Késő ​bánat 9 csillagozás

Saul Bellow: Késő bánat

A Késő bánat egy törvény elől menekülni kénytelen zenetudósnak, a Jó napotok volt? az avantgárd agg mesterének és szeretőjének, a Zetland egy nagyreményű, zseniális ifjúnak, akiből végül semmi sem lesz, Az ezüsttál egy link apának és vele többé-kevésbe egy húron pendülő fiának, az Unokatestvérek pedig a nagystílű gazembernek és a megmentésén munkálkodó, lényegesen szerényebb képességű rokonnak remekbe szabott története – megannyi maradandó élmény a mai amerikai irodalom élő klasszikusának tollából.

Európa, Budapest, 1988
334 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630746832 · Fordította: András T. László, Balabán Péter, Dezsényi Katalin, László Zsófia, Walkóné Békés Ágnes

szökött_csincsilla>!
Saul Bellow: Késő bánat

Saul Bellow nem az érdekfeszítő, végig lebilincselő történetek atyja. Ő a karakterépítés mérnöke, abból is az egyik legjobb. Történetei ritkán fűzhetőek fel egy bizonyos, jól lekövethető szálra, aminek a végén ott minden titkok nyitja, a gyilkos, a megoldás, vagy a bölcsek köve. Hétköznapi történetek, nem hétköznapi karakterekkel. Talán leginkább Woody Allen késői filmjeinek nézése közben érzek hasonlót. Imádom például, ahogy Bellow meglebegteti az erotikát, amikor női karaktereinek leírásakor, nem direkt mód, inkább csak érzékletesen ad át a női szereplő szexuális kisugárzásából az olvasónak, kisebb-nagyobb löketeket. A Jó napotok volt?, és az Unokatestvérek tetszett a leginkább, utóbbiból önálló regényt is építhetett volna, annyira tetszik a maffia-szál benne. :) Mondhat bárki bármit, én szeretem ezt a szerzőt, szeretem a kiállásait, a történeteibe beszúrt anekdotáit,és írói viszonyulását a gyengébbik nemhez. Spiró Jégmadarával szenvedek már két hónapja, Bellow laza szerkezetű írásai segítettek feldolgozni a másik író okozta sokkot!

Puella>!
Saul Bellow: Késő bánat

Néhány jó jellemábrázolás van benne. Egyébként művészieskedő és tudálékos, ráadásul a karakterei ismétlődnek.

Chöpp >!

Egy ideig azt hittem, hogy nem érvényesülhetek az életben addig, amíg másokhoz hasonlóan én is álságos egyéniséggé nem válok, és ezért külön igyekeztem, hogy megértő, tisztelettudó, udvarias legyek.

Késő bánat

Chöpp >!

Az önző embereket szokták a legjobban szeretni. Ők megteszik, amit mi megtagadunk magunktól, és ezért szeretjük őket. A lelkünket adjuk értük.

Az ezüsttál

Chöpp >!

A zseni minden bizonnyal az alkotó akarat által fellelt gyermekkori hatalom.

Chöpp >!

Az ember annyi igazságra tehet szert, amennyit van bátorsága megközelíteni.

Chöpp >!

Zet szerint a színjátszás elkerülhetetlen az emberek számára. Nem baj – amíg az ember tudja, hogy a lélek hol lakozik, akár Szókratész is lehet, nem árt vele senkinek. A nagy baj ott kezdődik az efféle szerepjátszásban, ha a lélek elsikkad, ha már nem lelhető fel.

Zetland: Tanúvallomás egy jellem kialakulásáról

Chöpp >!

Még legkiválóbb filozófusai szerint is a csalás és a szélhámosság a politikai stabilitás, a demokrácia alapja.

Chöpp >!

Több száz könyvem közül csak fél polcnyi fontos igazán. A több tudásból nem származik több jóság.

Chöpp >!

A modern valóság meglehetősen rideg…
A modern ember gyalázatos, szörnyűséges. Elembertelenedését kár is volna tagadni.

Andukaphar>!

…beteg és öreg, hiába burkolózott látszólag halhatatlanságba…

Andukaphar>!

…felmentem az első étage-ra, hogy a Chapelle Saint-Jerome kriptáját felülről is megnézzem. Ó, micsoda pompa, minő szépség! Micsoda ívek, oszlopok és szobrok, meg hullámzó, kergetőző freskók!