Kisemlősök 26 csillagozás

Schmidt Egon: Kisemlősök

Az emberek nagy többsége nem rokonszenvez az apró emlősökkel, a denevérekkel, cickányokkal, egerekkel és társaikkal. Egyesek „félnek”, mások „irtóznak” tőlük – teljesen alaptalanul. Érdekes, hogy azért akadnak közöttük olyan fajok is, például a sün vagy a mókus, amelyek az előbbiekkel ellentétben általános népszerűségnek örvendenek és számos gyermekmese főhőseivé váltak. Próbáljuk meg túltenni magunkat azon az ellenszenven, melyet valósággal belénk neveltek még gyermekkorunkban. Lássuk meg bennük is a természet más fajokkal egyenértékű tagjait, hogy ha erdőn és mezőn járva, véletlenül találkozunk valamelyikükkel, jó érzéssel gondoljunk az avarban motozó hegyes orrú cickányra vagy a hosszú farkú egérre.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Búvár Zsebkönyvek Móra

Móra, Budapest, 1985
64 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631139840 · Illusztrálta: Gémes Péter
Móra, Budapest, 1981
64 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631124118 · Illusztrálta: Gémes Péter

Mariann_Czenema P>!
Schmidt Egon: Kisemlősök

Egyfelől mindegyik állatnál hiányoltam a méretet, akár cm, akár mm-ben kifejezve jó lett volna a leírásnál megadni. A kicsi, apró, rövid jelzők, meg az hogy egér/patkány méretéhez hasonlítjuk, eléggé nehezen értelmezhető tudományos pontosságnak, vagy ismeretterjesztésnek.

De ami végképpen kiakasztott: az az illusztráció. Életemben nem láttam ilyen ronda sünit, vakondot, pláne szurikátát :((
(no, itt van hozzá kép:
https://moly.hu/karcok/1837210 )

Schmidt Egon: Kisemlősök

@Gelso egér- és rágcsálóiszonya miatt kezdtem el ezt a kis határozót, de nem nagyon haladtam vele. Egyrészt nem értem, mi alapján került egy-egy állat egyáltalán a könyvbe; Afrikai és Szovjetunió területén élő rágcsálók létezéséről olvashatunk random a magyarországi állatkák mellett… spoiler
Jaa, és a konklúzió: nem jó, ha utálunk egy-egy kis állatot (én a patkányokat nem komálom), mert minden kis izéke értékes, akkor is ha sok van belőle (lásd.emberek).

attatoth P>!
Schmidt Egon: Kisemlősök

Több esetben kissé túl rövid ismertetőt ad. Például az erdei cickánynak nem írta le a méretét, majd több másik cickány nagyságát ehhez viszonyította. Ezt kissé viccesnek, de elég zavarónak találtam.

Doma2>!
Schmidt Egon: Kisemlősök

Rögtön a bevezető szöveg nagyon tettszett, figyelemfelkeltő, élvezetes. Ugyanez aztán igaz az egész könyvre is, nem száraz, szakkönyv jellegű, mégis nagyon informatív. A képek esetében hiányoltam kicsit a kontúrokat, amivel még igényesebb lehetett volna a könyv. Összességében nagyon kellemes szórakozás volt, kedvet kaptam ennek a sorozatnak a további részeihez is.

Ratoncita>!
Schmidt Egon: Kisemlősök

Nálunk a denevér nagy kedvenc, de a népszerűtlennek számító állatokkal is barátkozni kezdtünk e könyv révén. Lehet, hogy nem mindenben precíz, de szemléletes áttekintést ad.

padamak>!
Schmidt Egon: Kisemlősök

Nem a kedveltjeim közé tartoznak ezek a villámgyors, kártékony mitugrászkák. De még jó, hogy nem nagyobbak.

lenne P>!

4. Kerti pele (Eliomys quercinus). Nagyobb, mint az erdei pele. A szemén áthúzódó fekete csík a füle alá terjed, farka végén fekete-fehér bojt van. Hazánkban csak bagolyköpetekben találták.

Kapcsolódó szócikkek: cickány · denevér · egér
lenne P>!

3. Havasi őspocok (Dolomys bogdanovi). Európa talán legritkább apróemlős-faja, melynek életmódjáról, szokásairól ma is csak nagyon keveset tudunk. Valamikor sokkal gyakoribb volt, élt hazánk területén is, de azután már azt hitték, végképp kipusztult. Végül a jugoszláviai hegyekben sikerült megtalálni, s ma is csak néhány pontról ismerjük előfordulását. Sziklás hegyi lejtőkön él, táplálékát az ottani szegényes növényzet adja. Csekélyke állományát főleg a gyűjtők veszélyeztetik.

MissWenut>!

Házi patkány (Rattus rattus). Kisebb, mint a vándorpatkány, bundája feketés. Füle előrelapítva a szeméig ér. Európa legnagyobb részén honos, de elterjedése egyenlőtlen. Élőhelyeiről a vándorpatkány szorította ki.

Kapcsolódó szócikkek: patkány
MissWenut>!

Szurikáta (Suricata suricata). Kis testű, társasan élő állatfaj, mely Dél-Afrika száraz sztyeppéin földi lyukakban telepszik meg. Rendkívül kíváncsi természetű, gyakran ürge módjára felemelkedve leselkedik. Nappal keresi rovarokból, csigákból és apró emlősökből álló táplálékát. Állatkertekben könnyen tartható.

Kapcsolódó szócikkek: Dél-Afrika · szurikáta
lenne P>!

1.Orosz sutaszárnyú mókus (Pteromys volans). Jóval kisebb a mókusnál, a farka is sokkal rövidebb. Elülső és hátulsó lábai között szőrrel borított repülőhártya feszül, mely ugrás közben ejtőernyőszerűen működik. Segítségével a kis állat a facsúcsról ellódulva akár 40 méteres ugrásra is képes! Tulajdonképpeni hazája Szibéria, de előfordul Északkelet-Európában is.