A ​boldogság mint versenyelőny 8 csillagozás

Hogyan legyünk sikeresek a munkában a pozitív pszichológia eszközeivel?
Shawn Achor: A boldogság mint versenyelőny

Hogyan legyünk sikeresek a munkában a pozitív pszichológia eszközeivel?

A boldogság jóval több egyfajta kellemes érzésnél valójában siker elengedhetetlen eszköze.

A legtöbb ember sikeres akar lenni. És, persze, a boldogságra is mindenki vágyik. Sokan azt gondolják, kemény munkával sikeresek lesznek, ami elhozza a boldogságot is. Ám ez a képlet hibás. Shawn Achor kutatásai a pozitív pszichológia területén bizonyították, a munkahelyi boldogság vezet az üzleti eredményességhez. A pozitív pszichológia hét alapelvének alkalmazásával kreatívabbak, motiváltabbak és eredményesebbek lehetünk. A könyv tanácsai alapján, felülírva rossz beidegződéseinket, hatékonyabban végezhetjük a munkánkat, és megtanulhatunk jobban élni a lehetőségeinkkel, hogy elérjük céljainkat egyéni, csapat és szervezeti szinten.

Eredeti cím: The Happiness Advantage

Eredeti megjelenés éve: 2010

HVG Könyvek, Budapest, 2015
304 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633042120 · Fordította: Frank Orsolya

meseanyu MP
Shawn Achor: A boldogság mint versenyelőny

Shawn Achor: A boldogság mint versenyelőny Hogyan legyünk sikeresek a munkában a pozitív pszichológia eszközeivel?

Elkötelezett híve vagyok a pozitív pszichológiának, és szerintem ez a könyv alapmű ebben a témakörben. A sok hasznos információ mellett pedig a stílusa is magával ragadó, szórakoztató.

JUEX
Shawn Achor: A boldogság mint versenyelőny

Az első rész (ötven oldal) unalom. Anekdotázás, önhitelesség építés és a pozitív pszichológia létjogosultságának bizonygatása, amire manapság egyáltalán nincsen szükség már. Remélem a második részben lesz érdemi, gyakorlatban is hasznosítható tartalom.

Lett is. A könyv gyakorlati összefoglaló a pozitív pszichológia legfontosabb dolgairól, igen érthető és befogadható formában. Rendszeresen be is hivatkozza a témában nála jobban ismert kutatók könyveit. A szerző igen humoros és képes valódi gyakorlati tanácsokkal szolgálni. Bár a téma hangsúlyozottan a „versenyelőny”-re van felfűzve, nem szűkíti le túlzottan erre a szálra.

Azt mondanám, hogy ha valaki egyetlen könyvet akar elolvasni pozitív pszichológiáról, vagy most ismerkedik a témával, akkor ez tökéletes neki. Nekem nem ez volt az első, mégis jól szórakoztam és segített az ismeretek frissen és rendszerben tartásában. Ugyanis ezt folyamatosan gyakorolni kell, hogy szokássá váljon, ennek módszerére szintén nagyon jó ötletei vannak.

Vigyázat, mert olvasás közben (és azon túl is) jelentősen megemeli a boldogság szintet.

Shawn Achor: A boldogság mint versenyelőny

Vannak olyan könyvek amiket már csak azért is érdemes elolvasni, hogy egy kicsit mosolyogjon az ember, és vannak olyan könyvek amik után kicsit átértékeli az ember az életét. Persze ez a könyv inkább az a kategória, amelyikben okos dolgokat olvashatunk, és jó is lenne élni az elvekkel, meg is mosolyogjuk a történeteket, de nem feltétlen értékeli át magát az ember. Legalábbis az olyan ember mint én nem, mert már rengeteg könyvet olvastam a pozitív szemléletmódról, tehát túl sok új dolgot nem mondott nekem. Ennek ellenére örülök, hogy elolvastam, mert jó volt olvasni.

Bővebben a blogomban: http://jeffi-olvas.blogspot.hu/2015/11/shawn-achor-bold…

Jeffi SP

Ha a leggyorsabb módszert keressük egy munkavállaló kiábrándítására, mondjuk neki azt, hogy a munkája csak attól értelmes, hogy hó elején megkapja a számlájára a fizetését.

111. oldal II. rész 2. fejezet - Az alátámasztás és az emelő (HVG Könyvek, 2015)

Jeffi SP

Martin Seligman, a pozitív pszichológia atyja három mérhető komponensre bontotta a boldogságot: öröm, elkötelezettség és értelem. Kutatásai merősítették (amit a legtöbb ember intuitívan egyébként is tud), hogy azok az emberek, akik csak az örömöket hajszolják, a boldogság lehetséges előnyeinek is csak egy részét élik meg, míg azok, akik mind a három utat követik, a lehető legteljesebb életet élik.

58-59. oldal II. rész 1. fejezet - A boldogság mint versenyelőny (HVG Könyvek, 2015)

JUEX P

Losada alapos és összetett matematikai modellezése szerint 2,9013-szor annyi pozitív, mint negatív interakciónak kell történnie egy vállalati csapatban ahhoz, hogy sikeres legyen. Ez azt jelenti, legalább három pozitív megjegyzésre, élményre, kifejezésre van szükség egy negatív megnyilvánulás hatásának ellensúlyozására. Ha ez alá a határszám alá zuhan az arány (amely Losada-vonalként ismert), azt hamar megsínyli a munkahelyi teljesítmény. Ha pedig sikerül fölötte maradni és ideális esetben elérni a 6:1 arányt a csapat a lehető legjobbat fogja kihozni magából.

És ez nem csupán egy matematikai képlet. Losada maga is számtalanszor megtapasztalta a gyakorlatban.

JUEX P

soha ne bízz egy pszichológia-tanszék kisérletcímeiben!

JUEX P

Amint elkezdünk építeni életünkben a boldogság adta versenyelőnyre, a keletkező pozitív változások is rövidesen sugár irányban kifelé fognak terjedni. Ebben rejlik a pozitív pszichológia ereje. Ha együtt használjuk mind a hét alapelvet, az olyan boldogság- és sikerspirált indít el, amelytől az eredmények hamarosan megsokszorozódnak. A pozitív hatások kifelé terjednek, és emelik a körülöttünk élők boldogságszintjét a kollégáink másként fognak dolgozni, és végül az egész szervezet is átformálódik.

JUEX P

Ha a mentális térképünk által pozitív lehetőségeket keresünk, és elutasítjuk azt a meggyőződést, hogy az életben minden kudarc csak még lejjebb és lejjebb visz, akkor a lehető legnagyobb erővel vértezzük fel magunkat: nem a kudarcaink ellenére tudunk felfelé haladni, hanem a kudarcaink által. A következő fejezetből kiderül, hogyan.

JUEX P

…ha a megpróbáltatás tényleg súlyos, van-e annyira súlyos, mint azt eleinte gondoltuk?
Ezt az utóbbi módszert dekatasztrofizálásnak nevezik.

Bármiről is legyen szó, a megpróbáltatások egyszerűen nem ütnek akkorát és nem fájnak annyira, mint ahogy előzetese képzeljük. Elég, ha tudjuk ezt az érdekességet az emberi pszichéről, vagyis hogy a következményektől való félelmünk mindig rosszabb képet mutat, mint maguk a valós következmények.

JUEX P

…az akaraterő véges erőforrás, amelyet a túlságos igénybevétel meggyengít… a döntések és választások hatására szintén megcsappannak az erőforrásaink… ahány újabb döntésre és választásra kényszerül egy ember, annyival csökken a fizikai állóképessége, és a matematikai számításokra való képesség vagy a kudarccal szembeni kitartása is drámaian csökken

JUEX P

Ha arra kényszerítjük a munkavállalókat, hogy „a jég megtörésére” idétlen és hiteltelen „kapcsolatépítő" szertartásokban vegyenek részt, például az értekezleten mindenki mondjon el valamit a magánéletéről, ezzel csak visszahúzódást és bizalmatlanságot gerjesztünk. Sokkal jobb, ha az efféle pillanatok természetesen következnek be, ha maga a környezet is kedvező.