A Nők Lapja című hetilap olvasói egészen biztosan ismerik Schäffer Erzsébet írásait, amelyek az Útközben című rovatban jelennek meg. A kötet szerzője a rovat mottójául – ez a mostani kötet ajánló sora is – Simone Weil gyönyörű gondolatát választotta: „Meg kell tanulni vágyakozni az után, ami a miénk”. A rövid, többnyire egyoldalas írások arról vallanak, hogy szerzőjük nyitott szemmel jár a világban, és ha tekintete rátéved akár egy tárgyra, akár egy pillanatfölvételben rögzült élethelyzetre, azt különös, filozofikus gondolatfutamok révén kapcsolja egymásba. Ezekben a kis történetekben semmi rendkívüli nem esik meg, legföljebb csak a nyeglén rágógumizó kamasz nem adja át helyét a fáradt tekintetű idős embernek, legföljebb egy gyerek iskola után tétován tévelyeg a körúton, netán egy szakadt ruhájú kisfiú, nyomorék koldusnak álcázza magát. Egyszóval nem világrengető események az írások témái, hétköznapi, akár velünk is megeshető eset valamennyi. Az Élet legszebb nyara; a Két gerezd… (tovább)
Pipacsvirágom (Történetek útközben) 82 csillagozás
Eredeti megjelenés éve: 2000
Enciklopédia 2
Kedvencelte 8
Most olvassa 5
Várólistára tette 27
Kívánságlistára tette 19
Kölcsönkérné 1

Kiemelt értékelések


„…valami légies derű maradt a helyén, keveréke gyermeki tisztaságnak, asszonyi titoknak, anya-fiú vonzalomnak, férfi-nő vonzódásnak és sok apró észrevétlen rezdülésnek.”
Ilyen érzést hagy hátra egy-egy Schäffer Erzsébet novella olvasása is, de ezt már tudhatják, akik követnek engem, hiszen nagy kedvencem az írónő. Történetei általában rövidek, mégis mindegyik egy-egy csodálatos hangulattal bír, szomorú, vidám, megható avagy egyszerűen csak saját gyermekkorunkra/múltunkra emlékeztető. Igaz, történetei nagy részére pár hónappal később már nem emlékszem, de éppen ezért is jó a könyveket időnként újra leemelni a polcról, hogy ismét belemélyedhessünk a sorokba, s azok régi ismerősökként köszöntsenek ránk, avagy újszerűen hassanak ismét. Remélem, minél több ember kézbe veszi ezeket a köteteket, mert tényleg megéri! Ha novella, akkor nálam ő az első!
"Nagy csöndre lenne szüksége a világnak: Ha rajtam múlna, tíz esztendőre minden színházat, minden nyomdát és kiadót bezáratnék. Legalább tíz esztendőre, hogy végre szemügyre vehessük, hol is vagyunk, mi felé tartunk.”


Szeretem Schäffer Erzsébet írásait, a Nők lapjában is mindig elolvasom a rovatát. Nem csalódtam, hasonló történetekre leltem, melyek rövidek, de bevallom volt amelyiket megkönnyeztem.Volt amelyik visszarepített gyermekkorom világába, és örömmel nosztalgiáztam az íróval… Először a rádióban hallottam felolvasva ezeket a hétköznapi történeteket, hétköznapi emberekről, amik rövidségük és tárgyilagosságuk ellenére tele vannak lírával. Az élet szépségével, örömével, valódi tartalmával. Akár csak egy mozdulatban, egy pillantásban vagy egy elkapott félmondatban. Ezeknek az elcsípett pillanatoknak gyűjteménye ez a novelláskötet. „Hogy megtanuljunk vágyakozni arra, ami a miénk”…az életre… elgondolkodtató, hogy ilyen rövid terjedelemben milyen szívszorító,elgondolkodtató és tanulságos történeteket lehet megosztani.Mindegyikben volt valami,ami megragadott.Az Ezüstrózsa és a Fejtett bab című különösen tetszett.A szülők mindig is segíteni fogják a gyerekeiket és mindig felpakolva indulunk vissza (minden tiltakozás ellenére) oda ahol lakunk, de az igazi otthon mindig is az lesz, ahol nevelkedtünk, ahová annyi szép emlék köt minket.Ajánlom mindenkinek, aki szeret elmerülni a múltban egy-egy rövid történet erejéig.


A történetek, mint a pipacsvirág lágy, eleven, törékeny és illanó, mégis magukkal rántó hangulatokat hoztak. Máskor mint a bőrhöz simuló selyem, az egyik percben akár borzongató, érzéki, felvillanyozó érzeteket keltett, csakhogy a másik pillanatban már puhán, hullámzóan, meleg és simogató legyen. A felvillanó színek, utak szinte mindegyikén szívesen haladtam volna tovább vele. Alakjai vázlatosságukban is sokatmondók, teljesek, jellegzetesek, görcsös kisszerűségükben is mélyen emberiek. Múlt idézése mély, de furfangos módon mégse fájó és nem is éles visszhangokat vert a saját emlékeim kútjában. Nagy ajándékként éltem meg, próbáltam, akartam beosztani, nem felhabzsolni. Kisimító, gazdagító élmény volt, amíg tartott, olyan, amiből keresni fogom a repetát.


„Itthon. Egyre többet megy haza. Mintha húzná valami. Valami késői engedelmesség, szótlan belátása annyi ellenszegülésnek.”
Pont ezt érzem Schäffer Erzsébet történeteivel… Húznak magukhoz, és mikor nem állok ellen, mintha hazaérkeztem volna.
Bővebben: http://miamonakonyveldeje.blogspot.com/2012/02/schaffer…


A lényeg nem abban áll, ahogyan ír S.E., hanem amiről ír,olyan dolgokat lát meg, ami mellett sokan elmegyünk. Ettől hitelesek, és ettől szerethetőek ezek az írások.


Schäffer Erzsébet írásai valahogyan életkedvet csempésznek az emberbe. Nem mondom, vannak szomorú történetei is, de valahogy azokban sincs az a teljes reménytelenség… Más magyar könyvek olvasása után egészen üdítő, frissítő élmény, de nem tudnám megfogalmazni pontosan, miért. Mert emögött a reményt-sugárzás mögött azért ott van az a magyar keserűség is, a nosztalgiázás szeretete és jelen ridegsége. Nem tudom miért, de barátságos. Ő maga is. Őszintén félek, hogy meddig lesz velünk… Lázár Ervin után…, jó lenne, ha még ő tovább mesélne.
Népszerű idézetek




A negyedik. Tizenhárom éve nem született gyerekem. Most fog. Az elhatározásunkra az orvos a fejét csóválta, aztán megnézett és bólintott.
Olyan jó igent mondani a világra. Erre a mostoha, elrondított, mégis gyönyörű világra.
Megint kisgyerekünk lesz."
159. oldal (Négy fohász)




A meleg buszon idős barátnőm jutott eszembe. Amikor Pest utcáin megjelentek a kéregetők, azt mondta: „Sose határozom el, hogy adok-e vagy sem. Akkor döntök, amikor meglátok valakit. Ha odanyújtom a kis pénzem, akkor már nem érdekel, hogy igazi koldus-e vagy vámszedő. Az az ő dolga. Hogy odafordulok-e, az meg az enyém.”
221. oldal (Két csaló a Körúton)
Hasonló könyvek címkék alapján
- Nádas Péter: Talált cetli ·
Összehasonlítás - Keresztury Tibor: Temetés az Ebihalban 84% ·
Összehasonlítás - Merza Gábor: Még minden lehet ·
Összehasonlítás - Tóth Ágnes: Kocsmamesék ·
Összehasonlítás - Jávori István: Változástenger ·
Összehasonlítás - Keresztury Tibor: A vaddisznó rokona ·
Összehasonlítás - Illés Endre: Méhrajzás ·
Összehasonlítás - Keresztury Tibor: Bejárat a semmibe ·
Összehasonlítás - Békés Pál: Csikágó 95% ·
Összehasonlítás - Bächer Iván: Emberevő 97% ·
Összehasonlítás