Szörpi 10 csillagozás

Novellák minden ízben
Sceurpien: Szörpi

Az általános műveltség része, hogy három alapszín van, ahogy az is, hogy a nyelvünk négy alapvető ízt képes megkülönböztetni. Az már kevésbé köztudott, hogy belső nyelvünk is négy ízt ismer, amelyeket legjobban talán szörp formájában tudunk elkülöníteni. Az okoskodós Alma, az érzelmekkel teli Eper, az édeskés, aranyos Málna, valamint a keserű Kökény. Ezek az ízek alkotják ezt a kötetet, elemeire bontva, hogy az Olvasó minden hangulatához találjon benne megfelelőt.

Underground, Budapest, 2011

lena91>!

Huh. Háttööö.
1. Nem szeretem a novellákat. Ez a könyv se szerettette meg velem.
2. Én ehhez a könyvhöz túl egyszerű lány vagyok. Nem tudom, hogy mit kellett volna megértenem vagy ilyen tanulságokat meg élettapasztalatokat meg izéket belelátnom. Hát nem jött össze.
3. Szép a borítója, meg molyos író, meg még dedikálva is van az én példányom.
4. Teljesen biztos vagyok benne, hogy soha az életben nem fogom újra olvasni.
5. Ja még egy: A többszörösen összetett mondatoktól a falra másztam.

Diosz P>!

Sceurpien: Szörpi Novellák minden ízben

Voltak olyan történetek, amelyek kifejezetten tetszettek és voltak amik kevésbé. A szörpöt mindenki másképp szereti, van aki édesebben, jó sok szörpit töltve a pohár aljára, van aki épp hogy megszínezi a szörpivel a pohárban a vizet. Van aki a sok szörpit alig keveri össze a vízzel hogy minél édesebb legyen ahogy a végéhez közeledik. Szerintem ez a kis kötet is ilyen: mindenki találhat benne neki tetszőt és kevésbé hozzá közelálló történetet, és ezek mindenkinél más és más egyveleget fognak alkotni. A fő hogy mindenki úgy fogyassza ahogy szereti.
Külön öröm hogy egy moly társunk írását könyvként a kezembe vehetem, és remélhetőleg lesz még ennek az útnak folytatása, mert az érzék az íráshoz szerintem megvan. Majd kiforrja magát. A tetszett-nem tetszett arány miatt a mínusz egy csillag, és egy fél (de teljesen szubjektív okokból) mert a novellák most nem annyira találnak utat hozzám, mint mondjuk egy lendületes cselekményű regény.

csend_zenésze>!

Sceurpien: Szörpi Novellák minden ízben

Nos, ez egy nehéz helyzet, ha már az értékelésről van szó. Egyrészt ugyanis olyan hihetetlen egy molytárs első kiadott könyvét a kezemben tartani (a vízszintes (!) dedikálással együtt) – másrészt pedig megszólal bennem a kritikus szellem hangja, ami nem hagyja, hogy csak úgy szubjektíven istenítsem a Szörpit.
Döntöttem. Kritikus leszek.
Merthogy ahogy a művész úr is elmondta a könyvbemutatón, ez még nem AZ a bizonyos könyv, amit meg kellett írnia. Ez még csak egy kezdet, és igencsak kezdet. Látszik, hogy van benne munka, és az is, hogy lesz ebből valami, viszont nem az igazi.
Hogy maradjak az alapképnél: igaz, hogy a szörpök sokfélék, de alapjában véve mindegyik nagyon hasonló, ugyanúgy készíted őket el, ugyanúgy színesek stb. Szóval persze, van itt változatosság, de mintha ezek csak útkeresések lennének – mintha a saját hangodat se találtad volna még meg igazán.
Van néhány dolog, amire valószínűleg csak én vagyok igazán háklis, de ezek még valahogy a kezdeti stádiumra utalnak. Ilyen például a folyamatos egyes szám első személyű leírás – néha jó, jól lehet használni, de nem hiszem, hogy minden novellát így kellett volna eladni. Egy idő után már valahogy sok, mintha túl sok szirupos szörpöt öntenénk a pohár aljába. Meg a megfogalmazások is néha belemennek a túlragozásba, sok a jelző – talán emiatt nem hallom ki az igazi hangot, valahogy a szép, tiszta képeket is elbutította egy picit.
Összességében viszont azt mondom, hogy jó volt olvasni, tehát ezért nem kaphat ennél kevesebbet, hiszen tényleg leköti az ember figyelmét, és végül is ez a cél. Szóval csak azt mondom: így tovább! Azt hiszem, ilyen ambíciózus lelkülettel nem lesz könnyű megállítani.

Frank_Waters I>!

Sceurpien: Szörpi Novellák minden ízben

Na, most írok egy értékelést. Nehéz lesz teljesen objektívnak lenni, amit egy olyan könyvnél se könnyű, akinek a szerzőjét nem is ismerem. Na de…

A dicsérés részt rendezzük le az elején, hogy maradjon hely (és idő) a többire, ami talán hasznosabb (vagy csak idióta fontoskodás – ez jellemző rám): az ötleteid valóban jók, humoros vagy, tele vagy fantáziával, egyszer tényleg úgy éreztem, hogy hoppá, ez könnyfakasztó volt (ha tudtam volna a számod, felhívtalak volna, hogy gratula hozzá), és néha azt is tudod, hol kell abbahagyni. (Nem mindenhol éreztem ezt.)

És most a „negatívumok”: túl sokszor éreztem valami színpadiasságot, ami az amúgy könnyed stílust elnehezítette, valami rájátszást, modoroskodást (ez a jó szó?), amikor sokat akar a szarka… Az idegen kifejezések túltengése egy-egy helyen számomra zavaró volt, magyar író írjon magyarul. (Erről évekig vitázhatnánk.) A mondataid kerekek, helyesek, cukik, nincs velük semmi baj: fogalmazni tudsz. De ez most itt írás, és az több ennél. Azért én a kötet nagy részében azt éreztem, hogy sikerült a dolog.

A könnyed stílust én talán legjobban az utolsó novellában éreztem/élveztem. Ez valami frissítő savanyú eperíz volt a túlcukrozottak után. Felüdülés. Szóval pont ez volt néhol a baj: elcsöppent a nyál. Nem mondanám, hogy tocsogott (szerintem az én írásaimban jobban tocsog), de ott volt, és eláztatta a papírt, kellemetlenné tette az olvasást. Csatlakozva az előttem értékelőkhöz: könnyeket ne, ne, ne! Vagyis hát legyenek, de… kevesebbet. Én leginkább a humoros részeket élveztem, az ötletes írásokat, meg amik elgondolkoztattak. (Első néhány novella – csillagos ötös. Csak aztán jön a folytatás…)

Több hirtelen nem jut eszembe, majd ha eszembe jut valami, megírom :) A legjobb tanács: ne hagyd abba, írj, írj, írj, fülvérzésig (vagy inkább kézvérzés, de használj puha klaviatúrát – van olyan?), és kíváncsi vagyok az azóta született írásaidra is. :)

Na, most jöhetnek az ökölcsapások :)

FruzsinaRacz>!

Sceurpien: Szörpi Novellák minden ízben

Nehéz ez. Mert olyan a hangulata a könyvnek, hogy az embernek váltogatnia kell az ízeket, hogy jó legyen az elegy. Mindettől függetlenül vannak, még most is olyanok, amelyekre borzongva, vannak amelyekre örömmel gondolok vissza.
nekem így: http://turumputty.blogspot.com/2011/03/szorpi-negedes-e…

Nagyfehérasszony>!

Sceurpien: Szörpi Novellák minden ízben

Azért csakcsupán 3 csillag, mert eklektikus. Hanem azért a dolog kezdetlegessége ellenére is ígéretes. Látszik a nyomvonal és ez tetszett. Az ötletessége meg sok helyütt 6 csillagos. Hajráf, kedves Szörpi! :)

Maate>!

Sceurpien: Szörpi Novellák minden ízben

Mindenképp nem csak az értékelhető, hogy rövid:) De tényleg vannak benne értékelhető novellák, számos jó ötlet, néhol túlcsorduló sziruposság, de néha még az is tetszett. Összeségében csak azért nem, mert más Dick-hez meg King-hez meg Hornby-hoz szoktam, de nekem jobban bejön, mint Bradbury:)

Batus>!

Sceurpien: Szörpi Novellák minden ízben

négy csillag a még kiforratlan darabok miatt :)

Diosz P>!

Az éjszaka leszállt, az óra unottan kezdte meg újra sziszifuszi útját a rajttól a cél felé. Másnap volt.