Unguarded ​– Az én igaz történetem 12 csillagozás

Scottie Pippen: Unguarded – Az én igaz történetem

„A ​Last Dance inkább szólt Michael Jordanről, mint a Chicago Bullsról. Az az ő története. Ez azonban az enyém!" – Scottie Pippen

Nem véletlenül tartják Scottie Pippent a valaha volt egyik legnagyszerűbb NBA-játékosnak. Ha nincs Pippen, most nem lógnának bajnoki zászlók – pláne nem hat darab – a United Center mennyezetéről. Nem készült volna el a Last Dance című dokumentumfilm-sorozat. Nem lenne „Michael Jordan”, legalábbis ahogy most ismerjük. Nem léteztek volna az 1990-es évek Chicago Bulls-csapatai, ahogyan ismerjük őket.

Hogyan vált az arkansasi Hamburg kisvárosában szerény körülmények között felcseperedő gyerekből, tizenkét testvér közül a legfiatalabból, két családi tragédiával a háta mögött az NBA nagyra becsült legendája? Hogyan lett a vézna kamaszból, aki egyetlen nagyobb egyetemi kosárlabdaprogramba sem tudott bekerülni, az NBA 1987-es játékosbörzéjének ötödik választottja? És ami talán a leglenyűgözőbb: hogyan tette félre Pippen az egóját (és mondott le a… (tovább)

Eredeti cím: Unguarded

G-ADAM Stúdió, Budapest, 2022
320 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156345134 · Fordította: Szabó Mihály, Szabó György

Michael Jordan · Charles Barkley · Dennis Rodman · Friedrich Nietzsche

Angola

dpart>!
Scottie Pippen: Unguarded – Az én igaz történetem

Érdekes volt olvasni Pippen történetét. Bennem valóban Robinként élt Jordan mellett, mint igazi barát, igazi fegyverhordó. Ezt cáfolta meg a könyvében.
Aki szereti a kosárlabdát, annak alapmű.

Scottie Pippen: Unguarded – Az én igaz történetem

Jordan élet-, illetve Phil Jackson és Dennis Rodman önéletrajzai után végre Pippenét is el tudtam olvasni. Nem bántam meg! Főleg az első kétharmada szerintem elég pofás lett, sok mindent megtudunk Pip életéről, gondolatairól. A vége viszont kicsit összecsapott lett, úgy érzem. Főleg a második triplázás eseményei ilyen futószalagszerű volt, eredmények sorolása oldalakon keresztül.
Meglehetősen személyesre sikerült a könyv, ennek nagyon örültem. Őszintén beszél önmagáról és a többiekről is, köztük nyilván Jordanről, Jacksonról, Kukocról, a Bulls szervezetéről, köztük persze Krauseról és Reinsdorfról. Apró érdekesség, hogy a köszönetnyilvánításnál Krause-t kihagyta, pedig ott aztán az utolsó wc-s néninek is köszönetet mondott, de neki nem. Kis fricska.
Saját hibáiról és gyarlóságairól is őszintén beszél.
Azért átjön, mennyire keserű volt a pályafutása Pippennek, főleg a Bulls nagyon nem becsülte meg, és nem csak az alulfizetettségről van itt szó, hanem hogy hányszor próbálták elcserélni, amikor Jordan épp baseballozott, akkor sem kapta meg a neki kijáró tiszteletet, első számú sztárságot, fontos labdákat meccseken. Pedig ha valaki, akkor ő megérdemelte volna. Ennyire sokoldalú játékos nem sok termett az NBA-ben, talán Oscar Robertson, Magic, és mostanság Doncic ilyen (bár védekezni ő se nagyon szeret, ellentétben Scottieval).
Összességében tehát egy nagyon jó kis önéletrajz ez, nekem nagyon tetszett.

Lacca14>!
Scottie Pippen: Unguarded – Az én igaz történetem

Megint egy olyan életrajzi könyv, amitől nem lett szimpatikusabb az amúgy ikonikus sztár. Egy mélyen sértett ember története. Kiváló példa arra, hogy elérhetsz bármilyen magasságokat, boldog és kiegyensúlyozott nem leszel, ha nincs olyan pont, ahol azt mondhatnád, hogy na most már elégedett vagyok. Néhány esetben érthető is a sértettsége, de ami nagyon szembetűnően hiányzott, az a saját felelősség keresése és felvállalása az esetek többségében. Pip, fordulj szakemberhez! Király játékos voltál, legenda vagy, nyugtasd meg a lelked, légy elégedett!

István_Norbert_Tisza>!
Scottie Pippen: Unguarded – Az én igaz történetem

Nem igazán vagyok tisztában azzal, hogy az NBA-ben milyen háttérmunka zajlik, azt feltételezném, hogy a legmagasabb szintű segítséget kapják mind fizikai mind lelki téren a játékosok, de ebből a műből inkább az látszik, hogy utóbbira nem fordítanak akkora figyelmet. Pippen lelkibeteg és pszichológusra szorul. Ez nem önéletrajz, hanem egy sértett ember panaszai (ld. zenei téren KK Downing Judas Priestről szóló könyvét). Én szívesebben olvastam volna azt, hogy egy vidéki, szegény gyerek hogyan tud beilleszkedni egy Bulls-szintű csapatba, hogyan működtetnek egy ilyen szervezetet, milyen érzései, gondolatai vannak Pippennek, a sorsdöntő meccsekre hogyan készül fel, milyen hangulatúak az edzések, vannak-e összetartások, mit érzett, amikor az első milliói a számláján landoltak, egyáltalán miben változott az élete illetve a személyisége, amióta az NBA-be került. A családjáról is feltűnően keveset írt, egyértelműen az volt a cél, hogy a Last Dance-re reagáljon. És ez sajnos kevés ahhoz, hogy ez élvezhető könyvet tegyen le, a basketball-reference honlapról összeollózott statisztikák (ki melyik meccsen hány pontot és lepattanót szerzett) kevésbé érdekesek. Kár érte, mert amúgy remek játékos volt. A mű elolvasása után érdemes megnézni a videót az ünnepségről, amikor a mezét visszavonultatták. És hát az élet csavart még egyet a sztorin, 2022 decemberében (a könyv megírása után már) kiderült, hogy Larsa Pippen (Scottie ex-felesége, merthogy 2021-ben elváltak) Michael Jordan fiával randizik…

Anton_Gorogyeckij P>!

A tizenkilencedik századi német filozófus, Friedrich Nietzsche szerint ami nem öl meg, az megerősít. Nietzsche azonban sosem találkozott Bill Laimbeerrel. Az a fickó egy igazi verőembernek számított.

Kapcsolódó szócikkek: Friedrich Nietzsche
Anton_Gorogyeckij P>!

Két győzelem a Chicago Stadiumban, és ismét egálra áll a párharc. Annyira nyugodt voltam, hogy edzésen egy gumikígyót dobtam Michaelre. Szokás szerint megrémült. Halálosan félt a kígyóktól. Amikor csak tehettem, játék kígyókat vásároltam, és betettem őket az öltözőszekrényébe. Hallatlanul vicces arcot tudott vágni ilyenkor. Dőltem a röhögéstől.

Kapcsolódó szócikkek: Michael Jordan
system456>!

Akármennyi bajnokságot nyertem és akárhány milliót kerestem, sohasem fogok megfeledkezni a bőrszínemről, és arról, hogy bizonyos emberek pusztán emiatt gyűlölnek engem.

Anton_Gorogyeckij P>!

Egy évvel azelőtt egy másik NAIA-iskolából, a Southeastern Oklahoma State-ből érkező kosaras 46 pontot szerzett, továbbá leszedett 32 lepattanót az egyik ottani meccsen. Ezt a játékost a második körben draftolta le a Detroit Pistons.
Úgy hívták: Dennis Rodman.

Kapcsolódó szócikkek: Dennis Rodman
Anton_Gorogyeckij P>!

Július 26-án játszottuk az első meccsünket. Angola volt az ellenfelünk, egy ország Afrika déli részéről. Mindig elnevetem magam, ha eszembe jut Charles híres nyilatkozata.
– Semmit sem tudok Angoláról – mondta a sajtótájékoztatón –, de Angola bajban van.

Kapcsolódó szócikkek: Angola · Charles Barkley
Anton_Gorogyeckij P>!

A nyolc előszezonmeccs alatt Dennis 5 technikai faultot gyűjtött be. Ismétlem: az előszezonban. Mi lesz, amikor már tényleges téttel bíró mérkőzéseket játszunk?

Kapcsolódó szócikkek: Dennis Rodman