Sík Csaba (szerk.)

Körkép ​75 2 csillagozás

Huszonhárom mai magyar elbeszélés
Sík Csaba (szerk.): Körkép 75

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: Bertha Bulcsu, Boldizsár Iván, Bor Ambrus, Csurka István, Galgóczi Erzsébet, Hernádi Gyula, Illés Endre, Karinthy Ferenc, Kolozsvári Grandpierre Emil, Komlós Aladár, Mándy Iván, Mesterházi Lajos, Örkény István, Páskándi Géza, Rákosy Gergely, Sobor Antal, Somogyi Tóth Sándor, Sükösd Mihály, Szabó István, Szakonyi Károly, Szobotka Tibor, Vészi Endre

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Körkép Magvető

Magvető, Budapest, 1975

Bla IP>!
Sík Csaba (szerk.): Körkép 75

Sík Csaba (szerk.): Körkép 75 Huszonhárom mai magyar elbeszélés

A Magvető nagymultú, mértékadó antológiája, ill. annak szerkesztője Sík Csaba e kötetben is a múlt év folyóirat-publikációi közül válogatta ki a legjobb novellákat. Egy időben tavasszal minden évben megvásároltam ez áttekintést, most is sorakoznak e régi kötetek a polcomon. Ez valahogy külön volt, kézbe vettem hát. Annyi szívemnek kedves író egy-egy írása szerepel, hogy boldog felfedezések az újraolvasások. Mindjárt az elején Bertha Bulcsú napfényes, őszi, szépkori története, majd Boldizsár Iván személyes kalandja egy pisztollyal és a „miniszterpapírral”. Hosszan folytathatnám…egészen Vészi tartalékos kiképzést felvillantó „Lábvizit”-éig. Próbáljátok ki 1974, a virágzó Kádár-korszak novella-termését. Érdemes!

Bla IP>!

Ott volt egy magas, égő fekete szemű , nagyon karcsú férfi. „Kirgiz”-nek szólították. Két évvel fölöttem járt az egyetemre, a gólyák ismerik az idősebbeket, ő nem emlékezhetett rám, de én tudtam a nevét, az Eötvös-kollégiumi perből is. Rajk Lászlónak hívták.

dokijano >!

Különben a korong például úgy készül, hogy a kefekötő a forró szurokban megmártott szőrtincseket beülteti a korongfa lyukaiba úgy, hogy a töve alul van, a koronája felül, majd dróttal megerősíti, hogy ne csak a szurok tartsa.

dokijano >!

E beszélgetés során tudtam meg, hogy a szőrszálhasogató kifejezés a kefekötők szakszótárából evezett be az irodalmi nyelvbe, amit tudomásom szerint sem az Értelmező Szótár szerkesztői, sem etimológusaink nem sejtenek. Valahol egy iparost a gyakorlat megtanította arra, hogy a lószőr sokkal olcsóbb a serténél, viszont vastagabb, tehát serte vékonyságúra kell hasítani. Innen, ha nem is egy lépés, de már nem nagy távolság volt a szőrszálhasogató gép megszerkesztéséig. A 40-50% hasított lószőrrel kevert ecset lényegesen olcsóbb volt, mint a színsertéből gyártott, és minőség dolgában semmivel sem maradt mögötte. A hasított lószőrt különleges gép keverte el a sertével.
    Egyszóval, az iparosok géppel végzik a szőrszálhasogatást, a tudósok szájjal.

315-316. oldal, Kolozsvári G. Emil: A család hívó szava, 5. fej. (Magvető, 1975) · Kolozsvári Grandpierre Emil

dokijano >!

Ócsa határán ingovány terült el, oda vetette be magát a Bukovi banda, úgy éltek, mint a hajdani pákászok, halból, vadmadarakból, fészekből szedett tojásokból. Valahányszor kifogytak a pénzből, lekaszálták az ingovány mélyén rejtőző valamelyik dús növényzetű rétet, a szénát befuvarozták Pestre, és ott jó áron eladták. Ha elszámolnivalójuk akadt a csendőrökkel, a nádasban bújtak meg.

293-294. oldal, Kolozsvári G. Emil: A család hívó szava, 4. fej. (Magvető, 1975) · Kolozsvári Grandpierre Emil

dokijano >!

Nem látszott meg rajtam, hogy van három könyvem, véletlen csodaképpen egyik nagybátyámtól jól megválasztott könyveket kaptam: Petőfi Összes versei-t, Cox Görög regéi-t és – Kisfaludy Károly Összes művei-t, s én nem győztem újra meg újra olvasni őket. Kisfaludy Károlyt nem kisebb gyönyörrel, mint Petőfit. A görög mítoszoknak nem volt olyan kis zuga, amit ne ismertem volna. Tizenegy éves koromban általános álmélkodást keltett az osztályban, mikor én mondtam meg egy mitológiai adatot, amely a tanárnak nem jutott eszébe: Polyneikész és Eteoklész nevét.

329. oldal, Komlós Aladár: A pálya végén (Magvető, 1975) · Komlós Aladár

dokijano >!

Vasgyúró voltam, erős gyerek, nagy verekedő; mint apámnak, nekem is a testi erő imponált legjobban, de emlékszem, az iskolakönyvből kimásoltam egy hazafias verset a füzetembe, és aláírtam: Írta Kredens Aladár. A verset eldugtam magamnak egy fiókba, mint egy darab elcsent csokoládét, nem mutattam senkinek, de valahogy azt hittem, hogy én írtam a verset.

328. oldal, Komlós Aladár: A pálya végén (Magvető, 1975) · Komlós Aladár