Magyarország ​legszebb madarai 12 csillagozás

Schmidt Egon – Bécsy László: Magyarország legszebb madarai

Csúnya ​madár nincs! Valamennyien szépek. A zöld nádas felett hanyagul odavetett hófehér fátyolként, méltóságteljesen evező nagy kócsag éppen úgy, mint a szikla csúcsán flótázó, hamvaskék fejű, rozsdavörös alsajú kövirigó. A festő ecsetjére kívánkozó színeivel a trópusokat idéző gyurgyalag, vagy a maga egyszerűségében is nagyon szép, odúja előtt csiripelő kis mezei veréb. Van, akit a tollak színes kavalkádja, másokat a magasban keringő, vagy éppen prédájára váró ragadozó bűvöl el. Sokan azokban az utánozhatatlanul elegáns mozdulatokban gyönyörködnek, ahogy a kékbegy mozog a nád sűrűjében, vagy amikor a fülemüle könnyedén repülve egy gallyra telepszik, és szárnyait kissé leeresztve önfeledten csattogni, énekelni kezd.
Nem volt könnyű a válogatás, hiszen a könyvben szereplő 24 madárfaj helyett nagyon könnyen egy másik „garnitúrát", hasonló szépségű madarakat is bemutathattunk volna. Biztosan sokan lesznek, akik majd hiányolják a narancspiros mellényű, nagy fekete szemeivel oly… (tovább)

Anno, Budapest, 2005
48 oldal · ISBN: 9639199753
Anno, Budapest, 2000
48 oldal · ISBN: 9639199753

kolika>!
Schmidt Egon – Bécsy László: Magyarország legszebb madarai

A szerzők a madárvilág színes egyvelegét nyújtják át az olvasónak. Csodaszép madarak kavalkádja tűnik fel a könyv lapjain. Megannyi szín kavarog előttünk. A könyv csak ízelítő szárnyas barátaink világából, s a szerzők egyéni válogatásukat nyújtják át. Más szerzők esetén biztosan másképp alakulhatott volna ez a lista. De nem akadok fel ilyeneken, mert ezen a listán sincs semmi kivetnivaló.
Szemet gyönyörködtető, lelket melengető könyv az állatvilág szárnyas példányaival.

nerdy7>!
Schmidt Egon – Bécsy László: Magyarország legszebb madarai

Schmidt Egon egy csodálatos, szenvedélyének élő ornitológus volt. Nagyon sajnálom, hogy elment. Rengeteget köszönhetünk neki. Ezt a könyvecskét ütöttem fel megemlékezésképp. 24 madarat sorol fel benne, melyeket az ország legszebbjeinek tart. Bár már az elején tisztázza az olvasókkal, hogy csúnya madár nincs! És szívesen kibővítette volna még a listát. Valóban gyönyörű madarakat választott be az író a gyűjteménybe, például a kékbegyet vagy a gyöngybaglyot. A szokványos jellemzőkön kívül a leírásokban találhatunk érdekességeket is. Én párhuzamosan az olvasással nézegettem a Magyar Madártani Egyesület weboldalát, ahol összehasonlítottam az adott faj akkori (2000-es évek) állományszámát a maival. És öröm volt olvasni, hogy majdnem minden madárfaj állománya szinte megduplázódott az országban.

Cicu>!

A búbosbanka a talajon táplálkozik. Fejével szüntelenül bólogatva szaladgál, de időnként megáll és hosszú csőrével szurkálja, „szondázza” a talajt maga előtt. Ha nagyobb zsákmányra, lótücsökre, cserebogárpajorra bukkan, amit nem sikerül nyomban kihúznia, csőrét a talajban tartva többször is körbeszalad és az így képződött tölcsérszerű nyíláson át már könnyebben kirántja a fogott rovart.

24. oldal (Búbosbanka)

Kapcsolódó szócikkek: búbos banka
Carmilla >!

A sárgarigó legkésőbben érkező madaraink egyike, a hímek jól ismert, „huncut a bíró”-val visszaadható flótája csak május első napjaiban hangzik fel.

42. oldal, Sárgarigó - Oriolus oriolus (Anno, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: május · sárgarigó
Cicu>!

A fészekbe – ez nagyon jellemző a kányákra – a környéken talált legkülönbözőbb tárgyakat, fél kesztyűt, újságpapírt, rongydarabokat stb. hordanak.

6. oldal (Barna kánya)

Cicu>!

Doboláshoz a harkály rendszerint jól rezonáló ágcsonkot választ, ahol szemmel nem követhető gyorsasággal vagdossa a csonkot maga előtt. A percenként 5-7 alkalommal elhangzó rövid pergő hang az emberi fül számára 800 méterről is hallható.

28. oldal (Nagy fakopáncs)

Kapcsolódó szócikkek: harkály
Cicu>!

Dalukban a környék szinte valamennyi madara megszólal. Előszeretettel utánozzák a parti madarakat, a guvat kiáltását, a nádi madarak és a közeli réteken fészkelő rozsdás csukkok, sárga billegetők énekét, hangjait, átveszik a fürjkakas „pitty-palaty”-át és strófáik közé szövik a mezei tücskök kedves ciripelését. Néha brekegnek, mint a levelibéka, egy-egy példány még a vonat füttyét is utánozza.

32. oldal (Kékbegy)

Cicu>!

A hímek többen vannak, mint a tojók és a pár nélkül maradt madarak különösen szorgalmasan énekelnek. A párzási időszak ugyan már elmúlt, de ők még mindig bizakodnak, hátha felbukkan egy, még szabad tojó a közelben. Az ilyen magányos hímeknél a kora délelőtti időszakban óránként 400-450 strófát is mértek.

34. oldal (Kerti rozsdafarkú)

Kapcsolódó szócikkek: rozsdafarkú
Cicu>!

Elfogja a rendkívül gyors sarlósfecskét is. Amikor nyár végén a vonuláshoz készülődő fecskék a villanydrótokon gyülekeznek, gyakran vannak „légiriadók”. A vészkiáltásokkal hirtelen a magasba emelkedő madarak mindig a kabasólyom közeledését jelzik.

10. oldal (Kabasólyom)

Cicu>!

A madarak túlnyomó többségénél a fiókák felfelé tátognak etetéskor, miután onnét kapják a táplálékot. Az alacsony üregben költő jégmadarak ezzel szemben vízszintes irányból etetnek és ez az évmilliók során annyira rögzült a fiókákban, hogy még akkor is csak így hajlandók átvenni a táplálékot, ha mesterségesen nevelik, például egy dobozban tartják őket.

18. oldal (Jégmadár)

Kapcsolódó szócikkek: jégmadár · madár
Cicu>!

A gyurgyalag természetesen méhet is fog, de az így okozott kártétel messze elmarad attól, amivel a méhészek gyakran vádolják. Egy előre be nem jelentett, rosszul időzített permetezés az egész környék méhállományát kipusztíthatja, a gyurgyalagok legfeljebb dézsmálják a kaptárból repülő rovarokat.

20. oldal (Gyurgyalag)

Kapcsolódó szócikkek: gyurgyalag · méh