Hajnali ​játékok 20 csillagozás

Schäffer Erzsébet: Hajnali játékok

„Reggel, elindulván a világba utcai ruháival együtt mindenki magára ölti a páncéljait is. Eleve védekezni akar mindenféle tüske, bántalom ellen. De mekkora öröm, ha valaki olyannal találkozunk, akinek jelenlétében legalább páncéljaink egy részétől megszabadulhatunk. Mert Schäffer Erzsébet írásaiból olyan erővel árad a bizalom, ami szabaddá teszi az embert. Bizalom nélkül igen nehéz élni. Majdhogynem nem is érdemes. Tudja; a szeretet nem áldozatvállalás, hanem életszükséglet.” (Lázár Ervin)

Eredeti megjelenés éve: 2008

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Irodalmi Fülbevaló

Kossuth / Mojzer, Budapest, 2008
ISBN: 9789630957885 · Felolvasta: Schäffer Erzsébet

havas>!
Schäffer Erzsébet: Hajnali játékok

„Azt mondta valaki, hogy nincsenek véletlenek, vagy ha vannak, az nem más, mint Isten szeme pillantása. (…) Nem, már régóta nem vagyok olyan ostoba, hogy azt higgyem, véletlenek a találkozások.”

Rea>!
Schäffer Erzsébet: Hajnali játékok

Egyre jobban szeretem Schäffer Erzsébet könyveit és őt magát. Olyan kis életmeséket , történeteket ír meg, ami számomra a maradandó, igazi értéket képviseli, függetlenül kortól, pillanatnyi divattól. Átjön a kisugárzása az írásain, ha hallgatom akkor meg kétszeresen is. Tőle bármikor, bármit.

Schäffer Erzsébet: Hajnali játékok

„Arra gondolt, milyen kevés az igazi alkalom. Amikor együtt… Igazán együtt! És mennyi a kényszer, mennyi a hétköznap, amiből milyen öröm néha kicsiholni az ünnepet.”

Schäffer Erzsébetnek mindig sikerül kicsiholnia az örömöt, az ünnepet, még a legszürkébbnek tűnő hétköznapokból, pillanatokból is. Ha őt olvasom, mindig úgy érzem, hogy igazán együtt vagyok vele… a gondolataival, érzéseivel… és igazán együtt magammal is… a saját gondolataimmal, érzéseimmel…

„Nem tudom hogy van ez… Az ember össze-vissza él, rohan, szalad, azt hiszi csinál valamit. Néha aztán megáll egy pillanatra. Szinte semmi nem történik ilyenkor (…) És ez elég.”
(Schäffer Erzsébet: Hajnali játékok)

"Semmi nem történik?
A legfontosabb történik ilyenkor.
A lélek exponál. Finom lemezén örökre ott marad minden."
(Schäffer Erzsébet: Pókfonálon – Történetek útközben)

Kedvencek lettek:
– Írott kövek
– Hajnali játékok
– Amikor semmi nem történik
– Véletlen
– És megérint a kegyelem
– Magunk vagyunk, drágám…
– Száz mondat

alaurent P>!
Schäffer Erzsébet: Hajnali játékok

Olyanok ezek az írások, mintha egy felhőn lebegnék, miközben hallgatom őket – egy nagy, fehér, bodros, pihe-puha felhőn, úgy körülfog és elemel. Néha lenézünk, igen, még mindig fent vagyunk, akkor is, amikor valami nagyon földhözragadt dologról esik szó, mert Schäffer Erzsébet abból is költészetet csinál, lebegéssé alakítja, boldogságossá formálja. Újra elő kell vennem.

PuPilla>!
Schäffer Erzsébet: Hajnali játékok

De fájósan szép, és de jó hallgatni…

„Nem tudom, hogy van ez. Az ember össze-vissza él. Rohan, szalad, azt hiszi csinál valamit. Néha aztán megáll egy pillanatra. Szinte semmi nem történik ilyenkor; nézi a havat, megfőzi a főzeléket, megkeni a tízóraikat. És ez elég.”

Annyira szeretnék Schäffer Erzsébet szemén keresztül nézni a világra. Sokszor-sokszor.

jevus>!
Schäffer Erzsébet: Hajnali játékok

Annyira szépek ezek a történetek! Az „És megérint a kegyelem” hallgatása közben még a hideg is kirázott, annyira meghatott! Igazán lenyűgöző, ahogy az írónő képes meglátni és bemutatni a szürke hétköznapokban megbúvó csodát.

geszti>!
Schäffer Erzsébet: Hajnali játékok

Kicsit szomorú vagyok, mert majdnem minden történetet ismertem már, viszont még soha nem éreztem magam ilyen jól autópályán a dugóban üldögélve. Szép lassan, araszolva haladt a sor, és ahelyett, hogy bosszankodtam volna, elandalított Schäffer Erzsébet mesélős, mosolygós hangja.

Miamona>!

Soha nem szabad elfelejteni játszani.

(03. Hajnali játékok)

Miamona>!

Nem tudom hogy van ez… Az ember össze-vissza él, rohan, szalad, azt hiszi csinál valamit. Néha aztán megáll egy pillanatra. Szinte semmi nem történik ilyenkor, nézi a havat, megfőzi a főzeléket, megkeni a tízóraikat. És ez elég.

(06. Amikor semmi nem történik)

Miamona>!

Mennyire fájt akkor. És mennyire vágynék most arra, hogy valaki írja elő a szabályt. Mondja meg, hogy mit tegyek és mit ne tegyek. Segítsen, hogy mi a jó és mi a rossz. Hogy mit szabad és mit nem szabad. Hogyan van ez? Nem tudok semmit…

Miamona>!

(13. Magunk vagyunk, drágám...)

Miamona>!

A gyerekkorba mindig visszamegy az ember, és mindig emlékezik. És olyan jó emlékezni.

Miamona>!

Miért van, hogy minden évben, amikor az első havat meglátom, bárhol is legyek, azokra gondolok, akiket szeretek? Akik itt vannak, és akik már nincsenek itt. Tompán dobogó lépteket hallok, apám veri le a lábát, leteszi a kopott hólapátot a falhoz, húz még néhányat a vesszősöprűvel.
Őket, elsőnek minden havas hajnalon.

(06. Amikor semmi nem történik)

Miamona>!

Férfi és nő… örök titok. A hétköznapok is, a hajnalok, az éjszakák is.

(13. Magunk vagyunk, drágám...)

Miamona>!

Május volt akkor. Szélfútta, lebbenő, illatos május.

Miamona>!

Hány éve él ebben a boldogan fájdalmas bizonytalan bizonyosságban…

(03. Hajnali játékok)