Stressz ​distressz nélkül 9 csillagozás

Selye János: Stressz distressz nélkül

„A stressz az élet sava-borsa” – mondja Selye János professzor. Enélkül nem élnénk vagy csak vegetálnánk. Akkor hát miért káros a stressz, miért okoz fekélyt, szívbajt vagy a modern társadalom annyi más betegségét? Ezekre és a testi és szellemi egészség sok más, fontos kérdésére ad megnyugató választ újabb művében Selye János, az „Életünk és a stress”, az „In vivo” és az „Álomtól a felfedezésig” nálunk is népszerű szerzője. Félévszázados biológiai kutatómunkáján ak tanulságait alkalmazza az emberre mint társadalmi lényre, megmagyarázza a stressz élettani mechanizmusát, gyakorlati tanácsokat ad a káros stressz – a distressz – elkerülésére. Megmondja, mit tegyünk, ha megoldhatatlannak tűnő kérdéssel állunk szemben, miért veszélyes a halogatás, és hogy miért okoz a céltalanság distresszt. Azt ajánlja: tekintsük hasznos és örömteli játéknak a munkát; rávilágít a munka, a stressz és az öregedés kapcsolataira…

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Korunk tudománya Akadémiai

Akadémiai, Budapest, 1983
Akadémiai, Budapest, 1976

Selye János: Stressz distressz nélkül

Ez a könyv meglepően érthető volt. Nem önszorgalomból szántam egyébként rá magam, az Illyés Sándor Szakollégium felvételijén az első körben a stressz szerepe a mindennapi életben témát választottam, így erről kellett írnom egy 6-8 oldalt, amihez kellettek források, nekem ez volt a fő. Jó sok hasznos infót szedtem belőle, ha kicsit már régi is a könyv. Tényleg meglepően olvasmányos volt. Persze volt benne sok biosz is, de nem vitte túlzásba. Nem minden része volt a releváns a témámhoz, de azokon gyorsabban átrohantam.

Selye János: Stressz distressz nélkül

Nem gondolom, hogy a szeretetkoldulás a megoldás egy jó élet felé. Bár valóban fontos tennünk azért, hogy az emberi kapcsolatok működjenek, de ezt sem lehet számító taktikával véghezvinni. Stresszforrás lehet például, ha valaki nem egy hízelkedő, nyalis típus, mégis, hogy megnyerje valaki/k jóindulatát, ehhez kell folyamodnia. Megéri megjátszani a magát az embernek?

Beatrice8>!

A „prejudice” (előítélet) szó elvesztette eredeti jelentését, és ma ennek a szónak – megérdemelten – rossz mellékíze van, hiszen olyan véleményeket szoktunk e kifejezéssel illetni, amelyek nem tapasztalatokra, hanem tudatlanságra épülnek.

Beatrice8>!

Az indítékok elvesztése a szellem legnagyobb tragédiája.

Aemitta>!

Ezen kívül, mint mondottam, a gyűjtés és felhalmozás éppoly jellegzetessége az életnek, mint az önzés, s tulajdonképpen az önzés egyik megnyilvánulása.

Aemitta>!

Természetesen az értelmes ember nem azon méri le sikerét, hogy hányan ünneplik, vagy hogy hány decibel erősségű tapsot kap.

Aemitta>!

A bírálat sokszor a rosszindulat leplezetlen megnyilvánulása, máskor pedig szelep, amelyen keresztül bűntudatunktól akarunk megszabadulni, miután bizonyos mércét nem ütöttünk meg, értéket ezért kétségbe vonjuk.

Aemitta>!

Az öncsalás csak kisebbrendűségi érzéshez vezet; rossz lesz a lelkiismeretünk, mert nem elveink szerint cselekszünk.

Kapcsolódó szócikkek: önbecsapás
Aemitta>!

Az indítékok elvesztése a szellem legnagyobb tragédiája.

Aemitta>!

Ahhoz, hogy úrrá legyünk a jelenlegi csalódottsági hullámon, ami leginkább durvaságban és erőszakban nyilvánul meg, meg kell győznünk a fiatalokat, hogy a sikerek iránti természetes szomjukat nem azzal csillapíthatják, ha megszállottan újabb és újabb szerelmi győzelmeket hajhásznak, vagy bizarr viselkedéssel próbálják felhívni magukra a figyelmet. A valóságtól, amellyel nem képesek szembenézni, úgysem menekülhetnek, s erre legkevésbé alkalmasak a való világ képét rövid időre elhomályosító kábítószerek.

Aemitta>!

A káros stressz elkerülésének legjobb módszere, ha olyan környezetet választunk magunknak, ami megfelel ízlésünknek, és olyan foglalkozást keresünk, amelyet kedvelünk és becsülünk.

Aemitta>!

Fiatal munkatársaimat gyakran azzal próbálom vigasztalni, hogy aki közülünk szeretetet és jóindulatot gyűjtöget, annak talán nincs olyan nagy szüksége pénzre, mint másoknak, mivel sok mindent, amire vágyik, ingyen kap meg.