Afganisztánba ​csak sírni jár az Isten 9 csillagozás

Siba Shakib: Afganisztánba csak sírni jár az Isten

Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.

„Olyanok ​vagyunk, mint azok a halottak, akikről a kefin-kes, a szemfedéltolvaj lelopja a halotti leplet. A kefin-kes éjszaka odalopódzott a sírhoz, kikaparta a frissen eltemetetteket, kicsavarta őket a szemfedélből, és a leplet másnap újra eladta a bazárban. Aztán a halottaknak egyszer csak elegük lett az állandó be- meg kitakargatásból, el- meg kiásásból, és ahogy voltak, amúgy hidegen és csupaszon elhatározták, hogy a Halottak Istenéhez fordulnak, és megkérik, tegye már el az útból ezt a szégyentelen kefin-kest. Az Igazak Istene meghallgatta panaszukat, úgy találta, hogy igazuk van, és eltüntette az aljas lepeltolvajt.
A halottak boldogok voltak, megkönnyebbültek, ám nyugalmuk nem maradt tartós. A kefin-kes segédje lett az új kefin-kes, ráadásul nemcsak annyit tett, mint a mestere, hanem még sokkal szörnyűbb szokása is támadt. Erre aztán nem számítottak a halottak! Mélységesen megbánták előbbi elhatározásukat, és megkérték az istenüket: adja vissza nekik a régi… (tovább)

Eredeti cím: Afganistan, Where God Only Comes to Weep

>!
Magyar Könyvklub, Budapest, 2002
326 oldal · ISBN: 9635477465 · Fordította: Farkas Tünde

Kedvencelte 1

Most olvassa 1

Várólistára tette 7

Kívánságlistára tette 10


Kiemelt értékelések

Bla IP>!
Siba Shakib: Afganisztánba csak sírni jár az Isten

Ez a könyv Sirin-Gol története aki épp Iránból települ át Afganisztánba láthatóan különböző apáktól származó négy gyermekével. A történet elbeszélője, az író épp megfigyelőként van jelen az ENSZ berendezte menekülttáborban, ekkor már másfél hónapja él Afganisztánban, hogy könyvet írjon róla.
Sirin-Gol volt az egyetlen oly nyitott asszony az afgánok között, aki elmondta neki történetét. Az asszonyt az író egy fához hasonlította, amely erőteljes, karcsú, a legvadabb viharoknak is ellenálló, mindent látó és megértő, s mindent tudó. A történet nem szokatlan, inkább tipikus a mindennapi őrületről, ahogyan azt az afgán férfiak és nők napról napra évek óta átélik.
Sirin-Gol afgánul Édes Virág-ot jelent. Anyjának negyedik leánya és kilencedik gyermeke. Gyermekként a vályogkunyhó árnyékos padlóján, a sarokban ül, figyeli szüleit és nagyobb testvéreit, ahogy az aprócska földet művelik, kiseprik a port, szőnyeget csomóznak, kenyeret sütnek, gondoskodnak a túlélésről. Aztán hároméves korában iker öccsei születnek, kikről a későbbiekben neki kell gondoskodnia. Már totyognak, amikor az első rakéta becsapódik: megérkeznek az oroszok.
Apja elmondja, hogy eddig az angolok foglalták el az ország irányítását, vetettek szemet az asszonyokra, lányokra, most az oroszok próbálkoznak. Majd fegyvereket oszt fiainak, s a férfiak eltűnnek a család életéből. Emléküket csak a hegyek felől hallatszó fegyverropogás, rakétahangok és bombarobbanások őrzik, bár időnként felbukkannak személyesen is, hogy újra eltűnjenek. Egyik bátyját a kunyhó mögött temetik el, anyja egy éj alatt megőszül. Ekkor találkozott Sirin-Gol az első, de nem az utolsó mártírral, aki a Koránért esett el. Egy nagyobb nővére leveszi kendőjét, kirúzsozza magát és másnap reggel tér csak haza 4 orosz katona felszerelésével. Kéthetenként újabb nővérei csatlakoznak a legidősebbhez, s ismétlik meg az akciót…Sirin-Gol meglesi őket, de csak évekkel később érti meg, hogy mindez nem mese….Az orosz katonák, amit nem kapnak meg önként azt elveszik erővel: ételt, ruhát, pénzt, asszonyt, lányt, apák-fiúk becsületét, a nemzet méltóságát és büszkeségét, hitét és Istenbe vetett bizalmát. A férfiak a hegyekben küzdenek, ölnek és megöletnek, az oroszok a falvakban gyilkolnak, erőszakolnak… idősebb nővére megháborodik, apja többé senkihez nem szól a családból és senkinek nem néz a szemébe.
Nem folytatom…a fenséges Hindukus lábánál az egyébként is szegénységben élő afgán falusi népet a nyomor, a megaláztatás és a halál mindennapjai kísérik, s amikor a falu lakosságát kiirtják az oroszok, Sirin-Gol családja a falun kívül álló kunyhóból Kabul, a főváros felé menekül, miután elrejtik a korábban zsákmányolt Kalasnyikovokat és egyéb felszerelést. Itt kezdődik az az élet, Sirin-Gol élete, amely az örökös menekülésből áll. Kabulban jár orosz iskolába, megtanul írni-olvasni, aztán egyik bátyja kártyaadóssága fejében gyermekfejjel férjhez adják. Ezt követően újra menekülni kényszerül a mudzsahedek testvérharca elől, majd a tálibok elől Pakisztánon, Afganisztánon, Iránon át, majd újra Afganisztánba.
Nos Magyarországon egyeseknek havonta milliós fizetésük van, a kettesek milliói szegénységben, mély-szegénységben élnek, de béke, viszonylagos nyugalom van, csak a propaganda harcai tüzelik, s osztják meg a nemzetet. Az emberek döntő többségének fogalmuk sincs, hogy lehetne még sokkal rosszabb is. Hogy lesz-e, ez még kérdés…Minden esetre ez a könyv egy olyan afgán tipikus sorsról lebbenti fel a fátylat, amelyet embernek senki nem kívánhat. Csak erős idegzetűeknek!


Népszerű idézetek

betarix>!

Sirin-Gol olyan, mint egy fa – mint egy erőteljes, karcsú nyárfa, amely a legvadabb viharoknak is ellenáll, amely mindent lát, mindent megért, mindent tud és mindenről mesél.

betarix>!

A háborúban ugyanis minden másképp van, mindent szabad, amit a hit és a hagyomány, az ősi értékrend és az erkölcsi érzék megtilt, szabad az is, amit különben csak halállal lehet levezekelni.

betarix>!

És tisztellek is, feleli az ifjú férj, de azért engedelmeskednek kell. A feleségem vagy. Az apád nekem adta tovább a felelősséget, és azt az Istentől származó jogot, hogy meghatározzam a sorsodat.


Hasonló könyvek címkék alapján

Khaled Hosseini: Egyezer tündöklő nap
Khaled Hosseini: Ezeregy tündöklő nap
Khaled Hosseini: Papírsárkányok
Khaled Hosseini: És a hegyek visszhangozzák
Nadia Hashimi: Kövek és gyöngyök
Réti László: A kandahári fogoly
Steven Pressfield: Az afgán hadjárat
Szabó Csaba: Fél év Afganisztánban
Yasmina Khadra: Kabul fecskéi
Terry Hayes: Nevem Pilgrim