Every ​Heart a Doorway (Wayward Children 1.) 47 csillagozás

Eleanor West’s Home for Wayward Children
No Solicitations
No Visitors
No Quests

Children have always disappeared under the right conditions; slipping through the shadows under a bed or at the back of a wardrobe, tumbling down rabbit holes and into old wells, and emerging somewhere… else.

But magical lands have little need for used-up miracle children.

Nancy tumbled once, but now she’s back. The things she’s experienced… they change a person. The children under Miss West’s care understand all too well. And each of them is seeking a way back to their own fantasy world.

But Nancy’s arrival marks a change at the Home. There’s a darkness just around each corner, and when tragedy strikes, it’s up to Nancy and her new-found schoolmates to get to the heart of the matter.

No matter the cost.

Eredeti megjelenés éve: 2016

Tor Books, New York, 2016
Tor Books, New York, 2016
176 oldal · ASIN: B00XHHV3YK

Seanan McGuire: Every Heart a Doorway

This isn’t a place for lies or pretending everything is all right. We know everything is not all right.

This world is unforgiving and cruel to those it judges as even the slightest bit outside the norm.

Together, they walked across the property, the girl, the boy, and the dancing skeleton wrapped in rainbows.

* * *

Ez a könyv majdnem három éve porosodott a képzeletbeli majd-egyszer-talán elolvasom polcomon, de lehet, hogy sosem kezdek bele, ha a Tor nem pottyantja az ölembe tavaly november végén. Pedig… ha valaki szólt volna, hogy milyen csodálatosan elba… out of box karakterekkel van tele a történet, már rég nekiültem volna.

Multiverzum-rajongó vagyok. Ez persze még nem garantál semmit, de emellett nagyon kedvelem azokat a karaktereket, akik kilógnak a tömegből, főleg, amikor a saját nézőpontjuk szerint köszönik, rendben vannak, nincs velük semmi probléma, csak éppen a normálisnak, konvencionálisnak definiált világ nem tudja értelmezni őket.
És amikor a multiverzum különcei ilyen-olyan okból visszatérnek az Üveghegyről, vagy kimásznak az ágy alatti árnyéktócsából, hogy aztán egy helyre gyülekezzenek… olyankor elfog a hazatértem életérzés.

Az Every Heart a Doorway szerintem egyértelműen világ- és hangulatteremtő kisregény. Egy csodálatos egyveleg, olyan formán, amikor a szivárvány és a tarkabarka tündérke beles az árnyékba, és a sarokban rejtőző csápok mögül egy embervő zombiunikornis néz vissza. Minden gyerek másik világban járt, más élményeket, más traumákat éltek át. Ez egyik oldalról nagyon erős hangsúlyt ad a helyét kereső, de nem találó tinédzser szerepkörnek, mégis egymáshoz hasonlóvá teszi ezeket a teljesen különböző kölköket.
Azt mondjuk sajnáltam, hogy a könyv hossza, és a gárda létszáma miatt viszonylag kevés idő jutott az egyes szereplőkre, amit kaptunk, az viszont elég tömény volt ahhoz, hogy egy pillanatig se legyen unalmas, ráadásul a lényegi jellemvonásokat elég jól megragadta.
A teljesség kedvéért a könyvnek volt egy krimi-jellegű története. Ötletnek rendben volt, de amúgy eléggé vérszegény. Komolyan: még meg sem öltek senkit, de már megmondtam a gyilkost… Arra azért jó volt, hogy összeterelje a főbb szereplőket, és kicsit ide-oda mozgassa őket. Őszintén szeretnék fújni a krimi-szálra, mert amikor ennyire gyenge, arra nagyon szoktam fújni, de a világ és a hangulat egyértelműen levett a lábamról, ezért csak egy kicsit teszem.

Morcant>!
Seanan McGuire: Every Heart a Doorway

Ez most nagyon jókor jött. Az előző könyvem egy 600 oldalas monstrum volt, ami már az agyamra ment a terjengősségével, így ez a rövidke kis kötet remek választásnak bizonyult. Tudom, hogy sokaknak pont a rövidsége miatt nem tetszett, mivel nem volt hely a dolgok rendes kifejtésére, de engem ez annyira nem zavart (kicsit a végen volt egy epizód, amikor tényleg jó lett volna több információ, de egye fene). Horror könyv ez, mármint nem annyira durva, de azért hullanak benne a gyerekek, mint a legyek, és nem volt minden testrész a helyén. Szóval, akit ez zavar, az ne olvassa.

Van benne aszexuális és transz reprezentáció. Utóbbihoz annyit, hogy két karakter tett transzfób megjegyzést, de ki lettek hívva. Nancy, a főszereplőnk pedig aszexuális, ami nem volt annyira főtérben, de szerintem korrekten volt ábrázolva. Amúgy is kellenek olyan LMBTQ+ könyvek, amikben nem a karakter orientációja a fő tulajdonsága, de azért jelen van.

Szereplők közül Nancy és Jack volt a kedvencem, alig várom, hogy többet olvashassak Jackről, erről az őrült tudósról. Még szerencse, hogy a következő rész az ő és Jill történetét meséli el.

Összességében pozitív meglepetés lett ez a kötet, és remélem, hogy a sorozat többi része sem fog csalódást okozni!

lillia>!
Seanan McGuire: Every Heart a Doorway

Ahogy észrevettem, elég megosztó a történet, valakinek bejön, valakinek nagyon nem. Nekem tetszett, volt egy hangulata, és szerintem pont azért jó ez a könyv, mert mindenki egy kicsit másképp értelmezi.
Nekem arról szólt a történet, hogy vannak emberek, akik úgy élik le az életüket, hogy végig úgy érzik, mintha kilógnának a sorból, mintha sehová sem tartoznának igazából. Lehet ez azért, mert egy kisebbségi csoportba tartoznak (van a könyvben transz, aszexuális, stb.), de lehet pszichés állapottól kezdve úgy igazán akármi, amitől mások.
Általában két lehetőséged van ilyen esetben: vagy megpróbálsz beilleszkedni, idomulsz a többiekhez, vagy magadhoz öleled a „furcsaságod”, és éled vele az életedet, ahogy tudod. Erről az útkeresésről szólt nekem ez a kötet, ahogy keresed a saját körödet, hogy úgy simulj be, hogy megőrizd az egyéniségedet, de közben tudj boldog lenni a többi emberrel. Alkalmazkodj, amin nem lehet változtatni, de szabadulj meg a káros hatásoktól, legyenek akár saját szeretteid, akik károsak számodra.

Nancy – főszereplőnk – szülei nem akarnak semmi extrát. Azt szeretnék, ha a lányuk többet enne, színesebb ruhákban járna és randizna. De Nancy keveset kíván, feketében jár és nem akar randizni az égvilágon senkivel. Nem tűnik egyik sem eget rengető problémának, szülei mégsem tudják elfogadni olyannak, amilyen. Mint sok szülő, ők is egy olyan gyermeket szeretnének, akit megálmodtak maguknak és amilyen Nancy régen volt. Így kerül egy furcsa bentlakásos iskolába a lány egy bőröndnyi színes ruhával…

Maga a történet meglehetősen rövid és éppen csak bepillantást nyerhetünk egy komplex, fantasztikus világba, amiről többet is olvastam volna. A bentlakásos iskola kamasz lakói korábban mind eltűntek egy időre, aztán visszatértek, de megváltozva. Ki egy gödörbe esett bele, ki egy titkos ajtót nyitott ki, hogy aztán unikornisok között, vagy éppen egy vámpírok lakta világban találja magát. Az iskolában ezeket az élményeket próbálják feldolgozni, miközben minden vágyuk, hogy visszakerüljenek bizarr másik világukba.
A gyilkosságos szál kicsit fura volt, de érdekes, bár a gyilkos személye nagy meglepetést nem tudott okozni. Mindenképpen folytatom idővel a sorozatot…

Seanan McGuire: Every Heart a Doorway

Huh, nagyon érdekes volt ez a könyv. A könyv első fele inkább bevezetés volt az ajtók működésébe, és a rengeteg félé világba, amibe vezethetnek – kevés olyan gyerek volt Eleanor otthonában, akik megjárták ugyanazt a világot, maximum, ha testvérként távoztak oda. A könyv második fele volt inkább az izgalmasabb, tele nyomozással a gyilkos után; ahhoz képest, hogy fiatalokról szólt, nekem nagyon tetszett ez a vonal, és nem találtam ki előre, hogy ki volt a gyilkos. A főbb szereplőket imádtam, Kade volt a legeslegkedvencebb, nem csak a viselkedése és személyisége miatt, hanem a háttér sztorija miatt is; valamint Jacket (spoiler) is nagyon megkedveltem a maga közömbös, őrült tudós modorával. Nancy, akinek a szemszögéből követtük az eseményeket, inkább tűnt csak megfigyelőnek, keveset beszélt vagy cselekedett úgy általában, de érdekes volt az ő története is. Nagyon jó volt egyébként a szereplők sokszor fanyar humora is, és nagyon szerettem bennük, hogy egyikük sem volt egy átlagos főszereplő – mindegyikükben volt valamit, amit az átlag ember „nem normális”-nak bélyegezne, nekem pedig ez nagyon tetszett. Ez az egész történet, amit az ajtókkal kapcsolatban megalkotott az írónő nagyon érdekes – főleg a sokféle üzenet, amit át akar adni vele a gyerek- és felnőttkor különbségeiről. Az elején kicsit nehéz megérteni, hogy működik az egész, de szerintem nagyon érdemes elolvasni.

Orsi_olvas>!
Seanan McGuire: Every Heart a Doorway

Világosan emlékszem rá, milyen volt, mikor én is mindennél jobban vágytam rá, hogy kinyíljon egy titokzatos ajtó, ráakadjak egy furcsa lépcsősorra, találjak egy átjárót egy szekrény mélyén vagy a patak menti fák gyökerei között. Emlékszem milyen vágyni arra, hogy a hétköznapok szürkeségéből kilépve végre ránk találjon a mi nagy kalandunk, a küldetésünk, hogy egy olyan világban találjuk magunkat, ami megért minket, és ahol magunkat is könnyebb megérteni.
Seanan McGuire rövidke könyve maga is portál egy izgalmas, szédítő, kegyetlen és nonszensz, mégis kőkemény logikával megáldott világba. Egy világba, ahol a gyerekeket titkos ajtók várják, és egy olyan világba vezetik őket, mely a képességeikhez, vágyaikhoz leginkább illik. Ezek a gyerekek néha ott maradhatnak a világukban, az igazi otthonukban, mások akarva-akaratlanul visszajönnek és van, akit kivet magából a világa. Ezeknek a gyerekeknek hozta létre Miss Eleanor West bentlakásos iskoláját. Hogy menedékre leljenek míg ismét rátalálnak az ajtójukra, vagy míg valahogy megtalálják a helyüket ebben a világban. A történet főhőse Nancy, aki a Holtak csarnokában járt és megtanulta tökéletesen mozdulatlanság művészetét és minden vágya, hogy visszatérhessen. Megismerjük a szobatársát, Sumit, aki egy lehetetlen vattacukor világban járt és legyőzte a gonosz királynőt, Kadet, aki a goblin király örököse lett, Jack-et és Jill-t, akik egy valódi horrorfilmbe csöppentek.
A iskola mindennapjait viszont hátborzongató események forgatják fel, s miközben a diákok igyekeznek a rejtély végére járni mind abban reménykednek, hogy nyomozás közben az ajtójukat is meglelik.

heysunny P>!
Seanan McGuire: Every Heart a Doorway

Nagyon fura könyv volt ez, de nem mondanám, hogy rossz, sőt. Kifejezetten tetszett az alapötlet: gyermekek, akik véletlenszerűen át-, bele-, keresztülcsúsznak dolgokon, át más, képzeletbeli világokba, ahonnan aztán hazatérnek, de többé nem tudnak akklimatizálódni. Felettébb érdekes és ötletes koncepció, csak kár, hogy a gyilkossági szál teljesen elrontotta az egészet.

Nem igazán értem, minek kellett bele ez a gore horror vonal, alapból is eléggé szedett-vetett volt a történetvezetés, hát még amikor bejött ez a szál. Abszolút nem éreztem idevalónak, inkább csak erőltetettnek és nevetségesnek, és majdhogynem az egész sztorit taccsra vágta nálam. Pedig ha inkább arról szólt volna, amiről azt hittem eleinte, hogy szólni fog (azaz, hogy hogyan próbálnak cope-olni ezek a gyerekek azzal, hogy haza kellett térniük és nem tudnak többé visszamenni a világukba), akkor sokkal-sokkal jobb lehetett volna, és még a hibáitól is eltekintettem volna, pláne, mert nagyszerű ace és trans reprezentáció van benne. Így egy gyenge 3* nálam a történet, de valószínűleg tovább fogom olvasni, mert amúgy is rövid, és mert remélem, hogy lesz ez még jobb is. (Az írónő álnéven írt regénye, az Into the Drowning Deep az idei év eddigi kedvence nálam, tudom, hogy tud ez a nő írni!)

Brigi21>!
Seanan McGuire: Every Heart a Doorway

Hezitálás nélkül kijelenthetem, hogy ez volt életem legfurcsább könyve. Az egész világ szokatlan volt, hogy csak úgy kapkodtam a fejem, hogy ez mégis mi?, de akármennyire próbálkoztam egy mádodlagos jelentést is keresni, egy metafórát, ami megmagyarázná az egészet, nem sikerült. Ez a könyv egyszerűen kiüti a furcsaságmérőt.
Hiába csak 170 oldal maga a regény, annyi minden történik benne, hogy az hihetetlen. A világokban sincs semmi szabály, semmi logika, hogy mi miért történik. Ez tanulság volt nekem, hogy többet ne olvassak úgy könyvet, hogy legalább a fülszövegét nem olvastam el. Tetézve ezt az egészet, nem mondhatom, azt, hogy egy rossz könyv volt, egyszerűen csak nagyon különleges. Nagyon megosztó gondolataim vannak vele kapcsolatban, de olvassátok el, és akkor meglátjátok, hogy miről beszélek!

NyZita >!
Seanan McGuire: Every Heart a Doorway

Ha egy könyv különleges gyerekeknek létesített oktatási intézményről szól, nincs nálam bizalmatlanabb teremtmény a világon! Képtelen vagyok kisöpörni a fejemből az olyan előítéletes gondolatokat, hogy „Tényleg kell nekünk már megint egy Harry Potter, Percy Jackson, Gergő, stb klón…?” Ennek a regénynek az első oldalait is így olvastam végig. Aztán viszont hajajjjjjj!!!!! Elképesztően izgalmas, és meglehetősen sötét hangulatú történet. Onnan folytatja, ahol sok mese befejezi: a gyerekek visszatérnek Narniából, az égigérő paszuly tetejéről, a nyúl üregéből, vagy akárhonnan, ahová az efféle ifjú hősök hajlamosak meggondolatlanul eltűnni x időre. Csakhogy mi lesz velük ezután? Hány család hinné el, hogy a kölyök nem őrült meg, mikor mindenféle fura dologról beszél? És hány gyerek zuhanna búskomorságba, a csodavilágból az unalmas valóságba visszapottyanva, rendületlenül próbálva újra rábukkanni a mágikus átjáróra.

Hát ilyen ifjoncoknak létesült Miss West intézete, ahol a jelen tanév viszonylagos békéjét brutális sorozatgyilkosságok kezdik tönkrevágni. És egy csapat diák nyomban akcióba lendül, hogy mindennek a végére járjon.

Nagyon tetszett, az egyetlen, ami kicsit túlzásnak tűnt a szememben, hogy csak úgy potyogtak a nyakunkba az LMBTQ szereplők-főszereplők. Ellene vagyok mindennemű megkülönböztetésnek, de ez néha már annak a bizonyos lónak a túlsó oldala… Na mindegy, így is úgy is szuper könyv, és van magyarul is, olvassátok!

Seanan McGuire: Every Heart a Doorway

Szinte semmit sem tudtam a történetről, mikor belekezdtem. Az alapszituáció a különböző világokból visszatérő és oda visszavágyó fiatalokról nagyon tetszett. spoiler
Nagyon változatos szereplőgárda kapott szerepet. A főszereplő aszexuális, de van transz karakter is. Mindenkiben, még a segítőkben is közös, hogy jártak máshol. Jól tudtak együttműködni a szükségben, még úgy is, hogy alapvetően nem kedvelték egymást.
Én a hangoskönyvet hallgattam, a narrátor remekül „játszotta el” a szereplőket, élvezet volt hallgatni.
A hosszal sem volt gondom. Élveztem, hogy ilyen rövid, mégis eleget megtudtunk a világok egy részéről, amikben jártak a srácok. Ez még rengeteg előzménynek, társ/testvérkötetnek adhat terepet.
Egy dolog nem tetszett. Olykor túl gyerekesnek találtam a fogalmazást, de nagyon várom, hogy elolvassam/meghallgassam a sorozat következő részét.

szkrn>!
Seanan McGuire: Every Heart a Doorway

Kellemes meglepetés volt. Nagyon sok helyen láttam, hogy dicsérik, így mivel megvolt elektronikus formában, gondoltam, miért ne.
Rövid volt, mégsem próbált túl sok mindent magába zsúfolni. Nagyon tetszett, hogy Nancy-vel együtt ismerhettük meg a világot, ha kellett, akár többször is kaptunk magyarázatot ugyanarra, mégsem érződött szájbarágósnak. Amikor kezdtem volna összezavarodni, akkor Nancy is ugyanezt érezte, ezáltal közösen kaptunk választ a kérdéseinkre.
Mindig is szerettem a kissé hátborzongató könyveket, ebben egyszerre volt jelen a cozy-comfy hangulat és a creepy-gore hatás, amely különleges, izgalmas egyveleget alkotott a történet során. Nagyon hamar megszerettem a karaktereket, így amikor spoiler, az rendesen megrázott.
Viszont. Annyira furán voltak kezelve a spoiler, hogy Jack, Nancy, Christopher és Kade viselkedése egyáltalán nem tűnt reálisnak, hiába próbálta az írónő az ajtón túli világukkal mosdatni előbbi hármat. Kilógott az egészből, és gyakran odavágta a borzongatónak szánt részeket is.
Ennek ellenére folytatni szeretném, hiszen a lezárás felvetett bennem néhány kérdést.

You're nobody's rainbow.
You're nobody's princess.
You're nobody's doorway but your own, and the only one who gets to tell you how your story ends in you.

heysunny P>!

“Because ‘boys will be boys’ is a self-fulfilling prophecy,” said Lundy. “They’re too loud, on the whole, to be easily misplaced or overlooked; when they disappear from the home, parents send search parties to dredge them out of swamps and drag them away from frog ponds. It’s not innate. It’s learned. But it protects them from the doors, keeps them safe at home. Call it irony, if you like, but we spend so much time waiting for our boys to stray that they never have the opportunity. We notice the silence of men. We depend upon the silence of women.”

esztokam P>!

Her parents loved her, there was no question of that, but their love was the sort that filled her suitcase with colors and kept trying to set her up on dates with local boys. Their love wanted to fix her, and refused to see that she wasn’t broken.

4. fejezet LIGHTNING TO KISS THE SKY

thrillersandteacups>!

Narrate the impossible things, turn them into a story, and they could be controlled.

ViraMors P>!

“Cool. Now get out, both of you. We have dinner in a little while, and I want to finish my book.” Kade’s smile was fleeting. “I never did like to leave a story unfinished.”

ViraMors P>!

Death was precious. That didn’t change the fact that life was limited.

ViraMors P>!

“An unreported death is just a disappearance in its Sunday clothes.”

esztokam P>!

She might be a murderess someday, but not on the basis of two days’ acquaintance.

4. fejezet LIGHTNING TO KISS THE SKY

5. Survivors, for a time