1989-ben felvonták a vasfüggönyt, s a rockzenében is láthatóvá vált, hogy mi zajlott, zajlik a kulisszák mögött. Ez a könyv elsőként vállalkozik arra, hogy részleteiben és összefüggéseiben elemezze és bemutassa a hatalom és a rockzene viszonyát a kádári kemény és puha diktatúra évtizedeiben. A szerző titkosszolgálati, vállalati és zenekari dokumentumok közlésével keresi a választ arra: Miért söpörtek végig időről-időre „burzsoá szennyhullámok” a rockzenén? Hogyan lett Bors Jenő beatkomisszár és Erdős „doktor” popcézár? Hogyan működött a magyar „slágermaffia”? Miként számoltak le a hippikkel és beatmozgalommal? Miért fogták perbe az Illést, s mi volt az igazi oka a zenekar feloszlásának? Hogyan épült be a III/III-as ügyosztály az ifjúsági zenébe? Miként zajlott le a hetvenes évek elején a nagy „szellemi mészárlás”? Hogyan verték szét a Kexet – ügynökök segítségével? Miért a hanglemezgyár lett az első számú közellenség? Miért nem lett magyar világsztár, s miért a Neoton volt a… (tovább)
Rock a vasfüggöny mögött 8 csillagozás
Várólistára tette 4
Kívánságlistára tette 7

Kiemelt értékelések


Sebők János korától és érdeklődési körétől fogva jelen volt az átkos zenei kultúripar környékén folyamatosan. Újságíróként rendelkezett kapcsolatokkal, így rálátással is a hazai beat-rock szereplők, zenészek, ORI-IRI-MHV-Interkoncert tevékenységeire. Ez a könyve a Magya-rock 1-2 úgymond feljavított változata iszonyatos háttér munkával, mivel az akkori hatalmon lévők retorziójától már nem kellett tartania 2002-ben. Viszonylag száraz információs történelemkönyv 400 oldalon az ötvenes évektől a módszerváltásig (1990). Abszolút érdekes témák, idézetek, összefüggések jönnek le belőle, de kissé szakbarbárnak kell lenni az olvasásához. Szőnyei Nyilvántartottak-ja erre épül, ami még szárazabb. Ebben benne van minden lényeges, a swingtől a hazai punkokig, perek, botrányok, eltiltások, manipulációk nagy része az Aczél-Bors-Erdős tengelyen át sorba megy zenei korszakonként az ellen, vagy ki tudja milyen forradalomtól, Horn Gyuszi kapunyitásáig, ahogy szép lassan nálunk is megjelentek a globális nyugati stílusok Benkó Dixilendtől a Cpg-ig. Ajánlom olvasásra azoknak, akiket érdekelnek a hőskorszak hogyan miértjei. Jó kis könyv, de agy kell hozzá…
Népszerű idézetek




A rock and roll – elsőként az Egyesült Államokban – friss szélként söpörte el a zenei kacatokat, de nálunk akkor még ezt a zenei kacatot sem tűrte meg a kulturális vezetés.
29. oldal




A társadalom általában nem reagál rugalmasan az új dolgokra, ezt bizonyította az USA-ban a rock and roll vagy Angliában a beat fogadtatása is.
44. oldal




Az új ifjúsági zene – mint ebből a nem egyedi, kései vallomásból is kiderül – a fiatalok számára a lázadás zenéje volt, a szembenállás, az elkülönülés, a másság kifejezésének eszköze.
32. oldal




Az új, ismeretlen zene hirtelen lehetőséget kínált a fiataloknak, hogy kifejezésre juttassák új igényeiket, elvárásaikat, a felnőttekétől eltérő véleményüket. Azt, hogy más szemmel nézik a világot, mint a szüleik, másként gondolkodnak, másképp éreznek.
32. oldal




A rock tehát az összetartozás, a választás illúzióját kínálta, az önkifejezés, az aktivitás, a rátalálás örömét szerezte, új társas élményt, erotikus izgalmakat, a szabadság régen hiányolt mámorát ígérte, a lázadás szellemét táplálta.
33. oldal
Hasonló könyvek címkék alapján
- Szőnyei Tamás: Az új hullám évtizede 1. 89% ·
Összehasonlítás - Bakó Csaba – Szabó Krisztina – Váradi Ferenc: Debreceni Rocklexikon (1990-2000) ·
Összehasonlítás - Csorba Tibor: Rock ’n’ Roll Kárhozat ·
Összehasonlítás - Bakó Csaba: Tankönyv ·
Összehasonlítás - Göbölyös N. László: Led Zeppelin 89% ·
Összehasonlítás - Zoltán János: Republic 20 91% ·
Összehasonlítás - Horváth Zsolt: Magyar rocklexikon ·
Összehasonlítás - Ómolnár Miklós: A rock napszámosai ·
Összehasonlítás - Zoltán János – Nemes Nagy Péter – Budai Ervin: Széttört álmok – A Syrius együttes története ·
Összehasonlítás - Kiss Sándor – Lerch István: 30 év zene – Lerch István feketén-fehéren ·
Összehasonlítás