Tiszta ​fény (Dunne család 1.) 13 csillagozás

Sebastian Barry: Tiszta fény

Annie ​Dunne és unokatestvére, Sarah egy kis farmon él, Wicklow egy távoli és gyönyörű részén, az 1950-es évek második felében Írországban. Lassan minden régi eltűnik, de ők, mint két bástya, körülfogják és megvédik a hajdanvolt dolgokat. Amikor Annie unokaöccse és annak felesége Londonba megy munkát keresni, pici gyermekeiket, egy kisfiút és nővérét, a két idős asszonyhoz küldik, hogy a nyarat falun töltsék. A gyerekek különös lehetőséget hoznak Annie életébe, éppen akkor, amikor a szomszéd farm mindenese Sarah-t tünteti ki félreérthetetlen figyelmével. Annie mindennapjainak biztonsága összedőlni látszik, és a két ártatlan gyermek világával való szembesülés is próbára teszi a lelkét, elszomorítja vagy fejtörésre készteti. Nem tehet mást, harcol azért, hogy megtalálhassa újra a szilárd talajt, a tiszta fényt – és megőrizhesse a szeretet érzését a lelkében, hogy ellen tudjon állni a nyugtalanság finom erőinek.

Sebastian Barry (Egy eltitkolt élet; Messze, messze; Kánaán… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2002

252 oldal · ISBN: 9789636436117 · Fordította: Szieberth Ádám
260 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636434878 · Fordította: Szieberth Ádám

Joxer>!
Sebastian Barry: Tiszta fény

Ebben a lassan folyó, melankólikus regényben az 50-es évekbeli Írország egy nyarát élhetjük át egy isten háta mögötti kis faluban, mely egykor virágzó település volt, de az elöregedő és fogyó lakosságával egyre inkább az elhagyatottság és az elmúlás felé vezető út jeleit mutatja. Ebbe az egyforma, belefásult mindennapokba visz egy kis fényt és felfrissülést a két kisgyerek, akiket szüleik nyárra rábíznak a vénkisasszonyokként élő nagynénikre.
A gyerekek aztán elevenségükkel, frissességükkel felrázzák az egyhangú napi rutinba süppedt tanya életét, viselkedésükkel kihozva mindenkiből jó vagy rossz tulajdonságokat, akaratlanul örömöt és bánatot okozva a környezetüknek és saját maguknak.
A regény egészén végigvonul a vidéki magányosság és néhány garasból tengődő röghöz kötött, szegényes életmód fájdalma és valósága, épp ezért ez a kötet nem egy könnyed nyári olvasmány, hanem fájdalmasan őszinte lenyomata egy kornak, ami a mai egyre jobban fokozodó infláció mellett bármikor újra visszatérhet az amúgyis szerény megélhetést nyújtó vidékeken.

Sebastian Barry: Tiszta fény

Szeretem Sebastian Barry könyveit. Mindig magával ragad a regényeiből áradó szomorkás-bús hangulat. Mert ennek érzékeltetéséhez nagyon ért.

Virágszépe>!
Sebastian Barry: Tiszta fény

Fényre van szükségünk ahhoz, hogy tisztán lássunk, tiszta fényre. Két idős asszony él együtt egy kis ír faluban, Kelshaban. Egyikük, Annie meséli el múltját, gondolatait, érzéseit, kényszerpályáját. Ugyan két lábbal áll a földön, mégis szüksége van vágyakra, álmokra és ez nem kor függvénye, néha idegenként szemléli a világot. Talán nem is a történet az, ami fontos, hanem az események által gerjesztett gondolatok. Sebastian Barry most is olyan szépen, érzelmesen fogalmaz, hogy olykor-olykor megakadok az olvasásban, rácsodálkozom… hogyan lehet a pillanat szépségét megragadni, ezt így csak kevesen tudják.

260 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636434878 · Fordította: Szieberth Ádám
negoti P>!
Sebastian Barry: Tiszta fény

Nem is tudom, mit írjak erről a könyvről. Egyrészt unalmas volt, de érdekes is. A ír vidéken él az öreg Annie és Sarah, magányosan. Élik a mindennapi életüket, etetik az állataikat, elvégzik a heti nagymosást. A történet narrátora Annie, akinek a gondolatain keresztül megismerjük az életét, kapcsolatát a többi emberrel. Nyárra hozzájuk kerül két kis rokon gyerek és az érzelmek felkavarodnak, régi sérelmek előjönnek. Ezeket nemcsak a kis vendégek ottléte okozza, hanem a látogatók a jelenből és a múltból. Mindezekkel meg kell birkózni, akár akarja Annie, akár nem. Nem ez a legjobb regénye Barry-nek és örülök, hogy nem ez volt az első, amit olvastam tőle.

Szigno P>!

Az idő rohan tovább előre, széltében nincs kiterjedése.

Szigno P>!

A félelem, hogy hova lett az a rengeteg nap?… Hol van az a rengeteg idő? Hova lett? Egyik nap még fiatalok voltunk, aztán eljött a holnap, és már nem voltunk azok.

Szigno P>!

Ha egy nap nehézségeket hoz, akkor hosszúra nyúlik, ha jól telik az idő, lerövidül, de az elég egésze nem több egy szempillantásnál.

Szigno P>!

Vagy talán nem rejtik magukban az örök békét és boldogságot az emberi szeretet megnyilvánulásai, nem teszik semmissé a pillanatnyi nehézségeket? Dehogynem! Ezt őszintén hiszem.

Virágszépe>!

És ha mi már nem leszünk, abból a barátságból valami nyilván akkor is megmarad, elidőzik még errefelé. Tovább élünk majd a törött kapu nyikorgásában, a madárfüttyben meg a vadalmafám évről évre nyíló-csukódó virágaiban, abban az ezernyi, szenvedéllyel összegyűrt, majd kiengedett, parányi abroncsszoknyafoszlányban.

Szigno P>!

Hát ezt teszi az öregedés? Már az a kis szerkezet sem működik rendesen, amely egyensúlyban tartja bennünk a kétségbeesés és a reményt?

Szigno P>!

Annyira félek tőle, hogy az már fáj.

Dunne család sorozat · Összehasonlítás