Válogatott írások
Sík Sándor: Kereszténység és irodalom

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Vigilia, Budapest, 1989

Creusa>!

Akkor lesz az ember reális, igazi emberré, ha az én-en túl fölfedezi a mi-t.

Creusa>!

Akit az ember szeret, arra mindenféle értéket ráruház, és minden illúzió magába hordja a széthullás veszedelmét.

Creusa>!

Széchenyi nagyszerű mondása szerint: csak a gyenge szereti önmagát, az erős egész nemzeteket hordoz keblében.

Creusa>!

[…] ha már Bohrnak vagy Einsteinnek elméje elkápráztat bennünket erejével, hogyan kezdjünk bele Isten dicsőségének magasztalásába, aki őket is teremtette?

Creusa>!

A magyar tánchoz magyar ruha való, és a magyar kultúra csak a magyar nép lelkéből születhetik meg. Az emberiségnek, Európának csak ekkor lehetünk hasznára, a Nyugat számára csak akkor leszünk eleven értékké, ha olyat adunk neki, amit kívülünk más nem adhat: magyar értéket. Ezt az egyet más meg nem adhatja, pedig ezt az egyet várja tőlünk Isten és ember.
Az úristen is ezt várja tőlünk. Istennek célja van minden néppel, minden nemzettel. Mindegyikkel más- más.Minden nép külön szín az Úr palettáján: A nagy képhez szükséges valamennyi. Minden faj, külön hangszer az ő kórusában: a nagy világszimfónia valamennyinek együttes zenéjéből fog kialakulni. Egyik sem felesleges, egyik sem kevésbé szükséges a másiknál. De mindegyiknek csak akkor van létjoga amíg hű marad magához, amíg önmaga marad, amíg azt a darabot játssza amelyet őrá mér ki a karmester.
Mi magyarok még alig mondtunk ki valamit a mi mondanivalónkból, még alig találtuk meg a magunk húrjait, mi még nem mondtuk ki szavunkat az emberiséghez . Még ezután kell kimondanunk: ez az Isten akaratunk.
Petőfivel kérdezem: Ezer évig tartott volna meg Isten, hogy most az utolsó habok elmerítsenek? Azért tartott meg, hogy éljünk, azért próbált meg, hogy jobbá, legyünk, azért segített, hogy segítsünk magunkon. Élnünk és szólnunk kell. És mi élni fogunk és szólni fogunk. Még van egy kimondatlan magyar szó: ki fogjátok mondani. Ti fogjátok kimondani fiúk, fiatal magyarok! De egy bizonyos: hogy a szó csak azon a nyelven hangozhatik el, amelyre Szent István tanítottam meg a nemzetet.

Ó dicsőséges szent jobbkéz,
Melyre magyar óhajtva néz,
Nagy öröme népünknek,
Drága kincse szívünknek,
mutasd az utat, megyünk amerre intesz.

Creusa>!

A hit szeretet által munkálkodik.

Creusa>!

Aki azt hiszi, hogy áll, ügyeljen, hogy el ne essék.