Kézai ​Simon védelmében 0 csillagozás

Őstörténeti tanulmányok
Sebestyén László: Kézai Simon védelmében

„Népünk eredetét kereső-kutató, perlekedő hangra szorult írást kép kezébe az olvasó. Kiváltó előzménye: a magyar históriaírás új eredményeit egy idei nemzetközi történész-kongresszuson képviselő hazai tanulmány. Szerzője a magyar régmúlt egyik legbecsesebbnek bizonyult krónikáját, Kézai Simon Gesta Hungarorumát fantasztikus koholmánynak, Kézait magát félművelt fantasztának nevezi. Írásom vitairat! Műfaji törvényeinek a szellemében sem kerülhettem el benne a szókimondóan cáfoló, sőt olykor a csípős hangot sem, minden olyan esetben, amikor a kíméletlenül megtámadott, valósággal hitelvesztetté tett, és az válaszadásra már képtelen Kézai Simon védelmében, de a nemzeti történetírás sok évszázados hagyományainak a szolgálatában is, erre reákényszerültem.”

Róla szól: Kézai Simon

Nap, Dunaszerdahely, 1997

Engel Pál: Honor, vár, ispánság
Majorossy Judit (szerk.): Egy történelmi gyilkosság margójára
László Gyula: Őseinkről
Hidán Csaba: Fegyverek magyar kézben
Alfred Wieczorek – Hans-Martin Hinz (szerk.): Europas Mitte um 1000 / Europe's Centre around AD 1000 / Európa közepe 1000 körül / Europa środkowa około roku 1000 / Střed Evropy okolo 1000
Fodor Pál – Varga Szabolcs (szerk.): Egy elfeledett magyar királyi dinasztia: a Szapolyaiak
Almási Tibor – Révész Éva – Szabados György (szerk.): „Fons, skepsis, lex”
Kádas István – Skorka Renáta – Weisz Boglárka (szerk.): Veretek, utak, katonák
ifj. Horváth János – Székely György (szerk.): Középkori kútfőink kritikus kérdései
Haris Andrea (szerk.): Koldulórendi építészet a középkori Magyarországon