Motke, ​a tolvaj 11 csillagozás

Schalom Asch: Motke, a tolvaj

A jiddis irodalom egyik legrangosabb képviselőjének fájdalmasan szép regénye újból kapható. A Galíciában játszódó történet főhőse, Motke megszökik otthonról, s nyomorúságos falújából elindul a nagyváros felé, hátha ott vár rá a boldogság. Előbb a kutyák fogadják vezérükké, később üvegfúvóként dolgozik, aztán vándorkomédiásokhoz szerződik. Az út vége Varsó, a nagyváros bugyrai, nyilvánosházak, örömtanyák. Vajon sikerül az immár férfivá érett Motkénak kitörni mindebből, s egy lány szerelméért új életet kezdeni?

Mottke, a tolvaj címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1916

K.u.K., Budapest, 2011
286 oldal · ISBN: 9789639887732 · Fordította: Gellért Hugó

Sheeana>!
Schalom Asch: Motke, a tolvaj

Érdekes volt a korabeli falusi zsidóság életének és nyomorának ábrázolása, de semmilyen tekintetben nem fogott meg. Nem tudom megértéssel szemlélni a főszereplő sorsát, és az írótól eltérően nem adok felmentést neki.

nero P>!
Schalom Asch: Motke, a tolvaj

Motke, a tolvaj története klasszikus pikareszk regény, a felnövekvő főhős története apránként, akár felcserélhető epizódok során bontakozik ki, anekdotikus stílusban. A kis csibész folyamatosan utazik a számára felfogható világ határain belül. Ez a még járni sem tudó kisbaba esetében az utca, a kisgyermek számára a falu, a nagyobbacska, kamasz, majd felnőtt ember számára már egész Lengyelország jelenti ezt a felfogható világot. Közben számos érdekes és különös emberrel találkozik, akik egy-egy rövid anekdota vagy néhány epizód erejéig részesei lesznek Motke történetének.

Éva95>!

Izgalmas volt!!!!!!!!!!!!!
Galíciában játszódik. Motke elszökik a falujából aminek minden napjait a szerző bemutatja!
„Előbb a kutyák fogadják vezérükké, később üvegfúvóként dolgozik, aztán vándorkomédiásokhoz szerződik. Az út vége Varsó, a nagyváros bugyrai, nyilvánosházak, örömtanyák.” – van benne tanulság!
Minden tetszett ebben a könyvben.
Tetszett a történet, a szereplők, a környezet stb.
Mindenkinek ajánlani tudom!!!!!!!!!!!!!!!

Slatke, valamennyi gyermekétől körülvéve ágyában feküdt, és magukra húzott minden régi rongyot, ami fellelhető volt a pincében. És csak ebben a sarokban, Slatkénál volt meleg. Ott voltak mellette kicsinyei, akik fiatal testükkel melengették, s akiket maga alá vett, mint kotlós a csibéket. Az anya karjai alól Motke, a tolvaj kukucskált ki. Fekete szemecskéi csillogtak a kerek, barna arcocskában, amely még az előző este evett krumplitól volt maszatos. Melege volt és jól érezte magát anyja ágyában.

Andii123>!

Slatke hazavitte Motkét, és ágyára fektette. Olyan volt, mint akit kerékbe törtek. Arca csupa daganat, teste csupa kék folt, ruhája rongyokra szakadt és bepiszkolódott az ütlegektől és az őrszoba padlójának porától. Anyja levetkőztette, nedves ruhával lemosta a vérben fürdő arcát, aztán betakarta párnáival és terítőivel, közben szakadatlanul a lelkére beszélt:
– Motke, én szerencsétlen gyermekem! Hogy nézel ki? Micsoda véget fogsz még érni? Motke, én szerencsétlen, én rossz gyermekem!