Házasságok 11 csillagozás

Sherwood Anderson: Házasságok

Egy ​amerikai kisvárosban egy középkorú üzletember hirtelen rádöbben, hogy minden eddigi látszat ellenére eddigi élete kudarc volt: a szentesített kisvárosi és kispolgári erények engedelmes szolgájaként a Teljes Élet helyett a Halál mellett kötelezte el magát, az emberi személyiség kibontakoztatásának megannyi színes lehetőségét elszalasztotta. Házassága megfeneklett:a rabság szinonimájává változott. Hősünk felismeri, hogy e csőd tudatában önmaga érdekében csak egyet tehet: szakít mindennel, ami a Halálhoz köti, s elindul az Élet felé. Egy drámai éjszakán mindent elmond, megmagyaráz feleségének és leányának, s aztán reggel vonatra száll és új szerelmével elutazik a kisvárosból. Sherwood Anderson (1876-1941) a modern amerikai lélektani regény egyik jelentős alakja volt, bizonyos mértékig Faulkner és Hemingway útját is előkészítette. A „tiszteletreméltó” polgári társadalom normáival szembeszálló hősei az író teljes rokonszenvét élvezik. Az alkotó lendület és a humánus indulat ma is… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1923

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Zsebkönyvek Európa

>!
Európa, Budapest, 1973
174 oldal · Fordította: Aniot Judit
>!
Európa, Budapest, 1972
174 oldal · puhatáblás · Fordította: Aniot Judit

Most olvassa 1

Várólistára tette 7

Kívánságlistára tette 4


Kiemelt értékelések

ppeva P>!
Sherwood Anderson: Házasságok

A felvetés érdekes, pláne az 1920-as évekre visszavetítve. De a folyamatos ismételgetéseket, hosszas költői rácsodálkozásokat egy idő után már nagyon untam. Rövid kis történet, jól feltupírozva.
Kérdés, hogy milyen lesz Webster második házassága, ha hasonlóképpen “hirtelen felindulásból” köti meg, ahogy az elsőt is. Ugrás az ismeretlenbe, reménykedve, hogy majd biztos jobb lesz. Hát, drukkolok neki. :)

SzénásiSzimonetta>!
Sherwood Anderson: Házasságok

Sherwood Anderson könyve olyan volt, mintha az Amerikai szépséget olvastam volna: egy középkorú, családos, szakmájában sikeres férfi egyik nap rádöbben, hogy az élete pokol, lassú haldoklás, amiből elég!
Mint egy villámcsapás, olyan hirtelen és olyan erővel éri a felismerés, ahogy az is, hogy a három éve mellette dolgozó titkárnőnek magnetikus ereje van.
Hogy szerelem-e ez, vagy csak egy lehetséges útja a menekülésnek, az számára sem világos, de azt tudja, hogy döntése a feje tetejére fogja állítani sokak életét.

A lélektani regény amellett, hogy bepillantást nyújt a főhős, John Webster gondolataiba, megnyitja kamasz lánya, Jane, és elhagyott felesége, Mary befelé nyíló ajtajait is (a hasonlatot a műből kölcsönöztem.)

Mai szemmel és tudással kevésbé izgalmas írás, de a maga idejében (1923) merész volt mind a témaválasztás, mind a lelki vívódás bemutatásának kísérlete.

p_m_linda>!
Sherwood Anderson: Házasságok

Cselekményleírást tartalmaz!
Hősünknek egyik nap felnyílik a szeme, és meglátja saját szánalmas kis életét és a mellette leamortizálódott feleséget, erre mit tesz?? összejön és lelép a fiatal titkárnővel… Szerencsétlen felesége mi mást tehetne, öngyilkos lesz, a lányukkal meg ki tudja, mi lesz ezek után…
Kitűnően megírt lélektani regény.


Népszerű idézetek

p_m_linda>!

Élő vagy élettelen; semmi sem lehet szép, amit nem szeretünk.

24. oldal

p_m_linda>!

Mielőtt közte és Natalie között az egész dolog elkezdődött, olyan volt az élete, mint egy sötét, szeméttel borított tengerpart. A partot öreg, elhalt, vízzel átitatódott fák és rönkök borították. Az öreg fák görbe gyökerei belemarkoltak a sötétségbe. S a part előtt a nehézkes, lomha, tehetetlen élet tengere.
De jött a vihar, és most tiszta a part. Meg tudja-e őrizni ezt a tisztaságot? Meg tudja-e tartani olyan tisztának, hogy tündököljön a reggeli fényben?

72. oldal

p_m_linda>!

Néhány könyv lapjai között menedéket találhat az ember a napi élet összekuszált dolgai elől.

17. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Torey Hayden: Egy gyerek
W. Bruce Cameron: Egy kutya négy élete
Khaled Hosseini: Egyezer tündöklő nap
Irvin D. Yalom – Marilyn Yalom: Halálról és életről
Suzanne Redfearn: Egyetlen szempillantás alatt
Kate Hewitt: Isten veled, gyermekem!
Khaled Hosseini: Ezeregy tündöklő nap
Kate Hewitt: A lányomért bármit
J.D. Barker: A hatodik éjszaka
Priscille Sibley: Csillagpor