Fényképészet 9 csillagozás

Sevcsik Jenő – Hefelle József: Fényképészet

A ​könyv elsősorban a hivatásos fotósoknak ad szakmai ismereteket a felvételek elkészítéséhez. Részletesen ismerteti a szakfényképészeti célokra alkalmazható fényképezőgépeket, objektíveket, zárszerkezeteket és keresőrendszereket. Foglalkozik a korszerű felvételi anyagokkal és ezek jellemzésével és értékelésével, valamint a színszűrőkkel. A Fényforrások és A világítástechnika c. fejezetek jól tükrözik az elmúlt évtizedek jelentős fejlődését. A beállítás c. fejezet a kép megkomponálásával foglalkozik. A megvilágításmérés c. fejezet a korszerű mérésmódszereket és legújabb mérőberendezéseket írja le. A felvételkészítés technikájának ismeretében a mű újszerűen és átfogóan tárgyalja a műtermi fényképezés, az épület- és természetfényképezés, a személyfényképezés, a riport és divatfényképezés gyakorlati kérdéseit. Az utolsó fejezet tartalmazza a szerzői joggal kapcsolatos ismereteket is.

A valóságban sok technikai újítást ma már elavultnak tartunk, ami a könyvben megjelenik, de a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1982

Műszaki, Budapest, 1982
Műszaki, Budapest, 1980

BallaNóci P
Sevcsik Jenő – Hefelle József: Fényképészet

Önmagában a könyv hasznos, csak már kissé „elavult”. Jó lenne egy ugyanilyen összeszedett modernebb könyvet is látni.
A fényképész OKJ-knál igen hasznos, mivel a tananyagot nagyjából lefedi a könyv.
Nekem mondjuk nyers és tömény, de én inkább a gyakorlatias nem az elméleti ember vagyok.

macskako
Sevcsik Jenő – Hefelle József: Fényképészet

Igen ez egy alapkönyv a fényképészetről. Magyar nyelven talán a legtartalmasabb. Viszont már régóta várja a trónörököst. 1980-as kiadás
Persze, a Scheimpflug effektus semmit sem változott azóta, csak már senkit sem érdekel…

AnnaPanni
Sevcsik Jenő – Hefelle József: Fényképészet

A digitális fényképezés korában már nem a legfrissebb könyv, mert sok fizikai részlettel már a kutya sem törődik, de igazából ez a fényképészet bibliája, ha valakit érdekel, hogy mi miért történik a leképzés során. Érthetően megírt szakkönyv.

Chrissie

Nem túl közismert, hogy borult időben szintén magasabb a színhőmérséklet, mint napfényben (6000-8000 K).

1. Foográfiai optika - 1.2.2. A színhőmérséklet értelmezése

Chrissie

A fekete-fehér fényképezésben az egyes színárnyalatokat különböző erősségű szürke árnyalatokkal reprodukáljuk. Ennek során fontos szerepe van a felvételi anyagok színérzékenységének. Az optimális színérzékenységre azonban nem lehet egy általános, minden esetre alkalmazható sémát kitalálni, hanem a világítás jellegének és a visszaadni kívánt színárnyalatoknak ismeretében kell esetenként a legkedvezőbb hatást elérni. A felvételi nyersanyagok adott színérzékenységét […] az ún. színszűrőkkel befolyásolhatjuk, a színeknek fekete-fehér árnyalatokkal való visszaadását módosíthatjuk.

7. Felvételi nyersanyagok - 7.8. Szín- és fényszűrők

Chrissie

A fekete-fehér fényképezésben a színszűrők alkalmazásának egyik célja az, hogy a színeket a természetes világosságérzetnek megfelelően adjuk vissza a képen. A másik cél ezzel szinte ellentétes: a kép mondanivalójának hangsúlyozása érdekében a színszűrők segítségével egyes színeket kiemelünk, színárnyalatokat egymástól elválasztunk vagy a különbségeket csökkentjük.

7. Felvételi nyersanyagok - 7.8. Szín- és fényszűrők