E-mentes ​övezet, avagy mit reggeliztél ma? 21 csillagozás

Mindennapi étrendi dilemmáink és a gasztropszichológia
Sebestyén Balázs – Tóth Gábor: E-mentes övezet, avagy mit reggeliztél ma?

Világunkban ​a helyes táplálkozáshoz mindenkinek értenie kell egy kicsit. Az élelmiszeripar kettős játékot játszik, és ennek a polgár ihatja meg a levét. Hasznos tisztában lenni a belső folyamatokkal, összefüggésekkel az élelmiszergyártás és a táplálkozás terén, hogy ezek ismeretében jó döntéseket hozhassunk az egészségünket érintő kérdésekben.
Ezért született e riportkönyv, amelyben Sebestyén Balázs kérdezi Bio Gabit, alias Tóth Gábor táplálkozáskutatót, akivel műsorvezető kollégáikkal együtt három éven át, hétről hétre beszélgettek a legaktuálisabb kérdésekről, a legfrissebb szakmai eredményekről, a fogyasztói dilemmákról a Morning Show E-mentes övezet című, nagy sikerű rovatában.
Közkívánatra született e könyv, amelyben elérhető a műsorban elhangzott számtalan hasznos szakmai információ, tanács, megoldás és ötlet a határainkon innen és túl élők számára, olvasmányos, közérthető, kibővített formában, csokorba gyűjtve, receptekkel együtt.
Ennél azonban még… (tovább)

Pilis-Vet, Pilisvörösvár, 2016
Pilis-Vet, Pilisvörösvár, 2016

Jeffi P>!
Sebestyén Balázs – Tóth Gábor: E-mentes övezet, avagy mit reggeliztél ma?

Sebestyén Balázs – Tóth Gábor: E-mentes övezet, avagy mit reggeliztél ma? Mindennapi étrendi dilemmáink és a gasztropszichológia

Amíg, volt Class Fm, addig azt hallgattuk, így lépten-nyomon bele hallgattunk az E-mentes övezetbe is. Én a könyvet azoknak ajánlom főleg, akik nem nagyon hallgatták a rádióban, vagy csak egy-egy adást kaptak el. Ugyanis olvasás közben az volt az érzésem, hogy „jó-jó, de ezt mind hallottam már”. Holott feltehetően nem az összest hallottam.
Mindenképpen jó, ha az ember elolvassa ezt a könyvet, mert kap egy bizonyos képet arról, hogy mit is eszünk meg. Amúgy a rádióadásokkor is rájöttem már, és az olvasás alatt szintén felszínre jött az, hogy mindez, szép és jó, de amit Bio Gabi képvisel, az amolyan „a ló túlsó oldalára esés”. Tehát, igen-igen ne étkezzünk rosszul, ne együnk látványpékséges dolgokat, sem olyan élelmiszereket, melyek telis-teli vannak E számokkal. (még ha az E számok egy része nem is probléma, ha a szervezetbe jut). De Bio Gabi már azt szintet képviseli, amit úgy érzem, egyelőre Még nehezen kivitelezhető.
Persze, együnk bio kölest és bio chia magot, és bio zabkását, bio gyümölccsel, mert mindezek egészségesek. Csakhogy amikor a 21. századi magyar emberke bemegy a boltba, akkor konstatálja, hogy a „bio” előtag, mint valami 2-szeres vagy 3-szoros szorzó jelentkezik az árban. És bármennyire szeretne egészségesen táplálkozni, nem tud, mert drága.
És valóban nem hiányoznak az E számok az emberek szervezetéből, mert megvannak azok nélkül is. De ugyanígy a pálma és kókusz zsír sem éppen. Úgy gondolom, hogy nem feltétlen egészséges, egy olyan embertípusnak ilyesmiket tömegével használni, ami nem honos itt. Mert, ismerjük be, a magyar őstörténetben, nem nagyon szerepelt kókusz, sem pálmafák alatt szunnyadó magyar. Egyszerűen szervezet számára idegen anyag, még ha jelenleg rá is nyomják az egészséges címkét. Tehát elhiszem, hogy a Chia mag tök jó, de egy határig. Elhiszem, hogy jobb a kókusz zsír, mint a napraforgó, de meddig? Mikor jön a kutatás, hogy nem is olyan egészséges, vagy mikor jön valami új, amire rámondjuk, hogy az egészségesebb?

bővebben: https://jeffi-olvas.blogspot.hu/2017/10/sebestyen-balaz…

fülcimpa>!
Sebestyén Balázs – Tóth Gábor: E-mentes övezet, avagy mit reggeliztél ma?

Anyuka egyik karácsonyi ajándéka. Pfff… így van ez… amit én kaptam arra nem vágytam. Sosem hallottam ezeket a reggeli rádiós beszélgetéseket, de elhiszem, hogy sikeresek voltak. A könyv szerkesztésével van gond. Bio Gabika nem mindig válaszol Balázs egyszerű kérdésére. Miért nem figyeltek erre jobban? Számomra érthetetlen…
Táplálkozás terén rettenet baromságokat követünk el. Szerintem azzal mindenki tisztában van, hogy a betegségek alapja ez a sok-sok baromság. Tennünk kell ellene, hiszen egy életünk van. És az legyen hosszú, hogy rengeteg könyvbe bele tudjunk feledkezni ;)
Illetve ne feledjük. Mérték. Változatosság. Bátorság. És valahogy így kellene nevelni gyermekeinket. Sok okosság van benne, érdemes jobban utánajárni, hogy higgyünk és merjünk. Na, de, ha már megvetted a szaloncukrot, persze fogyaszd el, csak ne tömd magadba mindet egy ültő helyedben, kérlek :)

Renáta_Kovics>!
Sebestyén Balázs – Tóth Gábor: E-mentes övezet, avagy mit reggeliztél ma?

Igazság szerint csak kíváncsiságból lapoztam bele, ugyanis ez volt a tavalyi év egyik slágerkönyve, már megjelenés előtt több hónappal keresték a könyvesboltban, mi meg azt sem tudtuk, miről beszélnek. Ennek oka az volt, hogy én sose hallgattam a reggeli rádióműsort, ahol ezekre a beszélgetésekre sor került. Éppen ezért kezdésnek csak az engem jobban érintő fejezeteket lapoztam fel (gluténmentes étrend, kókuszolaj stb.), de az annyira tetszett, hogy úgy döntöttem megéri elkezdeni elölről. S igazam volt, mert végig olvastatta magát, még akkor is, ha nagyon távol áll tőlem az élelmiszeripar, s főleg annak kémiai része. Érdekes volt, hasznos, közérthető és nagyon tetszett, hogy egy-egy vitás kérdésben megemlítette mindkét tábor véleményét, s egyetértett vagy cáfolta azokat, vagy éppen csak egy részüket. A könyvet egyébként mindenkinek ajánlom, mert rengeteg fontos, mindennapi témát érint (kenyér, vaj vs. margarin, húsáruk, zöldségek, kávé stb.), de azok se keseredjenek el, akik diétáznak mert szóba kerül a glutén- és laktózérzékenység, valamint a sportolók, cukorbetegek, fogyni vágyók diétája is. De a legfontosabb: nemcsak hirdeti az igét, hanem alternatívákat is ad a változtatni vágyóknak, méghozzá nem horror áron, s nem luxuscikkeket.
Én nagyon sok mindent kiírogattam magamnak belőle, mert ha mindent nem is tudok betartani, s csak az étkezési szokásaim felén változtatok, már akkor is nyertem. :)

PogiB P>!
Sebestyén Balázs – Tóth Gábor: E-mentes övezet, avagy mit reggeliztél ma?

A rádió műsor után éles váltás volt a könyv. Ott „szegény” Gabi kapja rendesen, ritkán tud úgy elmondani két mondatot, hogy Feri ne szúrjon közbe valami „Azért inkább ennék egy jó oldalast szalonnával!” féle mondatot. Kicsit oldottab a hangulat, megy a csipkelődés, néha talán a tartalom rovására. Bármennyire is igyekeztem soha nem tudtam kiragadni a lényeget, túl sok infó, túl sok félbeszakítással. Inkább csak az maradt meg, hogy Gabi fullba nyomja a biót.
Ehhez képest a könyv egy megszerkesztett, gondosan felépített, száraz olvasmány, ahol a fejezeteket Balázs kérdései vezetik fel, majd jön a hosszabb-rövidebb válasz, amibe ezúttal nem szól bele senki. A hangulat emiatt teljesen más, sokkal inkább van tankönyv jellege az egésznek. Gondolom leginkább olyanok olvassák, aki szeretnének kicsit/nagyon egészségesebben táplálkozni. Szerintem ezen a célon túllő a könyv. Mindenféle szakszavak, enzimek meg egy halom dolog amiről az átlagember azt sem tudja, eszik-e vagy isszák. Számomra emiatt sok rész rémesen unalmas és vontatott volt, gyakran kaptam magam azon, hogy csak ész nélkül olvasom a sorokat. Persze ez én vagyok, a tudás ott van, mindenki kimazsolázhatja belőle, ami neki fontos, vagy amit magára nézve lényegesnek gondol.
Szerintem egy nekifutásra legfeljebb egy fejezetet érdemes elolvasni, kivéve persze, ha az ember tollal és jegyzettömbbel vág neki, akkor igazából mindegy. A receptekért jár a plusz pont és a linkekért is, ahol további hasznos tartalmakat találhatunk.
Viszont a majd minden oldalon jelen lévő kiemelt gondolatokról szívesen elbeszélgetnék az ötletgazdával. Ok, nem csak ennél a könyvnél, hanem sok másiknál is előfordul, hogy az adott oldalon amúgy is leírt mondat, kiemelve egy külön négyzetben újra le van írva. Egyrészt semmi értelme, másrészt megtöri az olvasást, harmadrészt, mégcsak az sem megoldás, hogy az ember figyelmen kívül hagyja, mert tízbőlből egyszer (nem, nem kilencszer) nem szimpla ismétlésről van szó, hanem olyan mondatról, ami még nem vagy nem abban a formában hangzott el (értsd: tényleg van vagy lehet értelme kiemelni). Engem iszonyatosan zavart, de hát az élet nem fenékig tejfel.
Ja és a feketeleves Balázs fanoknak. Tudom, hogy ott van a borítón, tudom, hogy a kérdéseket elvileg ő fogalmazta meg még valamikor a reggeli műsorban, de ennyi. Valahogy úgy képzelem, hogy Gabi hazament, letöltötte az adást Youtube-ról, szépen megszerkesztette a benne elhangzó kérdést és választ, majd elkészült a könyv. Balázs kapott egy szeletet a tortából, Gabi meg könnyebben tudta eladni a könyvet. Win-win.

psych P>!

Hazánkban sajnos még mindig igaz, hogy a nem génmódosított takarmány-alapanyagok sok esetben külföldre vándorolnak, mert jó áron értékesíthetők, és az igen olcsó import GM-takarmány-alapanyagokkal (főleg szójadarával, kukoricával) pótolják a hiányzó mennyiséget.
    Egy forrás szerint: „ A takarmányozás alapja a fehérjegazdálkodás, ám minden hazai igyekezet ellenére ebben továbbra is központi szerepe van a szójának. A zömmel az Egyesült Államokból, Brazíliából és Argentínából származó, »kétes eredetű« (vagyis génmódosított alapanyagú) szójadara felhasználása ma még hihetetlen méreteket ölt. […] 1 kg marhahús előállításához 175 g szójaalapanyagra van szükség, 1 kg sertéshúshoz viszont már 263g-ra, míg 1 kg baromfihúshoz 575 g-ra vagyis bőven több mint fél kilóra.”

Kapcsolódó szócikkek: Amerikai Egyesült Államok · Argentína · Brazília · szója
psych P>!

Jó tudni, hogy a kókuszpálmák esetében – magasságuk miatt – a permetezés nehezen megoldható. A növényvédő szert vagy műtrágyát esetenként a kókuszpálmák körül lévő talajon alkalmazzák (így azt a gyökerek felszívják), vagy injekció formájában közvetlenül a kókuszpálma törzsébe juttatják. Emellett a másik kritikus kérdés az idomított majmok alkalmazása a szüretelés céljából. A majmok jelentősen emelték a hatékonyságot, ugyanakkor meglehetősen sanyarú körülmények között tartják őket, nyakörvvel a nyakukon, karóhoz kötve őket (Thaiföldön, Malajziában, Srí Lanka és Indonézia területein).

Kapcsolódó szócikkek: Indonézia · kókuszpálma · majom · Malajzia · Srí Lanka · Thaiföld
psych P>!

A sütőipar hatalmas mennyiségben használ ma is adalékanyagokat. Az 1970-es évektől napjainkig mintegy huszonötszörösére növekedett csak a komplex lisztjavító szerek használati mennyisége. A szakemberek felmérése szerint alig van olyan sütőüzem ma a civilizált világban, ahol adalékanyag használata nélkül, hagyományos technológiával állítanak elő termékeket. A jó kenyérhez és a megfelelő gáz- és aromaképződéshez ugyanis időre van szükség, de ebből van a legkevesebb a gyártás során, ezért az időt adalékanyagokkal „helyettesítik” a gyorstechnológiákban.

psych P>!

A betegség fogalma ("coeliakiabetegség") 1888-ban jelent meg először, a glutén szerepét pedig 1950-ben sikerült tisztázni. A kutatások a második világháború után gyorsultak fel, mivel megfigyelték, hogy egyes beteges külsejű, sápadt gyermekek állapota jelentősen javult a háborús körülmények miatt előállt kenyérhiány következtében.

Kapcsolódó szócikkek: 1888 · 1950 · glutén
psych P>!

Egy gluténmentes kenyér receptje pedig így hangzik: 650 g főtt köles, 120 g kukoricakeményítő, 140 g kukoricaliszt, 50 g darált lenmag, 1 csésze (1,5 dl) darált dió, 2kk. só, 320 ml víz, 3 dkg élesztő, méz az élesztő futtatásához. A bekevert anyagokat a felfuttatott élesztővel megkelesztjük, majd a normál kenyérhez hasonlóan megsütjük. Késhegynyi aszkorbinsavval a tészta állománya javítható.

Kapcsolódó szócikkek: dió · élesztő · kenyér · köles · kukoricaliszt · méz
psych P>!

Ne feljtsük el, hogy ha előző este korán és könnyűt vacsoráztunk, a szervezet reggelre meglehetősen „megéhezik”, akkor is, ha ezt nem mindig érezzük. Éjjel folyadékvesztés, emésztés és kiválasztás is zajlik, így testünk reggel várja az értékes „üzemanyagot”, hogy elindulhasson a következő aktív, tizenhat órás „nappali műszakra”.

Kapcsolódó szócikkek: vacsora
psych P>!

A kimutatott lisztérzékenység gyakorisága országonként, sőt földrészenként eltérő. Előfordulása Észak-Amerikában, Dél-Afrikában és a Nagy-Britanniában élő fekete populáció körében, illetve a kínai és a japán népességen belül a legritkább. Az európai fehér népesség körében azonban a leggyakrabban előforduló krónikus emésztőrendszeri megbetegedések között helyezkedik el. Írországban és Olaszországban 1:300, más országokban általában 1:1000-1:2000 (fél-egy ezrelékes) a betegség gyakorisága. (Forrás: Barna Mária szerk.: Magyar Táplálékallergia és Táplálékintolerancia Adatbank, Zoo-Vita Kft., Bp.,2000.)

Kapcsolódó szócikkek: Írország · lisztérzékenység · Olaszország
psych P>!

A környezetünkben vannak gluténérzékeny kollégák, így kapunk az új házi fejlesztéseiből. Az egyik ilyen gluténmentes gofri kikísérletezett receptje a következő: 400 g főtt rizs, 100 g burgonyakeményítő, 60 g kölesliszt, 250 g amarántliszt, 45 g darált lenmag, 1,5 kk. só, 320 ml szénsavas ásványvíz. A bekevert tésztát állni hagyjuk egy keveset, majd gofrisütőben kisütjük, kevés kókuszolaj mellett. A tésztához tehető egy késhegynyi szódabikarbóba, de a korábbiak értelmében ez sem szükséges. (A darált lenmag a vízzel habossá tehető gépi habverővel, ez is segíthet a lazításban.)

Kapcsolódó szócikkek: kölesliszt · rizs · szódabikarbóna
psych P>!

Az E-számok között számos ártalmatlan, természetes anyag is van, ilyenek például a kurkuma (E100), a riboflavin (E101), a klorofill (E140), az aktív szén (E153) vagy a likopin (E160d). Ugyanakkor kerülném a mesterséges színezékeket, melyek a következők: E102, E104, E110, E123, E124, E127, E131, E132, E151. Szintén kockázatosabb a tartósítószerek (E210-252; e csoportban a szorbinsav és sói – E200-203 – ártalmatlannak minősülnek), egyes ízfokozók (E621) és a mesterséges édesítőszerek (E950-954) rendszeres bevitele. Ezek a vegyületek változó tüneteket okozhatnak: emésztési zavar, fejfájás, bőrtünetek, túlmozgásosság. (Forrás: Tóth Gábor: Az E-számokról őszintén, Pilis-Vet Bt., Pilisvörösvár, 2015.)

Kapcsolódó szócikkek: klorofill · kurkuma · likopin · riboflavin (B2-vitamin)