Az ​univerzális érzék 9 csillagozás

Hogyan formálja a hallás az elmét?
Seth S. Horowitz: Az univerzális érzék

Magasszintű tudomány és briliáns humor egy könyvben – amennyiben felmerült már Önben a kérdés, hogy miért alszunk el a vonaton és a repülőn egy pillanat alatt, hogy valóban okosabbak lesznek-e azok a kisbabák, akik Mozartot hallgatnak, vagy hogy miért viselnek a kamaszok folyamatosan fülhallgatót, akkor ez a könyv Önnek szól.
Seth S. Horowitz egészen különleges kérdéssel foglalkozik: a hangok és az elme kölcsönhatásával. Miközben könyvében lenyűgöző humorral mutatja be a tudományos laboratóriumok és kutatók világát, szinte észrevétlenül avatja be olvasóját a neurológia, az agykutatás és a hangokkal foglalkozó tudományágak legújabb eredményeibe.

„Kötelező olvasmány mindenkinek, akinek füle van.”
Mary Roach

HVG Könyvek, Budapest, 2016
328 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633043400 · Fordította: Bányász Réka
HVG Könyvek, Budapest, 2016
328 oldal · ISBN: 9789633047675 · Fordította: Bányász Réka

FélszipókásŐsmoly P>!

Seth S. Horowitz: Az univerzális érzék Hogyan formálja a hallás az elmét?

Sűrű, gyakran egy-másfél oldal hosszú bekezdésekben megírt tudományos munka a hangok és a hallás kutatásának történetéről, mérését lehetővé tevő eszközökről, a különféle élőlények rezgésérzékelő képességéről, a zene fogalmáról (tudományos szemszögből), a hang fegyverként való bevetéséről (ezt is történelmi távlatokból indítva), a világűr hangjainak kutatásáról és „az agy daláról”. Humora (ami szerintem több helyen elég erőltetett) és népszerű művekre való utalásai ellenére többnyire elég száraz és tömény. Érdekes persze, de nem könnyed olvasmány. Az alcímben hirdetett „elmét formáló” hatások helyett inkább az agyműködésre gyakorolt élettani hatásokról ír. Tudományos dolgozatokhoz hasznos alapanyagként szolgálhat, de laikusok számára is ismeretgyarapító lehet, mert számos közkeletű kérdéssel foglalkozik gondosan összeszedett formában.

bodr>!

Seth S. Horowitz: Az univerzális érzék Hogyan formálja a hallás az elmét?

Számomra ez egy muszájkönyv volt, mert nehogy már ne olvassak el egy olyan HVG kiadós könyvet a hallásról (amiből 12 évvel ezelőtt diplomamunkát akartam írni), aminek a szaklektora az egykori majdnem-témavezetőm. Sőt, ezen felül még érdekelt is a téma, haha!

A könyv legnagyobb meglepetése és előnye, hogy a szerzője tényleg vicces fickó, ezért nála jól sült el az a trend, hogy manapság az ismeretterjesztő művek egy kis humor belecsepegtetésével vannak hígítva a könnyed fogyasztás érdekében. Mivel amúgy sem szakmázik túl erősen, inkább mesél és anekdotázik, ezért érdekes és szórakoztató olvasmány azok számára is, akik csak lájtosan érdeklődnek a hangok és a hallás iránt. Csak ki kell tartani annál a fejezetnél, amelyben egy amerikai békafaj brekegéséről sztorizik oldalakon át, legalábbis nálam az erős mélypont volt.

(Plusz egy pirospont azért, mert semmilyen helyesírási hibát nem találtam a könyvben. Egyetlen helyen – talán a 32. oldalon(?) – volt valami baki, hogy foton helyett protont említ vagy fordítva, azt meg az angol „p” szókezdetek miatt könnyen elvéthette a részecskefizikában kevésbé jártas fordító, de semmi több.)

pulse>!

Seth S. Horowitz: Az univerzális érzék Hogyan formálja a hallás az elmét?

Lassan egy éve olvastam, most egy HVG-s kihívás miatt szövegesértékelem :) Emlékeim szerint könnyen olvasható volt – bár volt valami sűrű része –, olyan vagány stílusban megírva. Új nézőpontokból tekintett a hallásra, csomó érdekes adalékkal.