Halott ​föld ez 10 csillagozás

Shrek Tímea: Halott föld ez

Shrek Tímea éveken keresztül tanárként dolgozott a Beregszászi 7. Számú Általános Iskolában, ahol hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozott. A szeme előtt zajló nehéz életek súlya és tragédiája arra késztette, hogy ne csak megértse – meg is írja őket.

Novellái nem csak életszagúak és felkavaróak, hanem szociográfiai mélységűek is. A kötet második felében a család kapcsán és a családról ír döbbenetes novellákat, amelyek immár nem csak a jelen, de a múlt nyomorúságát is képesek megragadni letisztult, mégis erős atmoszférájú mondatokkal, karcos és nyers párbeszédekkel.

Mint a kiserkenő vér.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Enumeráció Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit

Kuszma>!
Shrek Tímea: Halott föld ez

Ha az első bekezdésben máris kijelenti valaki, hogy rákos, aztán később ugyanazzal a lendülettel még jól meg is vernek egy gyereket, akkor nyilvánvaló, hogy a szociohorror (lánykori nevén: nyomorpornó) tiszteletreméltó műfajával állunk szemben. No most ez a kategória Magyarországon számos kiemelkedő kortárs reprezentánssal büszkélkedhetik* (Borbély, Tóth Kriszta, stb.), Shrek Tímea közéjük kíván beevezni. Hát evezzen.

A novellák derékhadát a szerző cigányiskolai (ez az ő kifejezése – a félreértések elkerülése végett) tanárként megélt, khm, mondjuk úgy, élményei alkotják. Első pillantásra alapvetően jó szándékú, empatikus szövegeknek tűnnek, de végig irritált, hogy Shrek az elbeszélőt (önmagát) folyamatosan a történet közepébe tolta: sosem szűnt meg orrom alá dörgölni, hogy ő van ott a mocsokban, ő dokumentálja a romák brutális életkörülményeit és fájdalmait, és természetesen ő az, aki segíteni akar nekik, bár nyilván jobb dolga is lenne. Ettől az egésznek van valami kiplingi „fehér ember a vadak között” hangulata, úgy érzi az olvasó, itt két összevegyíthetetlen réteg létezik egymás mellett, a dokumentátor és a dokumentált, és előbbi (pusztán pozíciójából fakadóan) valamiféle morális felsőbbrendűséget is birtokol, aminek tudatában is van. (Nyilván nem segít túllépni ezen az se, ha az ember olyan hasonlatot talál, amiben a cigánylurkók „mint a csótány” szaladnak szét.) Ám ettől még akár jó is lehetne a szöveg, ha idegesít is. De őszintén szólva Shreknek csak halovány elképzelése van arról, hogy a borzasztó dolgok listázásán túl mi az, ami működtet egy jó szöveget, és ez még nyilvánvalóbbá válik, amikor eltávolodván a cigányiskoláktól, saját életéről beszél. Ezek ugyanis bántóan érdektelen írások lesznek (talán egy kivétellel), meglehetősen ad hoc módon felépített dramaturgiával és bicebóca mondatokkal – hiányosságait pedig nem feledteti, hogy görcsösen akar erőltetni beléjük valamit, amitől majd az olvasónak – reményei szerint – feláll a hátán a szőr. De az olvasó látott már sok mindent, úgyhogy nem olyan könnyű megmozgatni ám azokat a szőrtüszőket.

Összegezve: bár talán tiszteletre méltó a tapasztalat, ami megnyilvánul itt bő 120 oldalon, ez mégis csak egy olyan kávé, amit Tar Sándor második zaccából főztek le.

* Nem tudok nem elmorfondírozni azon, hogy bár ez a műfaj kifejezetten számottevő itthon, a KMTG kultúrharcosai olyannyira nem veszik észre, hogy még szidni is elfelejtik. Talán mert az általuk vallott „a magyar kortárs irodalom belterjes, nagykörúton belüli, lila valami” mantrába nehezen lehetne beleilleszteni. Másfelől az a gonosz gondolat is kínoz, hogy ha ezek az elbeszélések nem a kárpátaljai, hanem a borsodi mélyszegénységgel foglalkoznának, vajon akkor is megjelenhettek volna az Előretolt Helyőrség gondozásában.

Nikolett0907 P>!
Shrek Tímea: Halott föld ez

„Attól, hogy valaki iskolázatlan, vagy lassú a felfogása, még nem bolond.”

Mostanában nincs könnyű dolgom könyvek választása terén, hiszen témakörök tekintetében a paletta igen széles, de valahogy nincs kedvem egyikhez sem. Talán pont ezért olvasok nehezebben emészthető köteteket, amelyek valamilyen élettani, társadalmi problémával, netalán tabunak számító tematikával foglalkoznak. Persze, ezzel nem fogom ezt a kisebb olvasási válságomat kiküszöbölni, de ilyenkor jobban be tudom fogadni és el tudok mélyülni az adott könyvekben. Jelen esetben is így került a kezembe ez a „novellacsokor”, amely a maga poklával sikeresen elérte célját.

Shrek Tímea neve sokak számára meghökkentő lehet, hiszen egy „mesehős” nem mindennapi kalandjai fognak óhatatlanul is eszükbe jutni. Mondanom sem kell, hogy én magam is elmosolyodtam, de felmerült bennem a kérdés, hogy hogyan születhetett meg a fenti mesealak neve! Ebbe persze nem fogok mélyebben belemerülni, de érdekes kérdés jutott eszembe.

A szerzőről csak annyit tudok, hogy 1989. augusztus 13-án született a kárpátaljai Beregszász városában. A beregszászi székhelyű Kovács Vilmos Irodalmi Társaság alapító tagja. 2014-től rendszeresen publikál a kárpátaljai Együtt című irodalmi és művészeti folyóiratban és több novelláját közölte a Napút, az Irodalmi Szemle stb. Róla itt tudhatsz meg többet. spoiler

Halott föld ez című könyve 2019-ben jelent meg a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kiadó gondozásában. A borítóról csak annyit írnék, hogy Ádám Gyula fotójának felhasználásával Mohácsi László Árpád készítette, amely önmagában is hangulatkeltő, de ha összevetem a belső tartalommal, akkor konformis érzetet keltő is egyben.

A könyv tartalmilag két részre bontható. Az első Kék Sáv címmel, a szerző Beregszászi 7. Számú Általános Iskolában tanárként betöltött időszakából „csemegézik”. Ezekben az években többszörösen hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozott. Ebből az időszakból válogatta össze a történeteket.

Míg a második, Zöld Sáv címmel a saját gyermekkorából és fiatal felnőtt életéből merítkezik, ahol megismerkedhet az olvasó a családtagokkal, párkapcsolattal és elvált, egyedülálló szülői szerepkörével is.

Bővebben a blogomon:

pável>!
Shrek Tímea: Halott föld ez

Ukrajna-külső (Kárpátalja), cigánysor és árvaház. Nincstelenek a nincstelenek közt is, kisebbségiként a kisebbségek közt is (hivatalnoknyelven ún. halmozottan hátrányos helyzetek): ahol a temető széle a nyomorultak egyetlen, majdani otthona, a nyomor és az állati agresszió a mindennapos létállapot, ahol az anya drogos kurva Moszkvában, az apa futtatja, de nem csak őt, hanem a gyerekeket is, és még jobb ha csak koldulni viszi őket. Ahol talán csak a lomtalanítás lehet az emberi létezés egyetlen jelképe: ne kidobott régi mosdókat és sezlonyokat képzeljünk el kitéve az út sarába kitéve, hanem betegen született gyerekeket, akik várják, hogy az esti fagyig valaki felszedje őket – nos, itt talán nincs szükség „szépirodalomra”: sem szükség, sem lehetőség kellően felstilizált mondatokra, csak egymás utáni esetleírásokra, egyoldalas felszisszenésekre telik.

Mintha Tar Sándor-novellákat íratnál át fogyatékos, félanalfabéta gyerekekkel, olyan ez kispróza-kupac, meddő, hányás- és pisiszagú (a meddőhányó mint táj ugrott be most, de ezek után ízléstelen tréfa volna.) Ebben a világban humor sincs, de talán a szerző fegyvertárában sincs, ez sajnos megmutatkozik a hátlapon is, lásd az élcelődésnek szánt mondat saját nevéről (sajnos ez nem elérhető a neten, csak a fülszöveg, de kitettem karcba*) – és itt feltolul a kérdés, lehet hogy nem szándékos ez a pőre, Émile Zola-t is megszégyenítően naturalisztikus, de irodalom-mentes szöveghalom, talán tényleg csak ennyire futotta, egy-két megcsillanó félmondat kivételével: a Borbély Szilárd: Nincstelenek-jének „csak a szar füstöl”-jét idézte meg bennem az a fél sor, mikor a gyerekek „vasat kapálni”: guberálni mennek a szemétdombra… (Tkp. ezért a +fél csillag.)
Sajnos nem látszik a szövegen, hogy Nagy Koppány Zsolt szerkesztette (igen, ebből már kitűnhet: az Előretolt Helyőrség Íróakadémia a kiadó. Csak halkan mondom, nem akarok félezer kommentet, de komolyan :)

* https://moly.hu/konyvek/shrek-timea-halott-fold-ez/karcok

Nikolett0907 P>!

Szőke, kilencéves lány volt, göndör fürtjei a derekáig értek.