Szívtükrözés 8 csillagozás

Másodpercek viharában

A vágy mi alkotásra sóvárog,
Az az egy-két pillanatnyi tűz,
A csodás múzsa szentelt csókja
Mi folyton akár vadat, űz

Tör előre, szívemből, tör ki belőlem,
S mikor elérkezett a pillanat,
Legbelül a szív meghasad és
Ontja őszinte vérét szüntelen

Küszködik, hisz épp most hagyja el
A tehetetlenség kínzó súlya,
Könnyebb lesz majd nélküle,
De remélem, visszatér újra s újra

Beleköltözik kezembe a legszörnyűbb
Fájdalom, mi e földet szépíti,
S mikor végre szabadulok tőle,
Látomásom e szörnyű világ széttépi

Bővebb értékelés a blogomon:

Nem is tudom mit érzek jelen pillanatban, hisz nagyon friss az olvasási élmény.

Talán kezdeném avval, hogy a borító rendkívül impozáns, mikor megláttam szinte hívogatott, és úgy éreztem mindegy miről is szól a kötet, de szeretném olvasni, a magaménak tudni.
Miután megjelent, ez a vágyam teljesült, és ahogy várni lehetett, pár napra rá olvasni kezdtem.
Verseskötet és mint ilyen, kissé távol áll tőlem.
Mert, bár gyermekként, a nagymamámnak hála faltam a neves költők alkotásait, nagy büszkén egész kicsiként kívülről fújtam őket.
De, ahogy cseperedtem, az élet más területek felé terelt és a vonzódásom elmúlt, pedig jómagam is írtam párat.

Az utóbbi időben, viszont szinte szomjazom utána, ezt mondjuk kisebb magyar alkotóknak köszönhetem.
Ismét felszínre hozták, eme érdeklődésem, amit itt is nagyon szépen köszönök mindenkinek.

De visszatérve a kötethez, az energikus külső bizony egy szabad szellemű, vad, a végtelenségig mély érzésű, őszinte szavakat rejt.
Öt nagyobb részre osztható a kötet.
Összességében mindegyik egy emberi lélek belső vallomása, de ezen pontok különböző irányúak.
Nézzétek csak:

I. fejezet – Lármázó Lélek
II. fejezet – Átértékelt világ
III. fejezet – A határon innen
IV. fejezet – Vallomás
V. fejezet – Sóhajok

Az első fejezet egy intenzív belső hányatottságot taglal, ahol az író lelke még nem kiforrott, még keresi helyét a világban.
Sokszor lázad, nem érti a körülötte lévőket és eseményeket, ugyanakkor visszatükröz egy határozott énképet, mely szépen lassan kibontakozik, ahogy haladunk a versekkel.
Számomra eme fejezet ékessége:

"Úgy érzem magam, mint rózsák
Közt egy-szem fekete tulipán,
Mint a legszebb paradicsomban
Tomboló végtelen hurrikán,
Úgy érzem magam, mint tiszta
Égbolton egyetlen csillagocska,
Mint álomban a semmiség,
A középkorban kirekesztett kisebbség.
Úgy érzem magam, mint egy
Megrágott, kiköpött falat,
Mint a világ egyetlen fénye,
Kit a természet örökre kitagadt.
Úgy érzem magam, mint hangyabolyban
Az egyetlen aprócska moly,
Mint az értelemben, ami nem komoly.
Mint az érzelmemben az ártalmam,
Pontosan így érzem magam."

Papírra_vetett_gondolataim>!
Schilli Tímea: Szívtükrözés

A kötetben megjelenő versek igazán hangzatosak, érdekesek és ütnek. A költő több fontos érzelmet, érzést megjelenít a vereseiben, amivel igazán könnyen tud azonosulni bárki, hiszen olyan egyszerű emberi érzésekről van szó, ami már sokunk életében jelen volt, van, vagy esetleg majd ezután lesz. Ilyenekre kell gondolni, mint például a gyász, a szerelem, a gyermekvárás, a felnőtté válás, vagy éppen a haza iránti szeretet.

Laura_Bakos P>!
Schilli Tímea: Szívtükrözés

Mostanában egyre ritkábban tudtam megoldani, hogy megírjak egy-egy könyves értékelést/ajánlót. Pár hete azonban kivételt tettem, amikor egy költőnő keresett meg a frissen megjelent verseskötetével. Bár, ez a műfaj nagyon távol áll tőlem, hiszen régóta nem forgattam ilyet a kezemben, hiszen ha tehetem, inkább romantikus regényeket falok, de úgy éreztem, most egyszer jó ötletnek bizonyult, és alapjáraton is rám fért már a változás. Ennek köszönhetően belevetettem magam Schilli Tímea Szívtükrözés című verseskötetének elolvasásába, amely nem olyan régen jelent meg a Papirusz Book Kiadó gondozásában.
Megpróbálom saját szavaimmal leírni, mit is éreztem miután becsuktam a kötetet. Tímea ezernyi érzést képes átadni a versein keresztül, amiket többféleképpen lehet értelmezni, és mindenki azt lát bele, amit saját maga szeretne. Nekem a legkedvesebb verse a Fekete pillangó című lett, ami a leginkább elnyerte a szimpátiámat.
Nyugalom, nem kezdek mélyenszántó elemzésbe, mert nem értek hozzá, azt inkább meghagyom a kompetenseknek. Nem írok olyant sem, hogy itt vajon ezt, vagy azt gondolta a szerző, vagy kereszt/páros rímesek-e a versek. A hangvételükről csak annyit írok, az elején vannak a sötétebb hangvételűek, és a vége felé haladva egyre szenvedélyesebbé válnak. Igazán olvastatják magukat.

Hogy miért ajánlom?

Ha szereted a modern, érzelmes verseket, amelyek kikapcsolják körülötted a külvilágot, akkor ez a te versesköteted.
> https://krvilagakonyvek.blogspot.com/2020/03/verseskote…

elkepzeltkonyv>!
Schilli Tímea: Szívtükrözés

…a Szívtükrözés az önkeresés folyamatát dokumentálja a maga kendőzetlen őszinteségével, a lélek mélyére hatolva. A kiforratlansága éppen ennek a bizonytalan folyamatnak a lenyomata, az önkeresés közbeni kísérletek a saját költői hang és forma megtalálására. Összességében egy költői pálya bizalommal és lehetőségekkel teli kezdete, amely önmagából kitörve próbál hatni olvasójára.

Álmok_útján>!
Schilli Tímea: Szívtükrözés

Májusban a Magyar Szerzők Könyvei Magazin egy játékot indított, melyben kortárs szerzők könyveit értékelik, majd azt az ország más pontjain elhagyják, hogy így népszerűsítsék a magyar irodalmat!

Néhány írótól lehetőséget kapott az Álmok útján, hogy a blog keretein belül mondhassam el a véleményemet, illetve az elkészült interjúkat is itt közzétehessem, melyet ezúton is nagyon szépen köszönök!

Az első ilyen könyv, amiről mesélnék nektek, egy verseskötet Schilli Tímea tollából. NiKy már értékelte nálunk a művet, és már akkor eldöntöttem, hogy ha lehetőségem lesz rá, én magam is szeretnék elmerülni a költőnő soraiban.

Köztudott, hogy nagyon szeretem a verseket, mert másképpen tud hatni rám, mint egy regény. Mindkettőnek más hangulata van, és másképp segít feldolgozni az érzelmeket.

Tímea kötete is rengeteg érzelmet képes előhozni az emberből. Olyan szinten képes voltam azonosulni vele, hogy nem is tudtam hamar végigolvasni. Felkavaró őszintesége a lelkemig hatolt.

Teljes értékelés: https://ujalmok.blogspot.com/2020/07/schilli-timea-sziv…

Gwendolyn_Tussaud>!
Schilli Tímea: Szívtükrözés

Nagyon örültem, amikor a szerző felkeresett és felajánlott egy példányt a művéből, nagyon nagy megtiszteltetésnek éreztem a dolgot. Ezért is akartam minden verset többször, alaposan elolvasni, hogy teljesen összeszedetten, alaposan átgondolva tudjak róla véleményt mondani.
De, amikor újra a kezembe vettem, az elejétől kezdve újra olvastam és több dologra is rá kellett jönnöm.
Sokkal több van ezekben a versekben, mint elsőre gondoltam és nemcsak belül, de kívül is.
A kötet öt ciklusra bomlik fel. Minden ciklus cím egy kötetbeli verset jelöl, ezzel is behatárolva az egész rész hangulatát. Szerintem ebben kicsit lehetett volna tagoltabban megcsinálni, mondjuk évek szerint (a fiatal kamasz évek, fiatal felnőtt évek) vagy tematikájuk alapján jobban szétbontani, hogy még mélyebben megismerjük a szerző lelkivilágának változását.
A folyamatosan tobzódó, egymást követő igék gyorsítják, fokozzák az érzeteket, életre keltik a költeményeket, melyeknek őszintesége, elkábít, boldoggá tesz, aztán arcon csap a valósággal. Tetszettek a rímek és a képek, amikkel a szerző dolgozott, nagyon kellemesek a tájleírásai, amik pontosan illenek a vers és a versbeli én hangulatára.

Bővebb vélemény a blogomon:

Minden ember lánccal születik,
Legtöbben azzal is halnak.
Lázadó életed mit sem ér,
Ha nem adsz hangot a dalnak.

Van olyan ember, számtalan,
Ki súlyától majd megroskad,
Mégis hajtja valami érthetetlen,
Mikor fojtogatja akaratát a tudat.

Nikolett0907 P>!

Ha csak egyetlen napod lenne
Megcsókolnád a hajnal fényét,
Megérintenél minden fát,
És a föld összes lényét.

Valóban éreznél ízeket, szagokat,
Ölelnéd akár a kék eget,
Őszintén szeretnél mindent az életen,
S talán megértenéd a lényeget

Minden olyan csodás lenne,
Egyszeri, különleges, múlandó
Az idő e világban végtelen,
De te barátom, halandó

Ha láttál már minden csodát,
Nyugodtan aludnál el az éj szavára,
Nem félnél mi vár rád odaát,
Nem fájna a holnap halála

Nikolett0907 P>!

Néha olyan semmilyen a világ, se
Értelem se érzelem nem küszködik sehol,
Az idő férge mégis folyton rág.
A földi szenvedélyek is ártanak,
Hogy élvezzem az életet ha bántanak?

Nikolett0907 P>!

Nem tudom, jobbra menjek vagy balra,
S ha kérdezek valakit, nem segít a bajba.
Bárhol is vagyok, ha a magány utolér,
Szívből vérzek majd, s e két
Alkotói kézből kirándul az ütőér.

Nikolett0907 P>!

Úgy érzem magam, mint rózsák
Közt egy-szem fekete tulipán,
Mint a legszebb paradicsomban
Tomboló végtelen hurrikán,
Úgy érzem magam, mint tiszta
Égbolton egyetlen csillagocska,
Mint álomban a semmiség,
A középkorban kirekesztett kisebbség.
Úgy érzem magam, mint egy
Megrágott, kiköpött falat,
Mint a világ egyetlen fénye,
Kit a természet örökre kitagadt.
Úgy érzem magam, mint hangyabolyban
Az egyetlen aprócska moly,
Mint az értelemben, ami nem komoly.
Mint az érzelmemben az ártalmam,
Pontosan így érzem magam.

Nikolett0907 P>!

A lélek akár egy tó vize,
Eleinte áttetsző tiszta,
Egy-egy hullámán csak a
Nap ragyogása csillan vissza

Kinőnek a fák a parton,
Viharok korbácsolják fel
A fenekén horkoló iszapot,
S száz meg száz színt nyer

Nikolett0907 P>!

Az egész lényed, egymagad, te vagy a méreg,
Kárhozol te még, bánod majd rövid élted
Utolsó megveszett órájában, s kimondod
Ami eddig folyton csak sötétült benned
S a tested lerombolt országában.
Átkozod majd az égieket és várod a mennyeket,
De ha átitat a pillanat, félek, már ismerik lelkedet.
Tested már csak megrágott féregként tűröd,
De ne reméld, hogy megbocsájtják bűnöd.

Nikolett0907 P>!

Fáradok a harcban, hogy önmagam lehessek
Kardom éle is lassan elveszik,
Küzdjek, hogy tovább élhessek,
Vagy bábuként mindenkinek tetszek?

Schilli_Tímea I>!

Tünemény

Szemed kékje oly mély s tiszta,
Akár a Jón tenger a nap derekán,
Ízed mint vad erdőben szüretelt
Szőlő s málna a nyári zápor után

Mozdulataid, mint ahogy gyöngéd szellő
Táncoltatja a pipacsot, hullámzik a mező,
Meg-meg rezzenti törékeny szárát,
S a naptól izzó, vöröslő bársony szirmát

Hangod méz, mely a meleg teában olvad,
Nevetésed örömzene a tábortűznél,
Csönded végtelen éjszakai égbolt, amire
Örök igazságokat csillagfényként fűztél

Az az illat vagy, amit a gyöngyvirág áraszt
Mielőtt lemegy a nap a diófa alatt békésen,
Kecses, akár a sárguló, meghajolt kalász,
Lágy s puha, mint az első hópihe a Kékesen

De a víz kifolyik a markomból ujjaim közt,
Ha leszakítom, elhervad a virág,
S különben is, mily szegény lenne tengerek
Pipacsok és kalászok nélkül e világ

De sem a csillagfényes fekete eget, sem a
Tábortüzet nem vihetem haza, haldokolna
A hópihe a bőröm melegén s elillan,
Csak azért hogy az enyém legyen, önzőség volna

Minden vagy és lehetsz, de az enyém nem,
Hisz a vázába zárt virág sem őrzi meg a szépséget,
Megcsodállak hát, majd elengedlek, s remélem
Te is olyannak látod majd magad ahogy én téged

99. oldal - IV.fejezet-Vallomás (Papirusz Book 2020)