A ​titkosszolgálatok kulisszái mögött 3 csillagozás

Hitek, ideológiák és hírszerzők a XX. században
Schmidt Mária: A titkosszolgálatok kulisszái mögött

Noha ​ez a könyv egy történész tanulmánya, inkább kriminek tűnik. Váltakozó helyszínei: az USA, a Szovjetunió és a megosztott Európa. Ideje a XX. század második harmada, különös tekintettel a 40-es évek végére és az 50-es évek elejére. Szereplői posztmodern antihősök, akik kezdetben nézőkként vesznek részt egy izgalmasnak ígérkező politikai show-ban, később azzal a feltétellel lendülhetnek akcióba, hogy a játékból nem szabad kiszállniuk, sem morális megfontolások miatt, sem akkor, ha megsejtik a halálos veszélyt. Aki megkísérli, a szovjet államvédelem által összeírt kivégzendők listájára kerül.

Kelet- és Közép-Európában koncepciós perek következtében hullottak a fejek, az USA-ban és Nyugat-Európában a szovjet államvédelem más eszközökkel dolgozott: ott a rejtélyes halálesetek szaporodtak meg. Volt, aki életének delén véletlenül kiesett az irodája ablakából, volt, akit tizenkét lövéssel kivégeztek a genfi országúton.

Schmidt Mária a Diktatúrák ördögszekerén és az… (tovább)

XX. Század Intézet, Budapest, 2005

jaspi>!
Schmidt Mária: A titkosszolgálatok kulisszái mögött

Schmidt Mária: A titkosszolgálatok kulisszái mögött Hitek, ideológiák és hírszerzők a XX. században

Ez a könyv komolyan felkeltette az érdeklődésem. A XX. század története, a titkosszolgálatok és mindez magyar vonatkozásokkal. Ez csak jó könyv lehet gondoltam, és valóban. A történész szerző kutatásaira hivatkozva érdekes teóriát mutat be.
A könyv arra keresi a választ, hogy miért így, miért ekkor volt szükség a Rajk perre.
Bevallom bennem fel sem merült, hogy a pernek amerikai összefüggései vannak. Pedig a szerző szerint vannak. Szerinte a Rajk per tulajdonképpen egy Amerikában perbe fogott orosz kém és hálózata védelmében vált szükségessé.
Szóval akit érdekel az összefüggés Alger Hiss, Noel Field és Rajk László között feltétlenül olvassa el ezt a könyvet.
Szerintem érdemes elolvasni.

szabics22>!
Schmidt Mária: A titkosszolgálatok kulisszái mögött

Érdekes, sok információt tartalmazó könyv. Tulajdonképpen kell, hogy legyen összefüggés a Rajk-per és Alger Hiss amerikai pere között. Ha más nem Noel Haviland Field személye…
A Rajk-perről relatíve sokat tudunk, de Fieldről már szinte semmit, csak annyit, hogy a perben ő „játszotta el” az imperialista kém szerepét. Ki ez az ember, valójában mennyire volt kém, milyen szerepe volt az amerikai kommunista mozgalomban? Ezekre a kérdésekre próbál válaszokat adni Schmidt Mária a könyvében.
Ezek mellett sokat megtudhatunk a könyvből az amerikai kommunista mozgalomról(talán a legérdekesebb rész). a kémhálozatok felépítéséről és működéséről az USA-ban, a Szovjetunióban és Kelet-Európában.
Nagy jó és informatív könyv, amiben bár tényleg vannak krimibe illő jelenetek, a lényeg mégsem azok véres ábrázolása, hanem a lehetséges nemzetközi és történelmi összefüggésekre való rávilágítás.