Elveszett ​szemek 11 csillagozás

Sigrún Eldjárn: Elveszett szemek

Stína és Jonni elindulnak haza. Picikoca, a minden lében kanál, ám okos és ravasz malac is velük tart. Köd és sötétség ereszkedik a tájra, a gyerekek pedig hamarosan elszakadnak egymástól. Csapdákon, vad lávamezőkön és sűrű erdőkön kell keresztüljutniuk, titkokkal és rejtélyekkel megküzdeniük, miközben számtalan furcsa szerzettel is összeakadnak. Nemegyszer csak a vakszerencsének vagy a lélekjelenlétüknek köszönhetik az életüket: lelepleznek egy körmönfont bűntettet, megoldanak egy több évtizedes mágikus talányt, és még csak nem is szükséges minden esetben varázserőt alkalmazniuk.
Hogy azt honnan merítik?
És hogy hazajutnak-e végül?

Lapozz bele a Nordic Book Award 2003-as díjazottjának, Izland egyik legkedveltebb ifjúsági írónőjének izgalmas kötetébe, és merülj el ebben a sodró lendületű kalandban!

Eredeti cím: Týndu augun

Eredeti megjelenés éve: 2003

Pongrác, Budapest, 2013
232 oldal · ISBN: 9786155131486 · Fordította: Patat Bence

krlany I>!
Sigrún Eldjárn: Elveszett szemek

Nem rossz, de a vége összecsapott. Ott, ahol mindent el kellene magyarázni, ott, ahol a cím értelmet nyer, ott pár mondatban elintéz mindent az író, mintha túllépte volna a megengedett karakterszámot, így kurta lesz a vég, miközben az egész mese, nagyon jó. Érdekes fordulatok vannak benne, összemosódik kicsit a való és a fantasy világ, és nekem a hangulata is tetszik, amely bár nem ez a napsütötte vidám, mégis kézzelfoghatón karakteres és meseszerű… vagy csak mert még nem voltam Izlandon, azért meseszerű.

Chris>!
Sigrún Eldjárn: Elveszett szemek

Mintha csak egy izlandi felmenőkkel rendelkező Gaiman-meseregényt olvasnék. :)

Netti_10>!
Sigrún Eldjárn: Elveszett szemek

Kicsit csalódtam a könyvben, jobban kidolgozottra számítottam a díjazása és a hátoldali dicséretek miatt. Összességében aranyos, 10 éves korosztálynak való, bár biztos vagyok abban, hogy ennyi évesen is érzik majd a kidolgozatlan szálakat.

Jeffi P>!
Sigrún Eldjárn: Elveszett szemek

Az egész történet egy kicsit fura. Rengeteg eszmei mondanivalója van, rövidre szabva. A fogalmazás néha zavart, és néha nem tudtam eldönteni, hogy mi nem stimmel a mondatokkal. Az illusztrációk amúgy érdekesek…nem szépek, érdekesek.
De van a történetben minden ami mesévé teszi az egészet. Átok, törpék, trollok, arany, gonosz tevő emberek, és megmentők. Tehát igazándiból minden megvolt, hogy nagyon jó legyen a történet, de nem sikerült teljesen jól. A naplóírásos részek tetszettek, de mind a két fiatal irreális döntéseket hozott bizonyos esetekben. Nem teljesen tiszta, hogy ki hány éves, Jonni, ha minden igaz öt, a nővére talán 13 körüli. Nem emlékszem, hogy ő meg lett-e mondva, hogy mennyi idős. És persze belerakták Picikocát, aki igazándiból túl sok mindent nem csinált, csak volt :D
Jobban meg lehetett volna írni, és én egy icike picikét jobbra számítottam.

Szédültnapraforgó>!

– Stína, hogy lehet, hogy mindenkinek van farka, csak nekünk nincs? – kérdezi Jonni, miközben az orrát szívja.
– Egyáltalán nincs mindenkinek farka. Miért, mondd, ki olyat ismersz, akinek farka van?
Stínának nem sok kedve van ilyen értelmetlen kérdésekre válaszolni.
– Úgy értem, a legtöbb állatnak van farka, csak nekünk embereknek nincs. Nézd csak meg például ott azt a sok tehénfarkat – mutat Jonni a tehenekre, amelyek csak baktatnak a ködben. – A cicáknak meg a kutyáknak is van farkuk…sőt a törpemalacnak is. Szeretném, ha nekem is lenne, hogy amikor jókedvem van, csóválhassam!
Stína most nem bírja ki nevetés nélkül. Elképzeli Jonnit hosszú, lompos farokkal. Igazából akármilyen lehangolt is lehet az ember, Jonni mindig tud mondani valami badarságot, amitől egyből jobb kedvre derül.

dokijano>!

– Odanézz, Picikoca! Szerintem az ott egy ház egy kis toronnyal. És van valami a torony tetején… talán egy kereszt! Te persze ezt nem érted, mivel nem jártál vasárnapi iskolába, de én megmondom neked, hogy az efféle ház, aminek a tetején kereszt van, az bizony templom.

168. oldal, Templom (Pongrác, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: templom
dokijano>!

Miközben Jonni ír, a malac mellette ül az asztalon, és figyel. Egy puha, kötött, sárga sál van a nyakában, mert egy kicsit megfázott. Jonni nagyon szereti a malacot, és „az én kis Picikocám”-nak nevezi.

23. oldal, Skafti (Pongrác, 2013)