Niels ​Holgersen csodálatos utazása a vadludakkal 6 csillagozás

Selma Lagerlöf: Niels Holgersen csodálatos utazása a vadludakkal Selma Lagerlöf: Niels Holgersen csodálatos utazása a vadludakkal

Nils Holgersson története immár száz éve kedvence az európai gyermekeknek. Selma Lagerlöf 1906-ban kis novellaként írta meg Nils történetét, a gonosz, állatkínzó kisfiú meséjét, akit egy törpe büntetésül elvarázsol, és azok gondjára bíz, akiket kínzott. Nem tudjuk, hogy Lagerlöf gondolta-e volna ezt a tartós népszerűséget, de biztos elcsodálkozna, hogy neve hallatán az embereknek Nils története jut manapság eszébe. Az elbeszélést Tábori Piroska eredeti fordításában közöljük, a gyermek olvasók igényeire tekintettel mai helyesírásra áttett módon.

Digi-Book Magyarország, Budapest, 2018

rosemary_goth P>!
Selma Lagerlöf: Niels Holgersen csodálatos utazása a vadludakkal

Az értékeléseket olvasgattam épp és eszembe jutott, hogy talán én voltam az egyetlen, aki kifejezetten utáltam a rajzfilmet. :))
De ez most itt a maga egyszerűségében és szépségében nagyon tetszett. Olyan kis utazós, együtt örülős és sírós hangulata van.
Egyszerű, de tanulságos mese, egészen megkapó stílusban.
Tetszett. Jó volt kicsit elrepülni a vadludakkal

FélszipókásŐsmoly P>!
Selma Lagerlöf: Niels Holgersen csodálatos utazása a vadludakkal

Érdekes betekintő a számomra rajzfilmsorozatból ismert pirossipkás manóvá varázsolt kisfiú kalandjaiba, bár ez korántsem a teljes mű, csak egy 32 oldalas kivonat gyerekeknek. A jelentősen lerövidített bevezető fejezeten kívül Az ódon lovagvár és A két város történetét tartalmazza, de ezeken kívül van még 50 kalandos mese az eredetiben. :) A nevek sem ugyanazok, Gereben/Kelepes uram helyett Hosszúláb úr a gólya, Töpörtyű/Babszem helyett Araszos a fiú beceneve… persze a rajzfilmhez képest is más a rendes regény: Kákalaki Akka helyett Tornyosfellegi Akka a vezérlúd neve, nincs Pocok, és Szmöre is Ravaszdi). Bár Márton lúd megmaradt Mártonnak. :)

Milena P>!
Selma Lagerlöf: Niels Holgersen csodálatos utazása a vadludakkal

Gyerekkorom kedvenc meséje. Alig vártam már hogy olvassam, főleg mert a rövidsége ellenére reméltem, hogy kapok emlékeztetőt. A meglévő kalandok tényleg csodálatosak voltak, mégis kicsit csalódás. A vége nagyon összecsapottnak tűnik, pont a karakterfejlődés részt ugorják át.
Ilyen szempontból a sorozat jobb de egy esélyt érdemes adni neki.

Hrszcpds>!
Selma Lagerlöf: Niels Holgersen csodálatos utazása a vadludakkal

A televíziós adaptációja gyerekkorom egyik kedvence volt. A főcímdalt azóta is sokszor dúdolgatom a fejemben. Nem emlékeztem a teljes történetre, jó volt felfrissíteni.
Tanulságos, gyors olvasnivaló.
spoiler