Márciusban ​jaguárok? 16 csillagozás

Schein Gábor: Márciusban jaguárok?

Schein Gábor gyerekversei sokféle hangon és formában szólalnak meg. Az emberi létezés legmélyebb, a gyerekek számára is ismert alaptapasztalatai kapnak sajátos, minden hazugságtól mentes, éppen ezért töretlen fényt bennük: a szeretet, az egyedüllét, az összetartozás, a várakozás, egymás félreértése, elvesztése és megtalálása. Mindez sok humorral történik, a versekből sugárzik a képzelet és a nyelvi gondolkodás eredeti öröme. Ezt a derűt tükrözik Rofusz Kinga egyszerre játékos és komoly, belülről feltárulkozó képei. A versek és a képek olyan közös világot alkotnak, amelybe gyereknek és felnőttnek egyaránt jólesik belépnie.

Móra, Budapest, 2014
72 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631195958 · Illusztrálta: Rofusz Kinga

Bea_Könyvutca P>!
Schein Gábor: Márciusban jaguárok?

Nem tudom mennyire esik jól a gyerekeknek belelépni ennek a könyvnek a világába, a jaguár és feguár szóviccet talán ők még értékelik is, de azt már nem tudom mennyire díjaznák, amikor az egyik vers szörnye éppen gyerekeket eszik!!? Öregségről, halálról is szólnak a versek, ami talán nem lenne baj, talán nagyobb gyerekek tudják értékelni, de én bizony nem nagyon tudtam. Egy-két vers kivételével nem tetszettek, teljesen rímtelenek voltak és volt, amit nem is értettem meg teljes egészében és olyan is volt, amit egyenesen értelmetlennek tartottam. Az illusztrációk viszont tetszettek, akár a szobám falán is el tudnám képzelni őket.
Http://konyvutca.blogspot.hu/2016/04/verses-meses-konyvek.html

meseanyu P>!
Schein Gábor: Márciusban jaguárok?

A legtöbb vers hangulatos, csak egy-kettő volt, amit nem tudtam hova tenni, és volt köztük pár kifejezetten zseniális is. Rofusz Kingát meg imádom (nem véletlenül díszítik képei a nappalink falát), szerintem sokat dobtak a verseken az illusztrációk.

Röfipingvin P>!
Schein Gábor: Márciusban jaguárok?

Meghatározhatatlan a célközönség, de nagyon.
Ez a sor viszont zseniális:
„Veled egészen más várni rád.” (Várakozás)

Schein Gábor: Márciusban jaguárok?

Schein Gábornak (mint egykori egyetemi oktatómnak) feltétlen híve vagyok, de a lírájával még gyerekkiadásban sem igazán tudok mit kezdeni. Volt azért pár jó darab, de volt jó néhány olyan is, hogy csak néztünk, mint a luki nyúl, aztán inkább lapoztam. Rofusz Kinga illusztrációi (amik itt sokszor Magritte-ot idézik) szokás szerint nagyon jók, egyszerűségükben is nagyon erős megidéző erejük van.

Nem, nem és nagyon nem.
Nekem ezek 1-2 kivételtől eltekintve, nem versek. Vers az, ami rímel, legalább nyomokban. Ezek inkább tűnődések (pl. http://moly.hu/idezetek/584283). De nem kisgyerekeknek. A képek jók, de inkább felnőtteknek készültek szerintem.

dianna76 P>!
Schein Gábor: Márciusban jaguárok?

Szeretem a modern gyermekverseket, de ezeket valahogy nem tudom értékelni. Kevés volt ami tetszett. Viszont érdekes, hogy azért találtam kedvencet: „Padlás”. Szerintem az nagyon jó volt. Meg talán a „Sietség”. Némelyik vers inkább egy kis gyermeki szájból való szösszenetre hasonlított. Ezek nem voltak rosszak. Rofusz Kinga illusztrációit szeretni szoktam, de most nem vagyok velük maradéktalanul kibékülve.
Amíg nálam van a kötet, beleolvasok még, mert tapasztaltam már nem tetsző verseknél, hogy esetenként újraolvasva többet jelentenek.

MrsAbbie>!
Schein Gábor: Márciusban jaguárok?

Én vagyok az az ember, akinek tetszettek ezek a versek.
Akinek nem számít, hogy nincs benne rím. *csillagszedőmáriós – vagy *amiaszívedetnyomja – érzéseket keltettek bennem.
Kezembe vettem a könyvet, belelapoztam és beleragadt. Kellett. Az egy dolog, hogy Rofusz Kinga..!
De alig várom, hogy kántálhassam egy-két tucat csipetbogyóval, hogy Kandalucafigor! – mert ez annyira mókás. Vagy lehessünk giliszták, fájhassunk, meg várhassunk, együtt legyünk szomorúak, meg ilyenek. Engem elkapott, amibe csak úgy beleolvastam. Aztán itthon kérdezte a Fiú, hogy mutassam meg a könyvet. És olvastam. És ő élvezte. Persze jól adtam elő. Beleéltem magam. Most, reggel egyben az egészet elolvastam. Wow. Érzések, pillanatok.
Persze nem mindegyik ovisoknak való, de ahogy írtam, nekem ugyanott, elöl van, ahol Márió vagy épp a másik kötet. Ráadásul én kedvelem a *mást*. Meg az újat. És a gyerekeket is ebben támogatom. S ehhez az kell, hogy én is kutassak, leereszkedjek a talajra, s velük nézzem a csillámpónis újfajta gyönyöröket, az apró izgalmaikat, a számunkra, felnőttek számára már eltűnt, csodákat!
"Lépteket hallok:
kop, kop, kop, kop.
Csak tudnám,
mi jár a fejedben!"

imma P>!
Schein Gábor: Márciusban jaguárok?

Nagyon szép kötet, és biztos van és lesz majd, akinek jobban tetszik nálam.

Jeffi P>!
Schein Gábor: Márciusban jaguárok?

Nem tudok rá többet adni. Két egész vers volt benne ami jó volt (egyéni ízlésvilágomnak). A rajzok borzalmasak, nem gyerekkönyvbe valók. Horror könyvbe inkább. A versek…nem versek. Nagyon kevés van amire azt tudom, mondani, hogy Szerintem is vers. Amúgy erősen depresszívek, és én ennek nem örülök. (Főleg mert gyerekkönyv…vagy mi a szösz)

BKV

Lerobbant a villamos.
A vezető rém zabos:
– Nem szedi az áramot,
mindjárt frászt kapok!

Bedöglött a trolibusz,
nincs már benne semmi szusz.
– Ne tessenek strapálni,
szíveskedjenek leszállni.

15. oldal (Móra, 2014)

Kapcsolódó szócikkek: villamos

Öregség

– Az a baj,
hogy már öregszem –
mondta Ernő bácsi,
aki jövőre lesz százéves.
– Na és mit szóljak én? –
felelte a kis Sanyi,
aki idén ment
első osztályba.

56. oldal (Móra, 2014)

Szeretet

Kimostam a kedvenc pulóverem.
Az ujja megnyúlt, a háta összement.
Most kimosom magamat is,
hogy megint jó legyen rám.

44. oldal (Móra, 2014)

Szomorúság

Szomorúság, széles a kalapod.
Hosszú kabátod betakar.
Jó meleg hacuka,
holnapig jó lesz,
alóla ma már ki se látszom.

De ha eljön a vidámság,
széles kalapod csak kacagom,
és földig érő, hosszú kabátod,
ki csillagokra egyedül néz,

Az egész.

Zonyika>!

Párbeszéd

– Ó, mi a…! Ó, mi a …!
– Miért kell önnek úgy ógnia-mógnia?
Hisz virít még a begónia.
– Virít még a begónia,
de közel már az agónia.