A ​katona kedvese 24 csillagozás

FRANCIAORSZÁG, ​1944
AZ UTCÁKAT ELLEPIK A HOROGKERESZTEK. EGY ELLENSÉGES VONALAK MÖGÖTT TEVÉKENYKEDŐ, BÁTOR ANGOL LÁNY, EGY GYERMEKKORI SZERELEM S EGY NÉMET KATONA MEGINDÍTÓ TÖRTÉNETE.

Az elzászi szőlőültetvényeken, a lenyűgöző Château Montrouge-ban felnövő Sibyl a háború idején elkötelezett ápolónőként dolgozik Angliában. Ám képtelen nemet mondani egy váratlan felkérésnek: hogy fedett ügynökként támogassa a francia ellenállást. Colmarba, a borairól híres, ékkőként tündöklő francia városkába küldik, amely most hemzseg a német katonáktól. Sibyl félelmeit azonban enyhíti az öröm, amikor újra találkozik gyermekkori szerelmével, Jacques-kal, aki a francia ellenállás harcosaként kockáztatja az életét, hogy felszabadítsa szeretett Elzászát a német megszállók igája alól.
A városba érkezésekor Sibylre felfigyel a colmari régió parancsnoka, Wolfgang von Haagen őrnagy. A lány felismeri, hogy úgy tudja a legkönnyebben kifürkészni az ellenség titkait, ha közelebb engedi… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2018

A következő kiadói sorozatban jelent meg: I.P.C. Mirror I.P.C.

I.P.C., Budapest, 2020
424 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636357511 · Fordította: Simonyi Ágnes

Sharon Maas: A katona kedvese

Az írónő korábbi könyveiből (Winnie Cox titkos élete, Az ültetvényes lánya) említés szintjén már ismert Kathleen és két lányának utazásával indul a történet; akik egy családi dráma után egy elzászi szőlőültetvényen találnak gyógyírt megtépázott lelkükre.
A néhány ott töltött, csodálatos év alatt olyannyira megszeretik a vidéki életet, hogy a lányok már azt tekintik igazi otthonuknak. Anyjuk döntése miatt azonban el kell hagyniuk Franciaországot, hogy visszatérjenek Angliába.
Néhány évvel később a lányok fiatal nővé értek, Sibyl már nővérként dolgozik, amikor a II. vh. alatt megkeresi és kiképzi őt a SOE egyik ügynökének; akit aztán éppen az imádott elzászi terület felett dobnak le ejtőernyővel, hogy segítse a francia ellenállást.
Itt aztán nem várt fordulatokkal szembesül és sokszor veszélyes helyzetekben kell feltalálnia magát. Különböző neveken és különböző identitásokkal kell élnie. Ez olykor erőt ad neki, máskor csaknem maga alá temeti tettei és az elvárások, a kapott parancsok súlya.
Régi és új ismeretségek, szerelem és zavaros érzelmek között sodródik, de igyekszik választott hazájának hasznára lenni.
A történet végén nem várt drámai fordulat rázta fel az eseményeket.

Érdekes volt olvasni az elzászi borvidék és Colmar történelméről, az ott élő emberek életéről és sorsáról a német megszállás alatt; hazájuk és szőlőültetvényeik iránti feltétlen szeretetükről.

Alíz_Simon P>!
Sharon Maas: A katona kedvese

Kedvelem a II. világháborús ellenállásról szóló történeteket és ennek a regénynek is ígéretesnek tűnt az alapfelvetése. De sajnos a megvalósítás jóval kevésbé tetszett, mint vártam. A stílusa történelminek túlságosan moralizáló és giccses, történelmi romantikusnak pedig szinte érzelemmentesen száraz volt. Emiatt a szereplők sem kerültek közel hozzám és egyáltalán nem éreztem azt a magával ragadó lendületet és felemelő érzést, amit az ilyen témájú könyvek olvasásakor szeretek megtapasztalni.
Elzász és a megszállás alatti elzászi mentalitás bemutatása jól sikerült, de sajnos ez is elsikkadt a leginkább hangsúlyozni akart „beleszerethet-e a francia ellenállóba szerelmes angol kém a megfigyelt német tisztbe ” dilemmán alapuló szerelmi háromszög taglalása mellett :(

Miyako71 P>!
Sharon Maas: A katona kedvese

Helyenként giccsesen életszerűtlen, mégis a lényeget jól átadja a regény: embernek lenni, embernek maradni a háború embertelen mindennapjaiban.
A főszereplő élettörténete hiteles, sikerült már több olyan művet is olvasnom, amik a nők háború alatti kémtevékenységével foglalkoznak. Ilyen értelemben ez is egy közülük. Viszont a dilemma, amivel Sibyl szembekerül, már nem jelenik meg minden ilyen történetben. Vajon tényleg képes egy jó kémnő eljátszani, hogy kedveli az ellenséget? Megér ennyit az információszerzés? És ha közben valaki más is jelen van az életében? Ez egy olyan kérdés, amit biztosra csak az adott helyzetben tud megválaszolni az ember. Egy lehetséges megoldást mutat be a szerző, nagyon jól érzékeltetve Sibyl küszködését. A német parancsnok pedig… az utolsó mozzanata szimpatikussá tette.

Sharon Maas: A katona kedvese

Csodálatos könyv!! Több, a II. vh alatt játszódó könyvet olvastam, mely Franciaország különböző tájegységein játszódik. Elzászban még nem „jártam”, de lenyűgözött a hely. Igaz, hogy borvidék, de más, mint akár Anne Mah Szőlőskert titka, akár L. Riley A fény az ablak mögött stb.
Az érző ember, a katona, aki mint megszálló és a „rossz” oldalon szolgáló, mégis ember az embertelenségben. Hiszen nem gondolt a háború kezdetén arra, hogy milyen szörnyű gaztetteket kell véghezvinnie.
Egy határozott és talpraesett lány, aki Sibyl-ként született, de meg kell szünnie létezni és eg másik személyiséget kell felvennie, hogy a jó ügyért szolgáljon, cselekedjen.
ÉS egy igazán jószívű, de nem a művelség és a tanulás példaképe fiatalember, aki ösztönlény. Ismeri a szőlő lelkét, mikor kell szürelni, és mint egy igazi hős, kockára téve életét harcol Elzászért, hogy újra Franciaország része legyen, és hogy ezzel is bebizonyítsa Sibinek szerelmét.
3 fiatal, akik mindent elkövetnek, hogy boldogságban és biztonságban éljenek, ha véget ér a háború.

Bomarie >!

Én a magam részéről nem hiszek abban, hogy a jövőtől való félelem miatt meg kellene mérgezni a jelent.

Bomarie >!

Add meg magad ennek az érzésnek; éld meg a lehető legjobban, és csak akkor foglalkozz egy-egy problémával amikor szembetalálkozol vele!

Bomarie >!

Megfeledkezett a könyvekkel teli táskájáról, pedig szüksége lenne rá, mert sokat akart olvasni Franciaországban. Az olvasás az egyetlen, ami megszünteti a fájdalmat, vagy legalábbis felfüggeszti egy időre.

Bomarie >!

A riquewihr-i kirándulást követő napokban Sibylen fásultság lett úrrá, és ebben az állapotában nem érdekelte már semmi: sem Margaux, sem Jaques, sem a château és a szőlőültetvények, sem az, hogy megnyerjék a háborút, sem a kémkedés, […] Egyszerűen csak lenni akart. Végezni a munkáját a cipész segédjeként, reagálni, akármelyik nevén szólítják, enni, hogy túléljen, felöltözni, hogy befedje a testét, és mosakodni, hogy tiszta maradjon.

252.

Bomarie >!

Most egyre több emlék tolult fel benne, amelyek örömmel töltötték fel; és ahogy egyre távolabb merészkedett a vidéken, lassan, fokozatosan ismét megtalálta önmagát, a magára öltött személyazonosságok alatt csapdába esett énjét, és ott végre ismét úgy érezte, biztos talajon áll, erős, és nem szaggatja szét a többféle eljátszandó szerepe és az elvégzendő feladata.

horn_mici P>!

– Én nem tudom elképzelni, hogy olyan férfi felesége legyek, akit nem szeretek.
– Á, de te angol vagy. Te romantikáról, mesékről és boldog végekről álmodozol. Mi, franciák gyakorlatiasabbak vagyunk.
– Mindig azt hittem, hogy ez pont fordítva van – tudod: Párizs, a szerelem városa, ragyogó francia férfiak, elegáns francia nők, romantika, udvarlás.
– És ezt nagyon jól csináltuk – kuncogott Margaux. – Eladtuk nektek ezt az ábrándot, hogy ti, angolok állandóan Franciaországba járjatok.

horn_mici P>!

– Akkor segítek körbevezetni magát, és elmondok valamit a szőlőinkről, hogy ismerje őket, amikor eljön az ideje. Tudja, szedés közben beszélnie kell hozzájuk. Ez a titka az én kitűnő boraimnak. A szőlőim élőlények, és minden szót értenek minden nyelven. Szeretetet igényelnek, és ha eléggé szeretjük őket, ezt olyan borral hálálják meg, amelynek olyan az íze, mint az istenek nektárjának. Nem igaz, Margaux?
– Szerintem ez elég jó leírás.
– Valóban. Amikor elvág egy fürtöt, köszönetet kell mondania a szőlőtőnek, és bocsánatot kell kérnie tőle, amiért fájdalmat okoz neki, aztán el kell magyaráznia, hogy a seb be fog gyógyulni, és hogy a szőlő sok embernek fog nagy örömöt okozni. Hálásan és alázatosan kell viselkednie a szőlőtővel, mert kell értenie, hogy figyel, hogy él, és kész odaadni magának a legjavát. Látta, most fölfedtem maga előtt a Laroche-Gauthier-birtok óriási titkát!