Sík Csaba (szerk.) · Szántó Tibor (szerk.)

Ars ​poeticák a XX. századból 1 csillagozás

Sík Csaba – Szántó Tibor (szerk.): Ars poeticák a XX. századból

A Gondolat kiadó által 1982-ben kiadott kötet 1900-tól 1980-ig sorakoztatja fel a képzőművészek, zeneszerzők, írók, szobrászok, építészek művészetükről írott szövegeit, művészi hitvallását, igyekezve a legreprezentatívabb művészek megnyilatkozásait bemutatni, hagyományőrzőktől a forradalmárokig.
A könyv megformálása Szántó Tibor tipográfiai mestermunkája.

Gondolat, Budapest, 1982
418 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632811186 · Illusztrálta: Szántó Tibor

dobosida>!

A versnek írójával, az írónak önmagával kell csupán azonosnak lennie.

dobosida>!

Az a célja, írja, hogy a távoli múlt vagy jövő isneretlen, legfeljebb ködösen sejtett, bizonytalan érzésekkel körültapogatott valóságáról képet adjon, olyan térbeli szituációt teremtve, melyet a mai művészet módszerei, s a kulturális tradíció jelei értelmeznek. Feladata formát adni annak, amit érez, de nem ért.

dobosida>!

A képnek annyi tere van, amennyit felfedezünk benne; Gudmunsson művészete a kigondolt látványban megtestesülő reális tapasztalatok, ismeretek, érzelmek, sejtések gazdagsága teremtette, a végtelen idő több szakaszát megjelenítő terek sokaságának találkozása.

dobosida>!

S a természetben, amit kozmikus folyamatok, teremtőerők eszközének lát Gudmunsson is, mint a kínai festők, a művészetet létrehozó értelmi-érzelmi tevékenység utolérhetetlen mintájának. Egyiknek sem az eredménye a fontos, a befejezett természet a civilizáció, q befejezett mű a kereskedelem zsákmánya.

dobosida>!

Persze hiába a technikai jártasság, a játékszabályok ismerete, a csapdákat kikerülni tehetség, bölcsesség kevés, a sikerhez szerencse is kell, költészetben, életben egyaránt.

dobosida>!

Nem a pillanattal, a teljes idővel tart kapcsolatot; amit mond, talán a jövőben lesz minden részletében érvényessé, vagy a feltámasztott múlt révén.

dobosida>!

Jelenléte törvényszerű volt, nem szorult rá, hogy irányzattal, stílussal, divattal igazolja, kézlegyintéssel intézte el azokat, akik „kultúrfunkciónak” hiszik a művészetet, az értelmiségi kegyes ajándékának.

<Picassoról>

dobosida>!

„a líra: logika, de nem tudomány„ – amely a bájolástól, a varázslattól sem idegen, hiszen hozzá is eljön az ének. Megismer, közöl, kinyilatkoztat, a kétszerkettő egzakt, legalábbis megegyezéses igazsága helyett képek, jelképek közvetítésével. A kép két tény keresztezési pontja, vagy összekötő ív felettük, ha túlságosan távoliak egymástól, olyan tényeké, melyeknek a váratlan találkozás gazdagabb értelmet ad a nyelvi jel szótári jelentésénél. A kép kitágította szemantikai tartalomhoz a vers hozzáadja az akusztikait is, a ritmust, netán a rímet, de architektúrája az igazi többlet, a képeket egységes rendszerbe foglaló szerkezet. Nem leltár, nem felsorolás tehát, építészet….

dobosida>!

Sosem törekedtem arra, hogy műveim szereplőinek és témájának kiválasztásábab a szertelenül szabad képzelet, a csapongó fantázia irányítson. A képzeletem alkotásaiba szőtt ismereteknek, eszméknek és összefüggéseknek a jellege közvetlenül életem és tevékenységem körülményeiből fakad. Inkább emberi kapcsolatokból – és ráadásul igen laza kapcsolatokból –, semmint valóságos eseményből; mert az életem maga tulajdonképpen távolról sem volt kalandos. Még most is, amikor bizonyos sajnálkozással (ki ne sajnálná az ifjúságát?) és igazán jó szívvel tekintek rá vissza, a kemény munka és szigorú kötelesség józan fénye vonja be – s ezek önmagukban nem éppen romantikus töltetű fogalmak.

Joseph Conrad/ A "Dagályban" c. regény előszavából (44.o.)

dobosida>!

A festészet optika, művészetünk tartalma elsődlegesen abban rejlik,amit a szemünk gondol…

Paul Cézanne leveleiből (21.o)