The ​Haunting of Hill House 53 csillagozás

Shirley Jackson: The Haunting of Hill House Shirley Jackson: The Haunting of Hill House Shirley Jackson: The Haunting of Hill House Shirley Jackson: The Haunting of Hill House Shirley Jackson: The Haunting of Hill House Shirley Jackson: The Haunting of Hill House Shirley Jackson: The Haunting of Hill House Shirley Jackson: The Haunting of Hill House Shirley Jackson: The Haunting of Hill House

Shirley ​Jackson's The Haunting of Hill House has unnerved readers since its original publication in 1959. A tale of subtle, psychological terror, it has earned its place as one of the significant haunted house stories of the ages.

Eleanor Vance has always been a loner--shy, vulnerable, and bitterly resentful of the 11 years she lost while nursing her dying mother. „She had spent so long alone, with no one to love, that it was difficult for her to talk, even casually, to another person without self-consciousness and an awkward inability to find words.” Eleanor has always sensed that one day something big would happen, and one day it does. She receives an unusual invitation from Dr. John Montague, a man fascinated by „supernatural manifestations.” He organizes a ghost watch, inviting people who have been touched by otherworldly events. A paranormal incident from Eleanor's childhood qualifies her to be a part of Montague's bizarre study--along with headstrong Theodora, his… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1959

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Penguin Classics Penguin

Penguin, London, 2018
Penguin, London, 2016
Penguin, USA, 2016

kratas P>!
Shirley Jackson: The Haunting of Hill House

Még valamikor a 2000-es évek elején láttam a filmet, hát… attól sem voltam elragadtatva, de a könyv azért sokkal jobb volt. Alapból nem annyira csípem ezeket a kísértetházas horror történeteket, ez már túl sok misztikum nekem, de azért ez egyben volt.
Ebből játék is készült, nem? Mintha játszottam volna valami erre nagyon hajazó Mystery Case Files résszel.

Óó.

Először a könyv gyakorlati jelentőségéről, meg hogy mire lehet használni (hátha közben túljutok végre a remegésen meg a sokkon). Szóval – érdemes akkor olvasni ezt a könyvet, amikor negyven fok van, és semmi sem lehet elég hideg elég sokáig. Ha azt mondom erre a könyvre, hogy hátborzongató, meg hogy libabőrös leszek tőle, az meg sem közelíti a valódi hatását. Ettől még a szívem is hideg lesz, annyira dermesztő.

Fogalmam sincs, hogy csinálja ezt Shirley Jackson. Pedig amúgy ez nem is egy „hagyományos” kísértetház-história. Inkább olyan dolgokról szól, hogy mi van az agyunkban és mi van kinn, a valóságban, meg hogy az agyunkban lévő dolgok érzékelése hogyan befolyásolja a külvilág érzékelését, és fordítva.

Amúgy a könyv arról szól, hogy van egy elvetemült-naiv doki, aki világéletében vonzódott a kísértetházakhoz, szerette volna tudományosan kutatni őket, és Hill House személyében meg is találta az ideális alanyt. Hill House valahogy nem egy rém barátságos ház, mindenki rossz érzéssel beszél róla és gondol rá, és fennállásának 80 éve alatt jórészt lakatlan volt, mert mindenkiben, aki odaköltözött, olyan érzést keltett a ház, hogy lehetetlen benne lakni. A háznak van egy kis sötét múltja is, természetesen – de az már az első oldaltól (bekezdéstől) kezdve nyilvánvaló (ezért nem is írom ide, hogy spoiler), hogy Hill House amúgy nem azért gonosz meg kísértetjárta – mint mondjuk a Más világ c. filmben szereplő ház –, mert emberek haltak meg ott vagy sötét dolgok történtek. Nem; Hill House már eleve úgy született, hogy gonosz volt, és maga a ház hozta a bajt az emberekre, akiknek közük volt hozzá, s így lett a sötét múltja.

A dokit azonban semmi nem tántoríthatja el, úgyhogy verbuvál egy csapatot, akikkel beköltözik Hill House-ba, hogy majd együtt figyelgessék, mi történik. A csapat tagjai: Theodora, egy kis sekélyes-intrikázó-cuki csajszika (hülyepicsa, mondjuk); Luke, a ház tulajdonosának egyik rokona, egy sima modorú, különösebb erkölcsi gátlásokkal nem rendelkező fiatal férfi; és Eleanor, egy harmincas hajadon, aki azzal töltötte az ifjúságát, hogy az anyját ápolta, és leginkább az a baja most, hogy fogalma sincs, hogy kell emberekkel bánni, mert sosem ismert senkit, sosem kívánták sehol a jelenlétét.

Beköltöznek tehát – és innentől kezdve mindannyian ki vannak téve Hill House (elme)bomlasztó légkörének/hatásának – és persze rejtélyes jelenségek is történnek. De nem ez a lényeg. Inkább az, hogy mi zajlik a fejekben, és hogy milyen (hatalmi) viszonyok alakulnak ki a szereplők között. A szereplők azt eleve adottnak veszik, hogy Hill House-ban valami történni fog, és a ház légköre tényleg iszonyat fenyegető – de azért felmerül pár kérdés: azért történnek-e a dolgok, mert ők eleve fogékonyak a természetfeletti dolgokra? Vagy azért, mert Hill House tényleg gonosz? Vagy esetleg nem is történik semmi természetfeletti? Vagy csak kollektív paranoia az egész? Vagy talán csak a négy ember közül valamelyik szórakozik a többiekkel? S ha igen, akkor ki szórakozik kivel?

Nem próbálok most válaszolni ezekre a kérdésekre. Meg most arról sem próbálok írni, hogy milyen borzasztóan félelmetes, ahogy Shirley Jackson leírja a (mondjuk) főszereplő, Eleanor egyre különösebb kapcsolatát Hill House-zal. Lehet, hogy majd később megpróbálok ezekről is írni. De most csak annyi, hogy ez egy nagyon hatásos, nagyon jól átgondolt kísértet/elmebaj-história. És nagyon jól (szépen) van megírva.

Miközben ezt a rettentően kusza értékelést írtam, elkezdődött itt is a híres lehűlés. Az ablakom alatt porvihar volt, most már esik is. És nem kicsit vagyok apokaliptikus hangulatban. És még mindig remegek.

2023.

A legutóbbi újraolvasáskor nem volt update, és igazából most sincs sok.
Múlt pénteken elutaztam hétvégére egy eleddig sosem-látott kisvárosba, minden tök jól ment, időben odaértem, de amint beléptem a szállásom ajtaján (remek google- és booking-értékelésekkel büszkélkedő apartman, nem valami pokoltanya), annyira utáltam azt a helyet, hogy legszívesebben fordultam volna ki onnan rögtön. Tényleg vannak ilyen házak/lakások, amik valahogy… nem jók. Nem kell kísértetháznak lenniük, csak simán… hülyén vannak beosztva, kényelmetlenek, kellemetlenek, hidegek, barátságtalanok, és olyan érzést keltenek, hogy képtelenség megmaradni bennük. Két éjszakát terveztem ott tölteni, és az elsőt muszáj voltam, mert aznap már nem tudtam volna hazajönni. De másnap reggel felébredvén – bár vitatkoztam még magammal, hogy tiszta hülye vagyok, meg hogy micsoda pocsékolás, meg hogy de hiszen tök jó túrázós tervem volt aznapra – igen hamar arra jutottam, hogy nincs az az isten, hogy még egy éjszakát abban a lakásban töltsek. Úgyhogy hazajöttem.

Aztán meg kénytelen voltam újraolvasni ezt a regényt. És mit mondjak, Hill House még mindig olyan hideglelős és borzasztó szomorú, mint először és másodszor volt.

Holdranéző>!
Shirley Jackson: The Haunting of Hill House

Kevés könyvet olvastam mostanáig, aminek minden sorából ilyen hideg árad.
A Hill House alapötletének – négy idegen beköltözik egy kísértetházba, hogy a túlvilág titkait kutassák – rengeteg újragondolója, tisztelője és imitátora van, de ez a könyv szerintem toronymagasan áll a legtöbbje fölött. Egy sebészi pontossággal megírt, tökéletesen adagolt feszültséggel, kíméletlen portrékkal teli regény, amitől hol úgy éreztem magam, mint akinek egy hideg kéz végigsimított a tarkóján, hol meg úgy, mintha egy követ varrtak volna a mellkasomba. A Hill-ház nem egy egyszerű kísértetház, láncot csörgető, huhogó rémekkel és élve eltemetett apácákkal. A Hill-ház ennél sokkal több: bármi dörömböl is éjszaka az ajtókon és nevet a szomszéd hálószobában, az a valami (valaki?) pontosan tudja, hol vannak a varratok a pszichéden. És addig fogja őket feszegetni a körmeivel, amíg szét nem nyílnak, hogy beengedjék a sötétséget.
Príma dolog az ilyen könyveket este olvasni, a sötétben. Ha a kutyánk elmegy ma éjjel az ajtóm előtt, garantáltan szívrohamot fogok kapni.
off

patakizs>!
Shirley Jackson: The Haunting of Hill House

Elég nagy zagyvaság volt ez a könyv.
Lehet, hogy az angoltudásommal van a gond, de nem igazán értettem mindent. Ha nagyon sarkítva akarnék fogalmazni, azt mondanám, hogy spoiler A párbeszédek erőltetettek voltak, és tényleg elég zavaros volt az egész sztori.
Azért néha összerándult a gyomrom…
Persze így utánagondolva, valószínűleg direkt volt olyan zavaros a sztori, hogy mindenki azt gondolhasson bele, amit akar.
Akkor sem tetszett.

Viking, New York, 1965
246 oldal · puhatáblás
A_mordályos_nyul P>!
Shirley Jackson: The Haunting of Hill House

Az elvárás a csalódás melegágya. Ez különösen igaz erre a könyvre, így csak azt tudom mindenkinek javasolni, hogy vagy elvárás nélkül üljön neki, vagy hagyja a inkább a polcon. A sok negatív értékelés majd' mind ilyen: „De a film…!” „De a sorozat…!” „Pedig Stephen King azt mondta….!” „Én pedig nagyon félni akartam volna!”. És akármennyi horror írót is inspirált Jackson, ha a modern horror-rajongó nem vacog ébren tőle éjszaka, akkor a könyv is biztos rossz.
Nekem talán szerencsém volt, mert én semmit nem tudtam a hírnevéről, és az egyetlen elvárásom annyi volt, hogy azért ne vacogjak ébren éjszaka, mert reggel kell menni dolgozni. Bejött.

Vannak persze hibái a könyvnek. Engem például bosszantott, hogy bár a ház elvileg 80 éve áll, a hozzá kötődő időskála mintha nem férne bele ebbe a keretbe. De kárpótolva voltam: az érzelmi katarzis ami kibontakozott a szemem előtt teljességgel lenyűgözött. És külön tetszett, hogy milyen szemszögből láttuk mindezt.

A négy főszereplőt nagyon kedveltem, a társasági készségeiket irigyeltem, Theodora bűbájos spoiler, Eleanor szintúgy, és vele nagyon együtt is tudtam érezni.

A ház rejtélye az is marad. Sok elmélet hangzik el a könyvben, válaszd ki magadnak, melyik tetszik, vagy alkoss újat a neked tetsző hozzávalókból. De azt hiszem, egyik se lehet soha tökéletes magyarázat, minddel szemben lesz valamiféle ellentmondás. A sajátomat kommentbe tettem, spoilerbe, lehet kritizálni, de tökéletlensége ellenére nagyon büszke vagyok, hogy teljesen egyedül jutottam el egy számomra kielégítő megoldáshoz. És szerintem Jackson büszke lenne erre a sokféle próbálkozásra. Hiszen milyen kísértetház az, ami csak úgy kiadja a titkait?

Összességében pozitív élmény volt, és egy határozott lépés a komfortzónámon kívülre, örülök.

Azu>!
Shirley Jackson: The Haunting of Hill House

Először is be kell vallanom, hogy a sorozatot előbb láttam, mint, hogy ezt a könyvet olvastam volna. De, mint kiderült, ez csöppet sem számít. Ugyan a Netflix némely elemeket átemelt belőle, de egyébként teljesen különálló egységet foglal el. Ez a történet nem is annyira a szupernaturális vonulatra, hanem annak pszichológiájára támaszkodik. Vannak benne megkapó részek és a feszütséget nagyon szépen fenntartja, de engem mégis a karakterek dinamikája, a ház történelme és Eleanor útja fogott meg nagyon, ahogy egyre különösebb fúziót alakít ki a házzal. Szerintem mindenképp megéri elolvasni, mert annyira új élményt ad a sorozat mellé, hogy hű.

Clementine_929>!
Shirley Jackson: The Haunting of Hill House

Hátborzongató könyv egy házról, amelyet jobb lett volna békén hagyni. Igaz, sokkal rémisztőbb könyvre számítottam alapvetően, így is felállt a karomon a szőr pár alkalommal, mikor Hill House megmozdulásairól olvastam. Remek olvasmány, de csak akkor, ha az embernek van hozzá türelme, mert az események egyáltalán nem pörögnek és bizony egy kis befektetett energia kell ahhoz is, hogy megszeresd az amúgy meglehetősen ellenszenves karaktereket.

Gerof>!
Shirley Jackson: The Haunting of Hill House

Elképzelhető, hogy igazságtalan leszek ezzel a regénnyel. Angolul olvastam, nem túl hosszú, igazából nem voltak problémáim a szöveg megértésével. Viszont úgy éreztem, hogy az angol tudásom talán nem elég mély még ahhoz, hogy azok a hangulati elemek átjöjjenek, amik ebben a pszichológiai horrorban a főszerepet játsszák. Itt nem a cselekmény a fontos, hanem a történések megélése, a bizonytalanságba való fokozatos beleőrülés. És ez az a pont, ami nálam nem sikerült. Nem tudtam együtt kiborulni Eleanorral, egyszerűen nem éreztem át a helyzetét. Azt hiszem ide kellett volna nagyobb gyakorlat az angolul olvasásban.
A regény amúgy meglepően jó és egyedi karaktereket vonultat fel a közel 200 oldalon. Mindegyiknek az első perctől fogva összetéveszthetetlen karaktere van. Csak egy példa, Arthur, akit néhány saját szava által ("a fighting man") villámgyorsan lefest. De ugyanígy ki lehetne emelni Mrs. Montague-t vagy Theodora-t. Karakteralkotásból mindenképp jeles.
Ha egyszer megjelenik magyarul, vagy magabiztosabb leszek angolból, újra próbát fogok tenni, hogy bennem volt a hiba, vagy ezt tényleg nem nekem írták.

entropic P>!

No live organism can continue for long to exist sanely under conditions of absolute reality; even larks and katydids are supposed, by some, to dream. Hill House, not sane, stood by itself against its hills, holding darkness within; it had stood so for eighty years and might stand for eighty more. Within, walls continued upright, bricks met neatly, floors were firm, and doors were sensibly shut; silence lay steadily against the wood and stone of Hill House, and whatever walked there, walked alone.

Penguin, 2006, p. 1

abby P>!

Don't do it, Eleanor told the little girl; insist on your cup of stars; once they have trapped you into being like everyone else you will never see your cup of stars again; don't do it; and the little girl glanced at her, and smiled a little subtle, dimpling, wholly comprehending smile, and shook her head stubbornly at the glass. Brave girl, Eleanor thought; wise, brave girl.

Azu>!

„I think we are only afraid of ourselves,” the doctor said slowly.

Cheril>!

Hill House has an impressive list of tragedies connected with it, but then, most old houses have. People have to live and die somewhere, after all, and a house can hardly stand for eighty years without seeing some of its inhabitants die within its walls.

Cheril>!

„I don't understand.” Theodora threw down her pencil in ex-asperation. „Do you always go where you're not wanted?”
Eleanor smiled placidly. „I've never been wanted anywhere,” she said.

entropic P>!

He had been looking for an honestly haunted house all his life. When he heard of Hill House he had been at first doubtful, then hopeful, then indefatigable; he was not the man to let go of Hill House once he had found it.

Penguin, 2006, p. 1

Cheril>!

When she stood still in the middle of the room the pressing silence of Hill House came back all around her. I am like a small creature swallowed whole by a monster, she thought, and the monster feels my tiny little movements inside.

A_mordályos_nyul P>!

Journeys end in lovers meeting

36. oldal, 2. fejezet (Penguin, 2009)

nixer>!

I would like to watch her dying, Eleanor thought, and smiled back and said, „Don't be silly.”