Az emberek nagy többsége nem rokonszenvez az apró emlősökkel, a denevérekkel, cickányokkal, egerekkel és társaikkal. Egyesek „félnek”, mások „irtóznak” tőlük – teljesen alaptalanul. Érdekes, hogy azért akadnak közöttük olyan fajok is, például a sün vagy a mókus, amelyek az előbbiekkel ellentétben általános népszerűségnek örvendenek és számos gyermekmese főhőseivé váltak. Próbáljuk meg túltenni magunkat azon az ellenszenven, melyet valósággal belénk neveltek még gyermekkorunkban. Lássuk meg bennük is a természet más fajokkal egyenértékű tagjait, hogy ha erdőn és mezőn járva, véletlenül találkozunk valamelyikükkel, jó érzéssel gondoljunk az avarban motozó hegyes orrú cickányra vagy a hosszú farkú egérre.
Kisemlősök 26 csillagozás

Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Búvár Zsebkönyvek Móra
Enciklopédia 6
Várólistára tette 5
Kívánságlistára tette 6

Kiemelt értékelések


Egyfelől mindegyik állatnál hiányoltam a méretet, akár cm, akár mm-ben kifejezve jó lett volna a leírásnál megadni. A kicsi, apró, rövid jelzők, meg az hogy egér/patkány méretéhez hasonlítjuk, eléggé nehezen értelmezhető tudományos pontosságnak, vagy ismeretterjesztésnek.
De ami végképpen kiakasztott: az az illusztráció. Életemben nem láttam ilyen ronda sünit, vakondot, pláne szurikátát :((
(no, itt van hozzá kép:
https://moly.hu/karcok/1837210 )


@Gelso egér- és rágcsálóiszonya miatt kezdtem el ezt a kis határozót, de nem nagyon haladtam vele. Egyrészt nem értem, mi alapján került egy-egy állat egyáltalán a könyvbe; Afrikai és Szovjetunió területén élő rágcsálók létezéséről olvashatunk random a magyarországi állatkák mellett… spoiler
Jaa, és a konklúzió: nem jó, ha utálunk egy-egy kis állatot (én a patkányokat nem komálom), mert minden kis izéke értékes, akkor is ha sok van belőle (lásd.emberek).


Rögtön a bevezető szöveg nagyon tettszett, figyelemfelkeltő, élvezetes. Ugyanez aztán igaz az egész könyvre is, nem száraz, szakkönyv jellegű, mégis nagyon informatív. A képek esetében hiányoltam kicsit a kontúrokat, amivel még igényesebb lehetett volna a könyv. Összességében nagyon kellemes szórakozás volt, kedvet kaptam ennek a sorozatnak a további részeihez is.


Nem a kedveltjeim közé tartoznak ezek a villámgyors, kártékony mitugrászkák. De még jó, hogy nem nagyobbak.
Népszerű idézetek




3. Havasi őspocok (Dolomys bogdanovi). Európa talán legritkább apróemlős-faja, melynek életmódjáról, szokásairól ma is csak nagyon keveset tudunk. Valamikor sokkal gyakoribb volt, élt hazánk területén is, de azután már azt hitték, végképp kipusztult. Végül a jugoszláviai hegyekben sikerült megtalálni, s ma is csak néhány pontról ismerjük előfordulását. Sziklás hegyi lejtőkön él, táplálékát az ottani szegényes növényzet adja. Csekélyke állományát főleg a gyűjtők veszélyeztetik.
46. oldal




Szurikáta (Suricata suricata). Kis testű, társasan élő állatfaj, mely Dél-Afrika száraz sztyeppéin földi lyukakban telepszik meg. Rendkívül kíváncsi természetű, gyakran ürge módjára felemelkedve leselkedik. Nappal keresi rovarokból, csigákból és apró emlősökből álló táplálékát. Állatkertekben könnyen tartható.
60. oldal




1.Orosz sutaszárnyú mókus (Pteromys volans). Jóval kisebb a mókusnál, a farka is sokkal rövidebb. Elülső és hátulsó lábai között szőrrel borított repülőhártya feszül, mely ugrás közben ejtőernyőszerűen működik. Segítségével a kis állat a facsúcsról ellódulva akár 40 méteres ugrásra is képes! Tulajdonképpeni hazája Szibéria, de előfordul Északkelet-Európában is.
28. oldal
Hasonló könyvek címkék alapján
- Veres László: Hegyvidékek élővilága ·
Összehasonlítás - Ian Redmond: Elefántok ·
Összehasonlítás - Sabine Steghaus-Kovac: Hörcsögök, hódok és más rágcsálók ·
Összehasonlítás - Tasnádi Kubacska András: Vadállatok gyerekszobája ·
Összehasonlítás - Bagoly Ilona: Ízeltlábúak ·
Összehasonlítás - Veres László: Pillantás a természetre ·
Összehasonlítás - Ben Hoare: A természet ezer arca 98% ·
Összehasonlítás - Alexandra Parsons: Csudálatos emlősök ·
Összehasonlítás - Laurence Boukobza – Annick Moulinier: Állatok 94% ·
Összehasonlítás - Miro Radnik: Vadon élő állatok ·
Összehasonlítás