A ​szűkösség pszichológiája 8 csillagozás

Miért jelent sokat, amiből kevesebb van?
Sendhil Mullainathan – Eldar Shafir: A szűkösség pszichológiája

Miért ​van az, hogy a sikeres emberek az utolsó pillanatig halogatják a teendőiket?

A szegények mindig szegények maradnak?

Mi az oka, hogy bizonyos szervezetekben állandó tűzoltómunka folyik?

Miért olyan nehéz a magányosoknak új kapcsolatot létesíteni?

Első pillantásra nem sok összefüggés fedezhető fel e kérdések között. Ám Sendhil Mullainathan és Eldar Shafir bebizonyítja, hogy mindegyik probléma abból a gondolkodásmódból fakad, amelyet a szűkösség kényszerít ránk.

A szűkösség mindenkiben, akinek a szükségesnél kevesebből kell gazdálkodnia, hasonló mentális állapotot idéz elő. A viselkedéstudomány és a közgazdaságtan legújabb kutatási eredményeit felhasználva a kötet szerzői feltárják, miképpen szűkítheti be látókörünket és torzíthatja döntéseinket az az állapot, amikor a kelleténél kevesebbel rendelkezünk pénzből, élelmiszerből vagy időből.

Ha rászánjuk magunkat, és a szűkösség által meghatározott stratégiák jegyében kezdünk… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2013

HVG Könyvek, Budapest, 2014
296 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633042021 · Fordította: Császár László

VeronikaNy>!
Sendhil Mullainathan – Eldar Shafir: A szűkösség pszichológiája

Amikor valamiből kevés áll rendelkezésre, azzal kapcsolatban szűkűl a mozgásterünk és a gondolkodási sávszélességünk, döntési stratégiáink megváltoznak. Hogy miből van kevés, pénz, idő, kapcsolatok, egészség, tulajdonképpen mindegy, minden ugyanúgy fog hatni a mindennapjainkra; spoiler alert: vannak ugyan pozitív hatásai is, de több a negatív. Ezt vizsgálja a két szerző, praktikusan leginkább a pénzt és az időt, ez a kettő mérhető jól, de sokszor utal is rá, és be is kell látni, mindenféle hiány ugyanazt eredményezi. Ráadásul ezek a szűkösségek halmozódnak, ha kicsit lefelé nézünk a társadalmi ranglétrán, gyorsan megtaláljuk azt a réteget, akiknek már mindenből kevés van. Mivel a szűkösség hat az IQ- teszt eredményére, és egyéb mérhető feladathelyzetekben is változást okoz, a sok szűkösséggel élő emberek alacsonyabb teljesítményre, rosszabb bérekre vannak kárhoztatva.
A másik sarkalatos pont az, hogy hogyan lehetne azoknak az embereknek segíteni, akiknek mindenből kevés van? Hát nem úgy, ahogyan azt egy kevés, és/vagy mérsékelt szűkösséggel rendelkező ember elképzeli a segítséget, a módszereket a célcsoporthoz kellene igazítani, jelen formájukban szinte haszontalanok.
Elég informatív és érdekes a könyv, sok vizsgálatot mutat be részletesen, miközben folyamatosan alaposan magyaráz. Kicsit talán szájbarágós, de izgalmas.

repe993 P>!
Sendhil Mullainathan – Eldar Shafir: A szűkösség pszichológiája

Egy gondom volt ezzel a könyvvel :
Nem tudtam eldönteni, hogy ismeretterjesztő akar-e lenni (annak túl száraz volt) vagy egyetemi tankönyv (annak meg kissé bugyuta). Azt hiszem, ezt a szerzők sem tudták eldönteni. Ebben a témában (közgazdaságtan – gazdaságpszichológia) pl. Steven D. Levitt – Stephen J. Dubner: Lökonómia lehetne az etalon.

Klalli>!
Sendhil Mullainathan – Eldar Shafir: A szűkösség pszichológiája

A könyv első feléből húzni kellett volna, sokszor redundáns és túl szájbarágós volt. Az időszűke párhuzamba állítása a pénzszűkével gyakran erőltetettre sikerült.
Valóban nem világos a célcsoport, szakembereknek, vagy hobbipszichológusoknak ez az anyag elég soványka, laikusoknak viszont szerintem túl magasan van a léc. A téma érdekes, a kivitelezés sajnos elég felemásra sikerült.

schreibm>!

Jobban megérthetjük a szegények viselkedését, ha megpróbálunk belegondolni, milyen érzés lenne, ha gondolataink nap mint nap állandóan elkalandoznának, kialvatlanul ébrednénk, és nehezünkre esne tisztán gondolkodni, nem tudnánk uralkodni magunkon, képtelenek lennénk összpontosítani, és nagyon könnyen belezavarodnánk mindenbe. Azonfelül, hogy a szegénység anyagilag igénybe veszi az embert, mentálisan is jelentős terhet ró rá.

Kapcsolódó szócikkek: szegénység
schreibm>!

A szűkösség megragadja a gondolatainkat. Ahogyan az éhező kísérlet alanyok csak az evésre tudtak gondolni, a szűkösség a mi gondolatainkat is teljes egészében kitölti. Ilyenkor automatikusan, akaratlanul a be nem teljesült szükségleteinkre koncentrálunk. Az éhező az ételre. Az elfoglalt ember egy projekt befejezésére. Az anyagi gondokkal küszködők a következő havi lakbér kifizetésére. A magányosok pedig a társaságra. A szűkösség sokkal több a túl kevés miatt érzett kényelmetlenségnél. A szűkösség megváltoztatja a gondolkodásunkat. Teljesen átveszi az irányítást az elménk felett.

schreibm>!

Azt állítjuk, hogy a szegények kevesebbre képesek, és nem olyan hatékonyak, mint a jobb sorban élők. Ez azonban nem azért van, mert eleve alkalmatlanok, hanem azért, mert a szűkösség tölti ki szinte minden gondolatukat.

Sándorné_Szilágyi_Kata>!

Az alanyok egyik csoportjának Hannah-t úgy mutatták be, hogy szegény sorból származik, a másik csoportnak felső középosztyálbeli származásra utaltak. Mind a két csoport végignézte, ahogyan Hannah megírja a tesztet, majd elemezték az eredményeit, és jellemezték a képességeit. Akik a „szegény” Hannah-t látták, több hibát véltek felfedezni a munkájában, rosszabbnak látták a teljesítményét, és azt gondolták, hogy rosszabb osztályzatotkat is kap az iskolában, mint azok, akik a „gazdag” Hannah-t látták.
A szegényekkel kapcsolatban gyűjtött adatok elemzésekor tehát könnyen torzítunk.