Korrajz ​2002 0 csillagozás

A XX. Század Intézet évkönyve
Schmidt Mária (szerk.): Korrajz 2002

„Minden ​tudományos munkában fontos a folyamatosság, amely valójában nem más, mint egy kumulálódni képes tudás. A XX. Század Intézet már a kezdetektől, alapvető elképzeléseiben célként fogalmazta meg, hogy teret adjon egy új generációnak, hogy szárnyra bocsásson egy fiatal történész-nemzedéket.
Ennek a két évvel ezelőtt összeállított kötetnek az igazi érdekességét az adja, hogy a szerzők egytől egyig fiatalok. Az életrajzokból látni fogjuk, hogy bár mindegyikük történészként végzett, nem okvetlenül dolgoznak a szakmában. Írásaik nem csak arról adnak számot, hogy mi keltette föl érdeklődésüket az elmúlt század történelméből, hanem arról is, miként közelítik meg tárgyukat. Megközelítéseikben hol frissességükkel lepnek meg, hol pedig olyan értelmezésekkel, amiből egyértelmű: számukra már nem félmúlt az 1945 utáni kaotikus időszak vagy 1956, hanem egészen múlt, vagyis történelem.
Az olvasó tehát jobbára ma még ismeretlen nevekkel találkozik, ám bizonyos vagyok abban, hogy… (tovább)

XX. Század Intézet, Budapest, 2004