Lecserél-e ​minket a mesterséges intelligencia? 12 csillagozás

Bevezetés a XXI. századhoz
Shelly Fan: Lecserél-e minket a mesterséges intelligencia?

Lecserél-e minket a mesterséges intelligencia? Az elmúlt hatvan évben elképesztő fejlődésen ment át a mesterséges intelligencia – vagyis az a technológia, amely érzékelni, tanulni, következtetni és cselekedni tanítja a gépeket. Az MI a közösségi médiától a Netflixig számos területen beszivárgott már mindennapjainkba, a vezető nélküli autók és a humanoid robotok pedig épp kezdik alapjaiban átformálni a körülöttünk levő világgal való kapcsolatunkat. Vajon egy MI uralta valóság küszöbén állunk? Hogy lehet ennek az egyre nagyobb területnek az etikai normáit kikényszeríteni a gyakorlatban? Feleslegessé fogja-e
tenni az MI az embert?
Ez az összeszedett és nyugtalanító áttekintés azt mérlegeli, hogy vajon az MI jobbá tudja-e tenni társadalmunkat és az emberiséget, vagy a benne rejlő óriási képességek disztópikus, MI-kontrollált jövőt idéznek elő bolygónkon.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nagytotál Scolar

Scolar, Budapest, 2020
144 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635090662 · Fordította: Nattán Balázs

Molymacska>!
Shelly Fan: Lecserél-e minket a mesterséges intelligencia?

Nagyon szeretem a Nagytotál sorozat könyveit, így ezt a könyvet is amiatt kezdtem el olvasni. És mennyire jól tettem!
A könyv arról szól, hogy a mesterséges intelligenciát bemutassa: a történetét, jelenét, működési elvét, problémáit. Mivel én valamennyit tudtam a mesterséges intelligenciáról, ezért a legtöbb információ nem vágott földhöz, és emiatt sok helyen inkább azt néztem, hogy milyen egyéb dolgokat tud mondani a szerző: egyes részek (főleg a problémák egyes témakörei) nagyon gyorsan voltak, néhány oldalban lezárták azokat a részeket.
Ettől még nagyon tetszett számomra, hiszen a problémakörök között tényleg volt újdonság is számomra, és egyfajta gondolkodásmódot mutattak be, ami a MI-k tanulási folyamatira világítottak rá. Nyilván ez alapján nem fogok MI-ket tanítani, ám felhasználóként is érdekes ezzel a témakörrel foglalkozni, hogy akár az előfordulásukat felismerje az ember, és a benne lévő lehetőségeket láthassa.
Érdekes könyv, számomra világmegváltóan új dolgokat nem tartalmazott, ám finomságokban, részleteiben, gondolatiságában sok újat olvastam (na meg persze arról is, hogyan képzelik a tudósok a jövőt. Mindig érdekes a realitás, ha az ember szívesen írna sci-fit is :D )

bodr>!
Shelly Fan: Lecserél-e minket a mesterséges intelligencia?

Nem volt rossz, de valamiért nem kötött le. Nem keltette fel jobban az érdeklődésemet annál az alapnál, mint amikor belevágtam a könyvbe, és több új, általam eddig nem ismert probléma- és kérdésfelvetésre számítottam tőle, így a Nagytotál sorozatból eddig ez tetszett legkevésbé.

Shelly Fan: Lecserél-e minket a mesterséges intelligencia?

Kifejezetten tetszik nekem a Nagytotál sorozat. Érdekes feltevéseket mutatnak be a mesterséges intelligenciával kapcsolatosan. Képekkel jól illusztrált. A legfontosabb mérföldköveket jól elmagyarázta, ismertette, valamint azt is, hogy mik azok a tényezők amik leginkább visszafogják a kutatásokat és a tudományág előrehaladását.

attatoth P>!
Shelly Fan: Lecserél-e minket a mesterséges intelligencia?

Rövid összefoglalója az MI kutatás múltjának, jelenének és jövőjének. Betűmérettel jelzik a „szöveghierarchiát”. Itt kissé visszafogottabbak lehettek volna, mert a zavaróan nagytól, a szinte olvashatatlanul kis betűkig (utóbbiak a képmagyarázatok) terjed a skála. Alapvetően jól összeszedték a témát, de néhol már túl vázlatos volt, máskor meg kissé elfogultnak, vagy épp némileg homályosnak éreztem.

Adriána>!

Mesterséges Intelligencia (MI): mi ugrik be, mikor meghallod ezt a kifejezést? Gyilkos robotok, amelyek világuralomra törnek, és az emberiséget sötét jövőbe taszítják?
Vagy egy alaktalan, mégis jó szándékú erő, amely társadalmunkat előre hajtja?

Adriána>!

Egy becslés szerint a legmodernebb neurális hálózatok is kevésbé intelligensek, mint egy totyogó kisgyerek, ha egy változó helyzet rugalmas kezeléséről van szó. A kisgyerek könnyedén felismer egy kutyát, alkotni tud egyszerű mondatokat, és rájön, hogy kell használni egy iPad-et. Kérd meg bármelyik MI-t, hogy hajtsa végre mind a három feladatot, és az algoritmus – hacsak nincs kifejezetten megtanítva mind a háromra – kudarcot fog vallani.

Adriána>!

Hacsak az ember nem programoz tudatosan „igényt” vagy „akaratot” az MI-algoritmusokba, még a szuperintelligens MI-rendszerek is értünk fognak dolgozni. Vagy ami még jobb, velünk.

Adriána>!

Ahelyett, hogy felismernénk az MI teljes emberiségre kiható átalakító potenciálját, tragikus módon inkább megbéklyózzuk a jövőjét – és így a sajátunkat is.

Adriána>!

Amikor az internet közel 30évvel ezelőtt elindult, senki nem látta előre olyan negatív hatásait, mint a magánszférába való benyomulás, a közösségimédia-függőség vagy az álhírek terjedése. Akkor hogyan tudnánk ma megjósolni az MI adta összes lehetőséget és potenciális fenyegetést?

Adriána>!

Az Intel egyik tanulmánya szerint az önvezető autók óriási gazdasági potenciált jelentenek: a cég előrejelzése alapján az autonóm járművek piaca 2035-re mintegy 800 millió, 2050-re mintegy 7 milliárd dolláros forgalmat képvisel majd.

Hayat>!

Ha úgy kezeljük az MI-rendszereket, hogy azok kiváltsanak minket, és nem úgy, hogy magasabb szintre emelik a munkánkat és az életünket, akkor egzisztenciális válságba kerülhetünk.

Adriána>!

Az Intel 2017-ben publikált tanulmánya szerint az önvezető autók elterjedése egyetlen évtized alatt előreláthatólag több mint félmillió ember életét mentheti meg.

Adriána>!

Ez a Twitter-ikon Tayt, a Microsoft csevegőrobotját ábrázolja, aki gépi tanulás segítségével javított társalgási képességén. A bot egy napon belül rasszista és szexista lett, miután tanult a trollok sértő internetes üzeneteiből.