Klára ​virágos ruhája 2 csillagozás

Shiri Zsuzsa: Klára virágos ruhája

A kisregény egy 14 éves korában koncentrációs táborba hurcolt, és a tábori bordélyba kényszerített gyereklány története, aki már szabad emberként sem tudott megszabadulni attól a csapdától, hogy a testéért mindent megkaphat cserébe. Igaz, soha nem magáért, mindig másokért öltötte magára a bordélyban viselt virágos ruháját.

Minerva, Budapest, 2014

Timi_Nagy>!
Shiri Zsuzsa: Klára virágos ruhája

A holokauszt borzalmai valószínűleg sohasem lesznek 100%-ban feltárva. Hiába érezzük egy-egy túlélő vallomása után, hogy ezeket a szörnyűségeket képtelenség fokozni, előbukkan egy újabb szál, amely legvadabb rémálmainkat is felülmúlja. Shiri Zsuzsa egy ilyen „szálat” dolgozott fel kisregényében, melyben egy fiatal zsidó lány harcát mutatja be a láger bordélyházában. Klára a felszabadítás után Izraelbe kerül, a nehéz életkörülmények miatt kénytelen újra meg újra felvenni „munkaruháját” a virágos ruhát, hogy segíthessen családján. Megdöbbentő könyv, remélem minél több olvasóhoz eljut.

klaratakacs P>!
Shiri Zsuzsa: Klára virágos ruhája

Mindig mély megdöbbenéssel olvasok Auschwitz borzalmairól. Egy az alig 100 oldalas könyv egy újabb oldalát ismertette meg a történteknek és főleg azok egy egész életre való kihatását. Milyen mélyen tud beleivódni egy emberbe, hogy ha szexszel túlélhettem azt, amit a családból senki más, akkor némi pénzért, előnyért, lakásért miért ne ezzel fizessen? A mai napig sajnos aktuális, és mindig vannak férfiak, akik ezt használják….

lauranne>!

Otthon a szülinapi tortához, a Schwartz tortához a mama előre gondosan kiválogatta a legszebb diókat. Kis cukorral összetörte a piros darálóval, hogy azért darabocskák is maradjanak benne. Aztán kikeverte nyolc tojás sárgájával, és nyolc kanál cukorral. Bele a nyolc kanál lisztet, aztán a ragadós masszába szép lassan, óvatosan kellett beleforgatni a tojások keményre vert habját. Addigra már nagyon éhesek voltunk, és a kezünk is egészen elzsibbadt a sok habveréstől. Aztán a mama betette a már jól előmelegített sütőbe négy percre nagy felső lángon, aztán egészen kis alsó lángra, és tilos volt kinyitni és belesni, mert akkor összeesik az egész. Körbeültük a sütőt és nyeltük a nyálunkat, aztán a mama kivette, megizzasztotta két percig, és gyönyörűen kifordította a fehér porcelán tálra, de még nem szabadott hozzányúlni. Lassan, megolvasztott vajjal, kakaóval, cukorral és két egész tojással kikeverte a krémet, és mire kész lett, kihűlt a tészta, félbevágta és rákente. Aztán vártuk az anyuékat, közben elkészült a kakaó is, és végül mindenki körbeülte a nagy ebédlőasztalt, amire fehér abroszt rakott papa, és a mama felvágta a tortát, és mindenkinek adott. És a tányérra igazi tejszínhabot is tett, amihez a Rozi néni hozta a tejszínt, és ebből a kakaóba is tettünk.