Shvoy ​Kálmán titkos naplója és emlékirata 1918–1945 3 csillagozás

Shvoy Kálmán: Shvoy Kálmán titkos naplója és emlékirata 1918–1945

Shvoy ​Kálmán horthysta altábornagy és politikus titkos, nem a nyilvánosság számára készült naplójának és emlékiratának közreadásával olyan történeti értéket képviselő anyagot nyújtunk át az olvasónak, amelynek forgatása hozzájárulhat az ellenforradalmi korszak történetének árnyaltabb megismeréséhez. A napló és emlékirat szerzője a jelzett időszakban fontos tisztségeket töltött be, közelről ismerte a korszak vezetőit, bizalmukat bírta. Shvoy Kálmán 1881. február 12-én született Budapesten. 1899-ben fejezte be tanulmányait a Ludovika Akadémián. Végigharcolta az első világháborút, 1918 végén érkezett vissza Szegedre. Itt először a Katonatanács vezetője volt, majd 1919 júniusától a forradalom ellen szervezkedő nemzeti hadsereg vezérkari főnöke. Gyorsan emelkedett beosztásaiban. 1922-ben Budapesten a vezérkari főnök szárnysegéde, majd 1923-tól a honvédfőparancsnok vezérkari főnöke lett. 1926-ban nevezték ki tábornokká. 1930-ban a szegedi vegyesdandár parancsnoki tisztét kapja. 1931-ben… (tovább)

Kossuth, Budapest, 1983
362 oldal · keménytáblás · ISBN: 963092210X

Csabi >!

Egy munkásember nem vette le a kalapját, amikor arra ment a kormányzó. Horthy megállította a kocsit, kiszállt, odament az emberhez és azt jól leszidta. Szegényre természetesen a rendőrök estek rá.

Csabi >!

Ebéd után (Horthy) meglátogatta Héjjas Iván szüleit. Kecskeméten, a városháza kapujához érve, az ott álló főgyilkos Franczia Kiss Mihályt „Jó reggelt, Mihály”-jal üdvözölte. Ha mindezt nem láttam és nem hallottam volna magam, nem hinném. A fővezér a gyilkos családját látogatja meg, s a főgyilkost külön üdvözli.

Csabi >!

Egy alkalommal egy Feketesas utcai vendéglőben 7 tüzérünk mulatott. Ott mulatott még vagy 100 francia katona. Valamin összevesztek, zenén, vagy nőn, veszekedés támadt, a franciák nekimentek a tüzéreknek. Ezek leoldották az oldalfegyverszíjat s azzal kezdték a franciákat verni, s rövidesen kiverték az egész francia társaságot.

Csabi >!

A nemzeti hadsereg új egyenruhája – amelyben bevonultak – Szegeden született meg… Hiába volt minden ésszerű ellenvetés, hogy nem szép, nem praktikus, nem katonás, nem komoly – nem lehetett bírni ezekkel a kuruckodó magyarokkal, akik tárogatót, darutollat, s a „Nagymajthényi síkon” kürtjelet akartak. Gömbös bedőlt nekik, aki hajlamos volt az ilyen extrém dolgokra, így lett az ún. Bocskai-sapka rendszeresítve.

Csabi >!

…Horthy nap-nap után vagy a Csónakázó Egylet regattaházában vagy a Kass Szálló különtermében reggelig tartó orgiákat rendezett a köréje sereglett huszártisztek és a szép Sóvári főhadnagyné társaságában. … Ott volt Prónay, a „Pali”, aki dicsőítve lett elkövetett bűneiért.

Csabi >!

… Huszár Károly lesz a miniszterelnök, egy szószátyár, nem nagy értékű álkatolikus. Rosszabb választás nem lehetett volna Apponyi v. Bethlen helyett – Huszár Károly, röhej!

Kapcsolódó szócikkek: Huszár Károly