Junior 58 csillagozás

Egy indián naplója
Sherman Alexie: Junior

Junior ​indián, és egy rezervátumban él a családjával. Európai fül számára ez izgalmasan hangozhat, ő azonban sorscsapásnak tartja. Már születésekor sem állt jól a szénája, kész csoda, hogy egyáltalán életben maradt, aztán meg normális gyerek lett belőle – bár úgy fest a helyzet, hogy utóbbit csak ő gondolja így. Egyszer aztán elege lesz a testi-lelki-anyagi nyomorúságból, amit a rezervátumban maga körül lát, és átiratkozik a szomszéd város középiskolájába, ahová csupa fehér gyerek jár. Nem elég, hogy az új közegben rengeteg megpróbáltatás vár rá, és tragédia tragédiát követ az életében, saját népe árulónak bélyegzi, csak mert nem éri be az indiánok nagy többségének kijutó sorssal. Junior azonban kivételes bölcsességgel és humorral néz szembe a nehézségekkel, amelyek leküzdéséhez olyan erőt fedez föl önmagában, amelynek létezését maga sem sejtette.
Az indián származású Sherman Alexie (1966) maga is rezervátumban nőtt fel, és törzséből elsőként egyetemi diplomát szerzett.… (tovább)

Európa, Budapest, 2009
238 oldal · ISBN: 9789630788250 · Fordította: Holbok Zoltán · Illusztrálta: Ellen Forney

KönyvParfé P>!

Sherman Alexie: Junior Egy indián naplója

Szórakoztató és elgondolkodtató. Nem tudtam mire számítsak, amikor kivettem, de.. még több ilyet! A végét kicsit hirtelennek érzem, ezért levonok fél csillagot. :)

Cholito>!

Sherman Alexie: Junior Egy indián naplója

Jó kis könyv, nagyon szeretem. Néhány momentumban tudtam azonosulni vele. Tanulságként le lehet vonni, hogy a humor hatásos gyógyír, ha jól bánunk vele, sok problémán átsegít.

Sherman Alexie: Junior Egy indián naplója

Fantasztikus könyv! Imádom (ezt is) ! Szuper történet egy indián fiú egy évéről, szomorú és vicces fordulatokkal megtűzdelve.

negoti>!

Sherman Alexie: Junior Egy indián naplója

Ez egy remek könyv a fiatal Junior-ról aki keresi a helyét a világban, illetve a rezervátumon belül és kívül. Két külön világ, mintha ég és föld lenne. Megjárja az élet hullámhegyeit és völgyeit, barátokat keres és talál és veszít el, de mindeközben nem veszíti el a humorérzékét amit mindenféle karikatúrában mutat meg.
A történet tanulsága, hogy adjunk egy esélyt magunknak, akkor is ha mások úgy látják, hogy semmi esélyünk.

Kiss_Balázs_ I>!

Sherman Alexie: Junior Egy indián naplója

Mintha a Zabhegyező indiános/modern változatát olvastam volna. Nagyon jó könyv. Elgondolkodtat, szórakoztat, és közben nagyon szomorú is. Az a helyzet, hogy csak az tudja, milyen kitaszítottnak lenni, aki maga is kitaszított… És borzasztóan szomorú, hogy az indiánok a saját hazájukban lettek kitaszítottak.

zsoltika>!

Sherman Alexie: Junior Egy indián naplója

Nagyon tetszett, őszintén hitelesnek tűnt, nyilván sok benne az önéletrajzi elem. Hol vicces, hol szomorkás, könnyed, de tartalmas. Kár hogy véget ért (beütemeztem a következő könyvét is az írónak). 4,5 / 5

Anó>!

Sherman Alexie: Junior Egy indián naplója

Nagyon tetszett! Stílusa, humora hasonlóképp elbűvölt, mint valaha az Adrian Mole-regényeké. Egy nem könnyű sorsú indián fiú életéről szól, aki sosem adja fel. Körülötte rengeteg borzalom, látja, hogyan megy tönkre törzse élete, tudja, ott kell hagynia őket, ha el akar érni valamit az életben.
Ez persze nagy fájdalommal jár, hiszen szereti őket.
Bölcs, ironkus és önironikus regény. Szerettem a karikaturákat is benne.

ervinke73>!

Sherman Alexie: Junior Egy indián naplója

Talán egy picit autentikusabb „indiánosdit” vártam volna, de a felvázolt/és megoldott/ probléma nekem hiteles volt, átérezhető. A National Geographic-ban azért nem a kosárlabda a kiút az amerikai őslakosok számára..:)

CaptainV IP>!

Sherman Alexie: Junior Egy indián naplója

Keserédes története egy teljesen átlagos fiúnak, aki csak annyiban tér el az emberek átlagától, hogy indián és fel van szerelve az indián-lét minden büszkeségével és nyomorúságával. Bár nem egy szépirodalmi mű, sok okos, elgondolkodtató gondolat van benne.
A képek pedig nagyon helyesek. :)

nyolcadikutas>!

Sherman Alexie: Junior Egy indián naplója

Remek stílusban megírt, rendkivül szórakoztató történet, mely lényegesen túl mutat önmagán.
Öt csillag lenne, ha nem lenne hirtelen vége. Nekem így nem volt kerek.

Jeffi P>!

Vagyis azt mondod, hogy ebben a könyvtárban minden egyes könyv csupa rejtély. Hogy minden egyes könyv külön rejtély. Ha képes lennél elolvasni a világ összes könyvét, az olyan lenne, mintha megfejtenél egy hatalmas rejtélyt. De akármennyit tanulsz is meg belőlük, csupán arra jössz rá, hogy még mennyi mindent nem tudsz.

Kapcsolódó szócikkek: könyv · könyvtár · olvasás
nyolcadikutas>!

Ha kutyámnak olyan feje lenne, mint neked, leborotválnám a seggét, és megtanítanám hátrafelé közlekedni.

Bori82>!

…az élet állandó vívódás az egyéni kiteljesedés és a közösségbe való betagolódás között!

Szelén>!

-Én nem akarok harcolni senkivel – mondtam.
-Harcolsz, amióta csak megszülettél – mondta. – Leküzdötted az agyműtétedet. Leküzdötted a rohamokat. Leküzdötted az összes alkoholistát és kábítószerest. És megőrizted a reményt. Fogd hát a reményedet, és menj el oda, ahol mások számára is van remény!

catamica>!

„Nem vagyok alkoholista,csak ha iszom.”

Lornka>!

…a nagyi egész életében egy kortyot sem ivott. (…)
– Az ital eltompítaná a látásomat, a hallásomat és az érzéseimet- szokta mondogatni.
– Ugyan mi keresnivalóm volna a világban, ha nem érezhetném a világot minden ép érzékemmel?

Fáztam.
Majd jéggé fagytam.
Mintha hóvihar tombolt volna a mellkasomban.
Ám abban a pillanatban, amikor a nővérem koporsóját leeresztették a földbe, a köd, a homályos üvegfal és a hó egyszerre elillant.
Azt hittem örökké tart, míg a fagyott földbe megássák a sírhelyet.
Mikor a koporsó végül leérkezett az aljára, olyan hangot adott, mintha szusszant volna egyet.
Mintha sóhajtott volna.
Mintha felkészült volna egy hosszú, nagyon hosszú, véget nem érő álomra.

nitamita>!

De minden könyvhöz – és az élethez is – úgy kell hozzáállni, hogy bármely pillanatban szellemi orgazmusod lehet.

Bori82>!

Az ember annál többet ér, minél többet tesz azért, hogy kihozza magából a maximumot, függetlenül attól, mely területen igyekszik helytállni.

Lornka>!

Jól megfigyelhető, hogy amióta megjelentek a fehérek és magukkal hozták a kereszténységet és a nem szokványostól való félelmüket, az indiánok egyre kevésbé toleránsak.
Az indiánok éppolyan előítéletesek és gyűlölködök tudnak lenni mint a fehérek.
De nem a nagyi.
Ő megőrizte a régi indián szellemet.
Ő minden új emberhez és új dologhoz egyformán közelít.
Akárhányszor bementünk Spokane-be a nagyi bárkivel szóba elegyedett. Még a hajléktalanokkal, sőt a láthatatlan emberekkel is, akikkel néha a hajléktalanok beszélgettek.
Ilyenkor a nagyi is szoba elegyedett a láthatatlanokkal.
Hogy miért?
– Nos.ahogy szokta mondani – honnan lehetek biztos benne hogy nem léteznek láthatatlan emberek? A tudósok a hegyi gorillák létezésében sem hittek századokon át. Aztán tessék!