Zörgettem ​az ajtón 3 csillagozás

Futó pillantás dolgokra, melyeknek magam köszönhetem
Sean O'Casey: Zörgettem az ajtón Sean O'Casey: Zörgettem az ajtón

Az ​írek legnagyobb élő írójának önéletrajzi regényét tartja kezében az olvasó. O'Casey itt bátran végigvitt következetességgel mindig a gyermek benyomásait, érzelmeit, felső fejlődését tárja elénk, egyaránt élve a régi bevált s a különféle modern – impresszionista, expresszionista, sőt olykor szürrealista – kifejezésmódok eszközével.
A szegénységet nem valamiféle tendenciózus, sötét körképben mutatja meg, hanem érezteti a lélek menekvéseit, a szív és szeretet kibúvóit, melyek itt-ott boldoggá tehetik azt, akinek helyzete társadalmilag reménytelennek látszik. Egyszerre hadakozik az angol elnyomás és az ír nacionalizmus ellen, leleplezi az angol protestantizmus és az ír klerikalizmus hitványságát, álszentségét, egymással való meddő harcát, de mindig belülről: hívő vagy hitükkel küszködő emberek érzéseiben. Ez az árnyalt, gazdag, rendkívül szuggesztív ábrázolásmód aztán éles kontraszthatásokat eredményez, és jobban megmozgatja az olvasót, mintha az író logikus rendszerben… (tovább)

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Horizont könyvek Kriterion · Magvető Világkönyvtár Magvető

Irodalmi, Bukarest, 1968
250 oldal · Fordította: Tornai József, Déri György
Magvető, Budapest, 1963
282 oldal · Fordította: Tornai József, Déri György

nyuszviki>!
Sean O'Casey: Zörgettem az ajtón

Sean O'Casey: Zörgettem az ajtón Futó pillantás dolgokra, melyeknek magam köszönhetem

Az összbenyomásom frissen az olvasás után kicsit nyomasztó, az iskolai leírások, a kegyetlen tanító miatt. Valószínűleg ez azért van, mert ezek az elvakult eszmék mai napig jelen vannak bizonyos helyzetekben, ha nem is olyan durván és nyíltan, de rejtetten ott lappanganak bizonyos tanárok szellemében is.
A szöveg szép, a fordítás is, az anya kitartása és szeretete megkapó, a fiú belső világa pedig sokat ígérő, fantáziája és minden körülmény ellenére szilárd konoksága az ösztönös túlélés vágyát testesíti meg. Kíváncsi lettem O'Casey további életére és életművére. Tartalmas olvasmány.