Száz ​évig élni… 13 csillagozás

Egy AIDS-es kislány önéletrajza
Schirin Bogner: Száz évig élni… Schirin Bogner: Száz évig élni…

Valahol Ausztriában, egy Linz melletti községben 1985-ben megszületik egy kisbaba, Schirin Bogner, akiről azonban hamarosan kiderül, hogy már az anyaméhben HIV-vel fertőződött. Hatévesen elveszíti édesapját, majd egy évvel később édesanyját is – mindketten AIDS-ben halnak meg. Schirinnek anyja helyett anyja, ápolója és „harcostársa” a Nagyi, akivel csodálatos párost alkotnak: együtt küzdenek a szörnyű betegség egyre súlyosabb tüneteivel, a szomszédok gyanakvó rosszindulatával, a hatóságok közönyével – és együtt reménykednek abban, hogy Schirinnek van jövője. A kislány egy újságírónő segítségével megírta élete történetét.

Eredeti cím: Ich wollte hundert Jahre werden

Eredeti megjelenés éve: 2001

Bastei Budapest, Budapest, 2001
228 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632965019 · Fordította: Szmodits Anikó

Schirin Bogner: Száz évig élni… Egy AIDS-es kislány önéletrajza

Szomorú és megható történet. A kezdetben HÍV pozitív kislányon, egy kutyaharapást követően előtörnek a szörnyű kór, az AIDS tünetei, és ezzel elindul a küzdelem, nem csak a betegség, hanem a társadalom rosszindulata ellen is.
Nagyon jól megmutatja mennyire elszigeteltté válhat egy gyermek, és családja ( e történet esetében a családot a nagymama jelenti egy személyben), ha AIDS-es. Gyakorlatilag megszűnt körülöttük a világ, elmaradtak a barátok, egy-két kivételével. A közösségbe járás is nehézségekbe ütközött, java részt a többi gyermek szülei miatt. A felvilágosítás hiányos, vagy nem megfelelő volta csak pánikot keltett, és így érthetően féltették a gyermekeiket az AIDS-es kislánytól az óvodában. Szerencsére a felvilágosult igazgatónőnek köszönhetően az iskolában már jobb volt a helyzet, és elfogadták Schirin betegségét, másságát. Így végre közösségbe járhatott. Sajnos később az iskolatársak viselkedése negatív irányba változott.
A minden napos küzdelemben a nagymama tartja a lelket a kislányban.
Hiányolom a könyv végét. Habár egyértelmű, hogy nem élte túl Schirin ezt a gyilkos kórt, azért pár mondatban megemlíthették volna mikor, hogyan, hol, hány évesen halt meg?!

Galambdúc

Schirin Bogner: Száz évig élni… Egy AIDS-es kislány önéletrajza

Szívszaggató könyv, de árad belőle a sok fájdalmon túl is valami megfoghatatlan reménység, főleg a nagymama alakjából. Több ilyen ember kellene a földre, s nem lennénk ennyire boldogtalanok mi emberek. (Rákerestem: a könyv főszereplője – ha jól láttam, hogy ő az – még ma is él.)

cinege

Schirin Bogner: Száz évig élni… Egy AIDS-es kislány önéletrajza

Jó könyv, bár párszor félre kellett tennem; túlságosan is magába kerített a könyvből áradó szomorúság, de ezenkívül bizonyos dolgokban segített nekem…
Azt hiszem, nem fog sok idő eltelni, amíg újra elő nem veszem.

Hiranneth

Schirin Bogner: Száz évig élni… Egy AIDS-es kislány önéletrajza

Ez a történet sok napon keresztül tartott fogva. Adott egy lány, aki születésétől kezdve AIDS-ben szenved, nem tehet róla. Mégis kitaszítják. Természetesen nem élhet hétköznapi életet, mégis megpróbálja élvezni, azt ami megadatot. Eldönti, hogy száz évig fog élni a betegsége ellenére is. Ám ahogy nő, lassan elkezd azon gondolkodni, vajon megérné-e…
Ha valaki esetleg nincs érzelmileg a toppon, halassza későbbre. Mert nehéz nem elkomorodni, amikor ezt a könyvet olvassuk.

lizke

Schirin Bogner: Száz évig élni… Egy AIDS-es kislány önéletrajza

8.-as ballagásra volt jutalomkönyv. Elég megrázó volt akkor olvasni.
Egy nagyon szép történet!

dianna76 P

Régebben a vírus miatt közösítettek ki, most a különféle betegségek tettek kirekesztetté, azok határozták meg az életemet.

dianna76 P

Azokon a napokon, amikor átkozom a sorsom, és torkig vagyok önmagammal, Nagyi szeretete az a mankó, amely segít talpon maradni – és nem csak ilyen napokon.

dianna76 P

Néha kétségeim támadnak, hogy Gerhard tényleg a barátom-e. Én úgy gondolom, hogy az igazi barátság megértést és önzetlenséget, rokonszenvet és tapintatot jelent. Mindebből azonban időnként nem sokat látok benne.

dianna76 P

A tervezés a legjobb túlélési stratégia. Ez a jelszavam. E szerint élek, és ezzel szeretnék a többiekbe is bátorságot önteni. Hogy ne csüggedjenek el, és ne adják fel, hanem küzdjenek és harcoljanak. Ezt üzeni minden sorstársának:
Schirin