Most ​vagy mindörökké 6 csillagozás

A végső időelmélet nyomában
Sean Carroll: Most vagy mindörökké

Miért a múltra emlékszünk, nem pedig a jövőre? Van-e iránya az időnek? És főleg: lehetséges-e az időutazás? – kérdi könyvében Sean Carroll, aki az idő, e megfoghatatlannak tűnő fogalom természetét kutatja. Az Most vagy mindörökké izgalmas és tanulságos olvasmány, hiszen olyasvalamiről szól, ami civilizációnk és életmódunk meghatározó eleme, s amit képesek vagyunk ugyan megmérni, ám nem tudjuk irányítani. Vagy mégis? Carroll műve számtalan izgalmas elméleti kérdést vizsgál meg, méghozzá olyan példákon keresztül, amelyek révén könnyen érthetővé válnak a szerző tudományos igényű magyarázatai. A történet a konyhában kezdődik, ahol rántottát készítünk két tojásból, s közben ráébredünk, hogy mennyivel könnyebb dolog ez, mintha rántottából próbálnánk tojást készíteni. Innen indul tehát a Most vagy mindörökké, s e felvetésből kalauzolja el az olvasót az időutazás elméletén keresztül az univerzum működésének megismeréséig.

Eredeti megjelenés éve: 2009

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Új Polihisztor Akadémiai

Akadémiai, Budapest, 2010
592 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630589512 · Fordította: Gilicze Bálint

kaporszakall >!

Sean Carroll: Most vagy mindörökké A végső időelmélet nyomában

Tiszteletreméltó erőfeszítés, hogy szerény matematikával (sőt, jóformán matematika nélkül), érthető szavakkal és egyenletes színvonalon mutassa be a kíváncsi laikusoknak az idő természetét, s az idő fogalmával kapcsolatos legújabb (igaz, immáron tíz éves – a könyv eredetileg 2010-ben jelent meg) eredményeket.

A klasszikus fizika, a newtoni mechanika egyszerű világképével indít, hogy a relativitás elmélete, az entrópia hőtani és statisztikus mechanikai definíciói segítségével, s a kvantummechanika fogalmain keresztül elvezessen minket a kozmológia legújabb elméleteihez, a fekete lyukak párolgásához, a folyamatosan táguló univerzum, a Nagy Bumm, és a mi világunkat számtalan más világgal együtt befogadó multiverzum ideájához. A merész (bár kísérletileg nem igazolt, talán soha nem is igazolható) világmodellek az utolsó, 15. fejezetben megerősítik az olvasó érzését: a természetfilozófia szerepét teljes mértékben átvették a természettudományok, s ha valaki az idő természetére kíváncsi, Heidegger bárgyú röfögése helyett ebben a kötetben megtalálja az igazi metafizikát. Merész, de logikusan felépülő spekulációkban lehet részünk, s ha a kötet konklúziója, mely szerint a világ pontos működése, s vele az idő valódi jellege még homályos, el is szomoríthatja az olvasót, de a kutatások eddigi folyamatának leírása meggyőzően mutatja, hogy az ezekről alkotott kép napról napra élesebb.

A fejezetek javarészt egyenszilárdságúak, furcsa módon épp a relativitáselméletről szóló részt találtam egy kicsit gyengébbnek (itt esetleg érdemes Einstein saját kis könyvecskéjét Albert Einstein: A speciális és általános relativitás elmélete hozzáolvasni), de az ábraanyag jól áttekinthető, és nagyban segíti a szövegben leírtak megértését. Én, mint műszaki képzettségű, kb. egy hét alatt tudtam le; a fizikában kevésbé jártasoknak kb. két hetet javasolnék, naponta egy-egy fejezetet (hogy az új fogalmak napi dózisa ne legyen túl nagy). A könyv érdekes, ne riadjatok meg tőle!

Kalim_Pál>!

Sean Carroll: Most vagy mindörökké A végső időelmélet nyomában

Nagyon nehezen olvasható, de az időről, az idő természetéről írt legalaposabb és legjobb könyv. Csak akkor kezdj hozzá, ha van 2 üres hónapod. :-)

Katherine_Grey>!

Sean Carroll: Most vagy mindörökké A végső időelmélet nyomában

Kemény munka az olvasás és az újraolvasás is, de érdemes küzdeni. Bár a legjobb akarattal sem mondhatnám, hogy a szerző könnyed stílusa, vagy a szakkifejezések tudatos mellőzése segítette a megértést (épp ellenkezőleg, a szakszavak garmadája, lábjegyzetek, közbevetések és körmondatok sokasága jellemezte a könyvet), mégis egy érdekes, átfogó és izgalmas kép bontakozik ki kozmológiával és időelmélettel kapcsolatosan. Az is jó, hogy a Hawking vagy mondjuk Gribbin használta, népszerűsítő szakkönyvekben sorra feltűnő tudományos példák helyett mások szerepelnek, Sean Carroll látásmódja egészen más.

Davos>!

Sean Carroll: Most vagy mindörökké A végső időelmélet nyomában

Kötsd fel a gatyádat, ha egy időelmélettel foglalkozó könyvet veszel le a polcról! :)
( szerintem érthetőbb mint Hawking, de ne kövezzetek meg!!!)

kaporszakall >!

El kell fogadnunk, hogy nem játszunk központi szerepet a világegyetem életében, mindössze mulandó jelenségként tűnünk fel, meglovagolva a Nagy Bummtól a jövő ürességéig tartó entrópianövekedés hullámait. Célokat és értelmet nem a természet törvényeiben vagy valamilyen külső lény terveiben kell keresnünk – saját magunknak kell megteremtenünk őket. E célok egyike, hogy a tőlünk telhető módon megmagyarázzuk a körülöttünk levő világot. Bármily rövid és céltalan az életünk, büszkék lehetünk arra a közös erőfeszítésre, mely a nálunknál sokkal hatalmasabb dolgok megértésére irányul.

528. oldal (16. Utószó)

cassiesdream>!

Az ötlet annyira vad, hogy nem csodálkoznék, ha valamilyen francia művészfilmben már megjelent volna…