Kettős ​könyv 1 csillagozás

Sebők Éva: Kettős könyv

Akik ​ismerik, értik és kedvelik Sebők Éva költészetét, úgy vélhették, hogy a Félsötét után – Kairosz Kiadó, 2000 – már nincs hova lépni. A belső konzisztencia nem fokozható, beteljesítette önmagát. És valóban, a Félsötéttel véget ért Sebők Éva költészetében egy korszak, a pszeudo-szonetteké, hogy következzék egy új korszak: a haikué.
Sok más kortárs poétához hasonlóan Sebők Éva is ráérzett arra,. hogy a tömör üzenetek, az sms-ek korában mily autentikus, kifejező versforma a "versemes" – a haiku. A József Attila-díjas költő e műfaj keretei között is bizonyította mesterségbeli tudását. Haikui a műfaj legrigorózusabb kritériumait tekintik önmagukra nézvést kötelező érvényűeknek, nincs kompromisszum, az igényesség maximális. Ez az igényesség az olvasó számára tágasság-élményként manifesztálódik. Sebők Éva haikui, épp tömörségük okán s folytán korántsem pillanatszerűek. Bennük szinte bolyongani lehet, minden egyes műremek egy-egy önálló, öntörvényű mikroszkozmosz, amelyhez… (tovább)

Széphalom Könyvműhely, Budapest, 2005

Sebők Éva: Kettős könyv

Elég kettős ez a könyv – nem is igen tudok, tudtam vele mit kezdeni.
Mert:
1, A szerzőt nem ismertem korábbról, a haikuk miatt vettem meg a könyvet, meg a kíváncsiság miatt: vajon mit mond maga a szerző a pirományairól – érdemes-e az ilyesmit magyarázni? Lehet-e hozzájuk tenni bármit is? Emeli-e vagy inkább lerontja a magyarázat a tömör 3 sort?
2, A haikukat alig egy óra alatt végig lehet pörgetni, de kevés köztük az annyira jó, annyira kiemelkedő, annyira egyedi vagy hozzám szóló, hogy ezért a pár sorért rögtön kedvenc legyen. Szóval a kötet haiku-szinten némi csalódást okozott.
3, A kifejtéseket, magyarázkodásokat eleinte rögtön az adott haiku után olvastam, de rájöttem, hogy nekem ez így nem fog menni, mert nem tudom élvezni sem a háromkákat, sem a bő lét. Ha elsőre tetszett a 17 szótagos, akkor előfordult, hogy egész mást próbált nekem bemagyarázni a hosszú változat. Vagy legalább még leszuszakolni a torkomon a 3 sor mellé, ha már abba nem tudta belesűríteni… (Annyira kiabál, hogy a szerző prózaíró és nem vers, pláne nem haiku…) Minden áron tudtunkra akarja adni, hogy erről, meg arról a szóról, kifejezésről mi minden él a tudatában, szívében, emlékeiben, olvasottságából adódó HTM-jében… Na, de ez engem miért kéne, hogy érdekeljen?! Vagyis: érdekel, persze, hogy érdekel – de az már egy másik könyv, nem sok köze van az adott 3 sorhoz. Végképp nem az, hogy mindez benne is lenne. A szándék oké, a kivitelezés azonban nem. Vagy túl sokat akart beleszuszakolni, és mivel nem sikerült, hát utólag azért ki-kiegészítgeti prózával, kinyilvánítva ezzel, hogy a haiku csapnivalóan rossz; vagy ha jó is a haiku, az nem a szerző adott tudáshalmazszeletének sűrített, tömény párlata, vagyis a hosszú-hosszú körítéstől szinte független, vagy legalábbis nem azt összegző miniatűr. Éppen ezért először elolvastam a csöppségeket és kiválogattam belőlük a nekem tetszőket, majd nekiálltam a prózának is, hogy megismerkedjem rajtuk keresztül a szerzővel. A körítés után újra elolvastam a megfelelő sorszámú háromkát, és keményen ítélkeztem: ezt tükrözi-e a 3 sor, vagy nem. A legnagyobb öröm akkor ért, mikor külön-külön is tetszett a haiku is, a prózai rész is, és még a kapcsolat kifejtését is megfelelőnek tarthattam.
4, Megfogadtam: nem jó ez így. Nem szabad egy-egy verset a saját hosszánál jóval hosszabban magyarázni. Akkor már inkább Arany János és lábjegyzetei. :)

A szerző viszont érdekel – egyéb prózái, meséi közül is fogok olvasni, azokban talán nem fogok csalódni.

LXVI.

s majd téged mérgez

XVIII.
Áldozat

Leoldom szárnyam
– szegetten. Szálljon! Jobb így.
Én-nélkül könnyebb

CXLII.