Vágj ​bele! 10 csillagozás

Milyen régen csináltál valami újat?
Seth Godin: Vágj bele!

„Két csapdát kell elkerülnünk az igazsághoz vezető úton. Az egyik, ha nem megyünk végig,
a másik, ha el sem indulunk.”
Gautama Sziddhárta

Seth Godin a tőle megszokott öniróniával, humorral és lelkesedéssel biztatja mindazokat, akiknek elegük van a világban eluralkodó középszerűségből, és csak a kezdő lökésre várnak, hogy megvalósítsák álmaikat. Ez a könyv a kezdeményezés és megújulás szenvedélyes kiáltványa: Vágj bele!
Ne csak beszélj az új lehetőségekről!
Tedd meg a döntő lépést!
Juss el addig, ahonnan már nincs visszaút!
Ne félj a következményektől – kockáztass!
Teremts valami újat!

Eredeti cím: Poke the Box: When Was the Last Time You Did Something for the First Time?

Eredeti megjelenés éve: 2011

HVG Könyvek, Budapest, 2013
110 oldal · ISBN: 9789633041413 · Fordította: Nagy Marcell

Seth Godin: Vágj bele!

Seth Godin: Vágj bele! Milyen régen csináltál valami újat?

Egy kicsit összeszedetlennek találom a könyvet. Alapjában véve én szeretem az ilyen pozitív felfogást, és kreativitást „reklámozó” köteteket, de itt azt éreztem, hogy van az írónak egy csomó könyve, sztorija, amiből gondolta csinál még egyet, és ide-oda kapva mindenből kiollózott egy kis részletett. Ebből adódóan néha teljesen elveszíti a fonalat, és teljesen más felé folytatja, miközben önmagát ismétli.
Tény, hogy nehéz egy 110 oldalas könyvet összehozni egy mottóból. Miszerint Vágj bele! Ez az egész könyv mondanivalója, és ezt próbálja elérni is. Legyenek ötleteid, legyen merszed újítani, ne csak ülj otthon és nézz ki a fejedből. Ne félj a kudarcoktól, ne félj attól, hogy azt mondja a főnököd, hogy rossz amit csinálsz. Ne félj az elbukástól.
Bővebben majd a blogomban :)

Jeffi SP

Az ember igen leleményes, amikor félelmeit takargatja. Életünk nagy részét azzal töltjük, hogy megmagyarázzuk magunknak és másoknak, miért nem csináljuk meg ezt vagy azt. A félelem visz be a templomba, és robbantja ki a háborút.

Kapcsolódó szócikkek: félelem
Jeffi SP

Csakhogy még akkor is érdemes kezdeményeznünk, ha csupán alkalmazottak vagyunk. Ha mi vagyunk a négytagú ügyfélszolgálat háromtagú vezetőségének póttagja. Ha a recepción kapkodjuk fel a telefont. vagy ha asszisztensként dolgozunk.

Jeffi SP

Képzeljük el, hogy egy olyan világban élünk, ahol nincsenek főnökök, ahol senki nem mondja meg, mit tegyünk és mit ne.
Mit csinálnánk egy ilyen világban?
Rajta! Tegyük azt!

György_Nagy_2

Ha késésben vagyunk egy munkával, nem marad terünk és energiánk új döntésekre vagy kezdeményezésekre.
A késés kifejezetten hasznos, ha nem szeretjük vállalni a felelősséget tetteinkért. Magyarázatot ad arra, hogy miért rohanunk, mint egy őrült, és miért nem használjuk sem a kreativitásunkat, sem a fantáziánkat. „Holnapra el kell készülnöm!” Azt hisszük, elég ezt kiáltanunk, és máris azt a benyomást keltjük, pontosan tudjuk, mit kell tennünk. Meg sem állunk, hogy végig gondoljuk, van-e másik út.
A késés alternatívája, ha időben elkezdjük a munkát, és határidő előtt be is fejezzük. Fontos, hogy előre tervezzünk, mielőtt beütne a krízis. Így hatékonyabban, kontrolláltabban tudunk dolgozni – ami késésben lehetetlen.

Cata15

Inkább ünnepeljük a kudarcot, hiszen azt jelenti, hogy aktívak vagyunk, és képesek vagyunk még életképtelen ötleteinket is megosztani a világgal.

Cata15

Mintha félnénk a szabadságtól és attól, hogy éljünk vele.
A tiltást valójában kényelmesnek érezzük. Határainkat ugyan próbálgatjuk, de valójában élvezzük a korlátokat.

György_Nagy_2

A világ rendkívül gyorsan változik. Ha nincs bennünk kezdeményezőkészség, kénytelenek vagyunk másokat követni. Ha félünk az új tervektől és a járatlan utaktól, beleragadunk a mocsárba, és soha nem jutunk ötről a hatra. Az igazi kihívás, hogy megszokjuk: mindig kezdeményeznünk kell.

György_Nagy_2

Küzdjük le félelmünket, és kezdeményezzünk, miközben mások a „minőség” és a „kiszámíthatóság” jegyében visszavonulnak! Mindig lesznek körülöttünk aggodalmaskodók, hiszen a vészmadarak imádnak károgni. De ne hallgassunk rájuk! Ha felvállaljuk a kezdeményezést, egyre több olyan munkánk lesz, ami igazán fontos.

Joya

A kezdeményezőkészség olyan, mint a kreativitás: a kíváncsiságon alapszik. Egyik típus sem a „jó” választ keresi, hanem kielégíthetetlen vágyat érez, hogy megértse, miként működnek a dolgok, és mitől működhetnének még jobban. A kreatív ember megelégszik azzal, ha megérti a dolgok működését. A kezdeményező nem nyugszik, amíg maga nem működteti."