Vegetáriánuskönyv 4 csillagozás

Hogyan vihetjük legtöbbre az életben?
Schirilla György: Vegetáriánuskönyv

Vegetáriánus könyv – Hogyan vihetjük legtöbbre az életben ?
Mi, vegetáriánusok – nem csinálok titkot belőle –, a legfőbb hangsúlyt életvitelünkben a boldogság megszerzésére helyezzük. Ezért egész vegetáriánuskönyvemnek a boldogság megszerzéséhez szükséges módszerek széles körű feltárása lehet csak a célja.

Schirilla György: Vegetáriánuskönyv Hogyan vihetjük legtöbbre az életben?

Igen, ma már mulatságos olvasni, helyenként mekkora szamárságokat ír a szerző, de mentségére legyen mondva, hogy akkoriban még nem úgy volt, hogy beütötte a Google-ba, és mindennek pontosan utána tudott nézni… Szóval nem igaz, hogy az emberszabású majmok csak növényi táplálékon élnek, hogy régen előfordultak olyan emberek, akik 170-200 évesen haltak meg (inkább alacsonyabb volt az átlagéletkor és fokozottabb az elhasználódás mértéke, fejletlenebb az orvostudomány stb.), a jégsapkák felolvasztásáról és csatornán Afrikába juttatásáról szóló rész pedig valóban a legmegmosolyogtatóbb elképzelés. Aminek könyvbe kerülése azért is furcsa, mert állítólag lektorálták is azt, de sajnos, láthatóan senkinek nem tűnt föl, és nem mondták neki, hogy „Ácsi, ácsi, ez nem így működik, Gyurikám…” De ha egy belgyógyász lektorálta volna annak idején a művet, az is kapkodott volna a fejéhez, és biztosan jó pár dolgot kihúzott volna belőle! Pl. amit a kreatininról ír, az tiszta hülyeség (szerintem összekeverte a koleszterinnel), vagy hogy a folyadékbevitel csökkentése vesekímélő lenne – hát lószart! Épp ellenkezőleg. Pedig ő maga is írja, hogy a vese méregtelenítő szerv, szóval már ebből is látszik, hogy a totális böjt inkább káros, hiszen ha nem eszik/iszik semmit valaki, akkor ugyan hogyan tudnának távozni azok a méreganyagok? És a vizelet besűrűsödése inkább ártalmas, ahogy a kiszáradás folyamata is az… (Esetenként halálos is.) Elég sok a spekuláció, a tudománytalanság a könyvben, – de az az igazság, hogy a mai természetgyógyászatban is ugyanennyi (ha nem több) marhasággal lehet találkozni (gondoljunk csak pl. a „fényevőkre")! És Schirilla György tényleg sok klassz dolgot is csinált, pl. szorgalmazta a triatlon mozgalom hazai elindítását, a vegetáriánus életmód "élő reklámja” volt, minden évben átúszta a jeges Dunát… (Ennek apropóján utána is néztem, az ifjabb Schirilla őrzi-e még mindig e hagyományt, és némileg megdöbbentem, látván, hogy az „V. almádi disznótor (!) és téltemető” rendezvényén lubickolt a Balatonban – szóval úgy érzem, itt már kicsit fellazult az ideológia!…)
Mindent összevetve tehát én nem ítélem meg ilyen szigorúan ezt az egészet, ugyanakkor megértem mindkét végletet képviselők véleményét, érzelmeit is. (Na, ez értelmes mondat lett…) Tetszettek a „retro” hangulatot árasztó korabeli reklámok is, és mivel még senki nem idézte meg szellemét a Molyon (nyugodjon békében), én most pótoltam ezt is, és idéztem bőven a „mestertől”, hiszen vannak itt időtálló, jó gondolatok is. (Bár bevallom, néha picit manipuláltam én is, mert mikor a rákövetkező mondattal esetleg már nem értettem egyet, azt olyankor lehagytam…)
    Ja, még annyit, hogy látom, valaki azt írta, hogy a vegetáriánus életmód természetellenes –, nos, ezt elég mókásnak tartom. Szerintem az életünkben valóban rengeteg természetellenes dolog van, ami teljesen hétköznapinak számít mégis, mint pl. a csiricsáré műkörmök, vagy 40 kg zsírt cipelni a testünkön, kátránnyal kibélelni a tüdőnket füstölő rudakat szívogatva stb., de a vegetarianizmus az pont nem tartozik ezek közé! Sőt a húsevés sem, amennyiben valaki saját maga vágja le az előzőleg is ismert állatot, amit azután elfogyaszt. De megvenni a boltban egy bizonytalan múltú, ipari körülmények között felhizlalt s azután leölt állatot, abban azért mégiscsak van valami bizarr és kifejezetten természetellenes

Vintersridder

Jajj.
Még egypár ilyen könyv, aztán már nem is csodálkozok azon, hogy ha kijelentem: „vegetárius vagyok”, úgy néznek rám, mint egy elmebetegre.

Gunnar

Schirilla György: Vegetáriánuskönyv Hogyan vihetjük legtöbbre az életben?

Nem vagyok vega, viszont őszintén érdekel, hogy egyesek miért próbálnak ilyen természetellenes életmódot magukra kényszeríteni – ezért is olvastam el a könyvet. Tényleg adtam neki egy esélyt, mert szeretem a növényi táplálékot is (felnőttként már amúgy sincs szükség sok húsra), de sajnos a mondandó egyik része közhelyekből áll, a másik része pedig ostobaságokból.
Kedvenc részem, hogy a világbéke úgy volna elérhető, ha felolvasztanánk a sarki jeget, és hatalmas csatornákon a sivatagba vezetnénk. Nem tudom, a kedves szerző mennyire merült el ökológiai kérdésekben – gyanítom, semennyire –, mindenesetre ezzel remekül felvázolta egy globális kataklizma előidézésének receptjét. Felőlem aztán mindenki azt eszik, amit akar, de az komolyan felbosszant, ha valaki jól meg akarja mondani a frankót, és csak ilyesmire futja. Nem lenne értelme hosszasan áztatni egy 1988-as kiadású könyvet, hiszen annyi minden megváltozott azóta, de bizonyos időtálló butaságok mellett egyszerűen nem tudtam szó nélkül elmenni. A szándék azért jó volt, ebben teljesen biztos vagyok.

Carmilla

Törekedjünk arra, hogy kölcsönösen megadjuk egymásnak az emberi méltóságot megillető bánásmódot. Ez már a közterületeken, járműveken, vásárlásoknál is jusson érvényre.

44. oldal, A vegetarianizmus és a vallás (HungariaSport, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: méltóság
Carmilla

Ami az emberek felől pozitívumként felénk áramlik azt tovább is kell adnunk. A jónak körbe kell forogni, mert mindenki annyit nyer, amennyit maga ad másoknak.

243. oldal, Hogyan vihetjük a legtöbbre az életben? (HungariaSport, 1988)

Kapcsolódó szócikkek:
Carmilla

Minél hibásabb a táplálkozás, minél kórosabbak az emésztőszervek, annál bűzösebb a bélsár. A vegetáriánus életformát követő ember bélsara nem bűzös!

112. oldal, A bélsár (HungariaSport, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: szar
Carmilla

A hatalom végletesen leegyszerűsíti az embert. Gyenge pontjainkat keresi, mert csak félelmeinkre építhet.

224. oldal, Az emberi butaság (HungariaSport, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: hatalom
Carmilla

Vegetáriánus és húsevő, ateista és hívő kizárólag csak a másik ember életfelfogásának tiszteletével érheti el saját boldogságát és boldogulását.

47. oldal, A vegetarianizmus és a vallás (HungariaSport, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: tisztelet
Carmilla

Már régen rájöttem arra, hogy minél több holmija van az embernek, annál több vele a gond. Ezért minden fölösleges dologtól igyekezem megszabadulni. Nem ragaszkodom emlékeket idéző tárgyakhoz, anyagi javakhoz.

134. oldal, Élesztőtapasztalatok (HungariaSport, 1988)

Carmilla

(…) Úgy érzem, hogy a gépkocsik „kiszorítóznak” a legjobban. Semmit sem lehet tenni ellenük. Én várok egy olyan energiaválságot, hogy a legnagyobb infarktusfaktor, a gépkocsi háttérbe szoruljon… A kipufogógázok, az erőszakos vezetés még a verébnél is kiszolgáltatottabbá teszi az embert. Nekem a sok autó elveszi az életkedvem. Sokan hülyének néznek, hogy hajnalban edzek, pedig ilyenkor még alig közlekednek autók…

191. oldal, Tanulság (HungariaSport, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: autó · hajnal
Carmilla

A tennivaló sok, de ezektől megijednünk nem szabad, mert a konzervativizmus, azt hiszem, az élet egyik területén sem árthat annyit, mint az oktatás szférájában.

219. oldal, Tehetségpusztítás (HungariaSport, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: oktatás
Carmilla

Egyre több az elhízott ember, pedig az elhájasodás beteges állapot, amely az általános közérzetre és egészségi állapotra nagymértékben hátrányos.

84. oldal, A különböző táplálkozások (HungariaSport, 1988)

Carmilla

Szeszes italok fogyasztásakor eleinte a jókedv fokozódik, az emberi kapcsolatteremtés felhőtlen lesz. Ez utóbbival magyarázható az ünnepi és egyéb társas ivások kialakulása, mely téren mi, magyarok, utolérhetetlenek vagyunk.

123. oldal, Mr. Alkohol (HungariaSport, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: ivás · jókedv

Említett könyvek