Sárvári Géza (szerk.) · Komlóssy Vera (szerk.)

Vérmesék 24 csillagozás

2022 legjobb horrornovellistái

2022 legjobb horror novellistái egy kötetben

Mindenkire ráfér néha egy kis borzongás. A horror egy rendkívüli műfaj; mi, emberek ugyanis szeretünk néha megijedni. Másként miért is járnánk vidámparkba és miért is ülnénk fel a szellemvasútra? Nos ez a kötet a lélek vidámparkja, meglehetősen hatalmas szellemkastéllyal, ahol a lelkünk elbarangolhat sötétebb történetek felé.

A Vérmesék tökéletes olvasmány akár a borúsabb estékre is!

Eredeti megjelenés éve: 2022

A művek szerzői: Dörgő Sándor, Louis Holed, George Green, Lebo Zsófia, Dina Thomas, Forrai N. Eszter, Logan Ainsley Moore, Bögi Sára, Putnik Mila, Fábián Bertalan, Moesma, Blake Abigale, Thomas Suuri, Nikol, Sági Anna, Mia Frances, Ella Andromeda, Sine Nomie, Tessa R. Lambrick, Szita Zalán, Kakas Dávid, Silla Zituaki, Greg Park, P. Lambert, Eva Danube, Vadászi Árpád, Ferjancsik Sebestyén, Bősz Abigél, Erdős Sándor, Bartalis Zsófia, Ruru, Székely Szilárd, László Bettina, BKN, Stacey Howard, Csiki Balázs, Steve Kuklis, Mészáros Tamás, Kerék Dávid, Kerekes Aliz, Annie G. Ray, R. Harbinger, Rapi Alexandra, Remy Dalmore, Lehoczky Tamara, Shara Wolf, Dömötör László, Gulyás Gábor, Rebecca Reed, Adriana Tanner, Révész Márton, Tóth Tamara, Németiné Dely Szilvia, Gomola Zsófia Rebeka, Guti Csaba, Ian Pole, Kazó-Horváth Dóra, Hánizs Alexandra, Egyed-Husti Boglárka, Gyurászovics Edina, Szollár Bence

Marysol, 2022

Laszdo IP>!
Sárvári Géza – Komlóssy Vera (szerk.): Vérmesék

Most egy olyan antológiát értékelek, amelyben az én írásom is szerepel, ezért eltekintek az egyes történetek elemzésétől. Annyit elmondhatok, hogy a horror műfaj rendkívül sokszínű megközelítésével találkozhat az olvasó, ha kézbe veszi a Vérmeséket. Akad itt klasszikus kísértethistória, szeletelős pszichopata gyilkos, tükörből támadó démon, újraértelmezett vérfarkas mítosz, gyomorforgató sci-fi és még sok más pokoli történet. Kuckózz be az olvasólámpa mellé, indulj el a borzalmak világába, és ha reccsenést hallasz valamelyik sötét sarokból, inkább bújj a takaró alá.

SzemreValó_könyvek >!
Sárvári Géza – Komlóssy Vera (szerk.): Vérmesék

Nagyon kíváncsi voltam a kötetre, már csak azért is, mert Szollár Bence két novellája is helyet kapott a könyvben. A borító illik a horror műfajban íródott novelláskötethez, bár nem nyűgözött le.

Örültem, hogy ismét egy olyan kötetet olvashattam, amelyben több hazai szerző írását olvashattam, ezáltal megismerhettem több szerzőt is. Természetesen voltak olyan novellák, amelyek jobban tetszettek, mint a többi, voltak, amelyek kevésbé. Kedvenceim is lettek, nem meglepő az egyik szerző pont Szollár Bence lett, de rajta kívül Tóth Tamara és BKN alkotása is nagyon tetszett. Örülök, hogy olvashattam és ajánlom a horror műfaj kedvelőinek. Őszi időben pont ideális olvasmány volt. Bár nem lett a kedvenc kötetem, nem bántam meg, hogy elolvastam.

Norenn2 P>!
Sárvári Géza – Komlóssy Vera (szerk.): Vérmesék

Nagyon jó kis novelláskönyv!
Ritka az ilyen, de szinte mindegyik történet megborzongatott, csak 1-2 történet volt, amire azt mondtam, hogy nem annyira idevaló.
Ami nagyon tetszett, hogy nem volt két egyforma történet, ide már tényleg csak a legjobbakat válogatták be (köztük a húgom: @Tessa_R_Lambrick történetét is).
Ez a könyv tökéletes esti olvasmány, ha: szereted a sok vért, az idegőrlő pillanatokat, és erős a gyomrod is mellé. :)
Bátran ajánlom minden thriller és horror rajongónak! :)

Praetorianus P>!
Sárvári Géza – Komlóssy Vera (szerk.): Vérmesék

El tudom képzelni, hogy ez a kötet képes lett volna belőlem kiváltani valami hatást…
…kétszáz horror könyvvel, valószínűleg ennél jóval több filmmel és úgy harminc évvel ezelőtt. De a mai ingerküszöbömhöz mérve ezt most kifejezetten kevésnek éreztem. Voltak benne gyöngyszemek, és szinte mindben találtam valamit (hol az alapötlet, hol a próza, hol a hangulat) amit illik megsüvegelni. Olyan azonban csak elvétve akadt köztük, ahol mindhárom dolog rendben volt. Ennél még nagyobb baj, hogy a prózai rész az írások legalább harmadánál egy komolyabb általános felső tagozatos irományra emlékeztet. Van ami túl modoros, volt ami idegesítően dúskál a határozókban, és az elvileg komoly szerkesztés mellett még olyan is, amin érződik, hogy a szerzője több novellát írt, mint amennyit olvasott életében. Ennek ellenére én minden szárnypróbálgatónak drukkolok, és biztatom őket az írásra, hátha néhány év/évtized múlva bepötyögnek majd egy bestsellert. Hozzá tenném még, hogy talán a kifejezetten nyúlfarknyi terjedelem az, ami nem engedett csatlakozni a novellákra. Egy-másfél-két gépelt oldalon elég kevés a hasznos idő arra, hogy az írás érzelmeket váltson ki az emberből. Nem is csoda, ha nem sikerült.
A kiadó kezdeményezését tudom díjazni, de arra biztatnám őket, hogy emeljenek a karakterkorláton, szigorítsanak kicsit a szűrésen, és rendben is van a dolog. Ez így nálam most csak egyszer olvasósra sikerült. De majd a következő…

Sárvári Géza – Komlóssy Vera (szerk.): Vérmesék

Egy kis borzongásra vágysz a reggeli kávé mellé, vagy mondjuk úton hazafelé a vonaton ülve? Itt egy antológia, amit ha ismerkednél a horror zsánerrel, vagy pont hogy a favoritod, érdemes elolvasnod!

Egy misét mindenképp megérő kötet, bár őszintén megvallva a zsánerét tekintve az igazán fanatikus horror rajongóknak nem hiszem, hogy elég erősre sikeredett. Ezt úgy mondom, hogy én pl. egyáltalán nem vagyok horror fan. A filmeket egyáltalán nem bírom, könyvekben meg bár elolvasom, de messze áll attól, hogy igazán szeretném. Ebből adódóan onnan tudom, hogy egy horror történet elég horrorisztikusra sikeredett vagy sem, hogy szabályosan „rehabilitálnom” kell utána az elmémet. Az olvasása közben és után 2-3 napig maximum mesét tudok nézni-hallgatni a tv-ben, halál komolyan mondom, hogy erre a célra pl. az oroszlánkirály, a szépség és a szörnyeteg, Pocahontas, meg a 101 kiskutya szól főzés-takarítás közben. Mert egy igazán jó horror engem megterhel, kikészít! Ezért is csak alkalmanként olvasok ilyen könyveket.

Nos, e kötet esetében, ami az első felét illeti, nem így történt. Esetleg tábortűz mellett elregélt rémmeséknek mondanám ezeket a novellákat, amin maximum kuncogunk egyet a markungba, és közben örülhetünk, hogy minőségi időt töltöttünk a barátainkkal.
Nem azt mondom, hogy ezek rosszak! Hanem azt, hogy ezzel a kötettel nagyon-nagyon finoman vannak bevezetve az olvasók a horror zsánerbe. Kb. a könyv közepéig megállás nélkül tudtam olvasni a novellákat, mivel addig volt light-os a helyzet, és csak elvétve akadt pár olyan történet, ami több volt egy kis „ijesztegetésnél”. A könyv második felében viszont egyre gyakrabban kellett szünetet tartanom, és annyira kimerített az olvasásával töltött minden alkalom, hogy úgy aludtam utánuk, mint akit agyonlőttek. Nálam innen lehet tudni, hogy működtek!

Azért a kezdő horrorolvasóknak tudom leginkább ajánlani, mivel e könyvvel nem kéne egyből mélyvízbe ugorniuk.
Viszont a nagy horror rajongóknak is érdemes elolvasniuk, mert megismerkedhetnek olyan szerzőkkel is, akik lehet, hogy a pályájuk kezdetén állnak, viszont az itt olvasható novellájukból ítélve igen ígéretesek.

Nehéz kiemelnem bárkit, mert sokuk írása tetszett ezért vagy azért. Szinte mindegyikben találtam valamit, ami meg tudott ragadni…

Viszont hogy ne érje szó a ház elejét, megemlítem BKN-t, akinek a kötetben való megjelenése hatalmas nagy meglepetés volt, hisz' az ő személye bloggerségünk végett már nem idegen számomra. Gondolhatnátok, hogy elfogultságból mondom, de nem így van… mert őszintén meglepett, hogy a kötet egyik legjobb novelláját ő írta. A történet témája, cselekménye, leírása, hangulata, a megfogalmazása, és a szókincse mind-mind kiemelkedő volt a többi novella szerzőjéhez képest. Ha nem hiszitek, olvassátok el!

Aztán, még Dömötör László: Musztafa kincse c. novelláját emelném ki, ami egy létező helyi legenda alapján íródott. Számomra az egyik legemlékezetesebb történet lett a kötetből, mivel Nagykanizsától nem messze nőttem fel, és ennek ellenére csak egyetlen egyszer hallottam Musztafa ottani legendájáról, méghozzá az egyik kanizsai várnapokon, ha jól emlékszem. Sajnos akkoriban is csak említés szintjén… de azóta sehol másol. Így kifejezetten örülök, hogy valaki papírra vetette, és a maga módján emléket állított a témának, na meg hogy ezt volt szerencsém olvasni is!

A horror továbbra sem lesz a kedvenc műfajom… de örülök ennek az antológiának, és szívből gratulálok a szerzőinek és szerkesztőinek!

inci81 P>!
Sárvári Géza – Komlóssy Vera (szerk.): Vérmesék

Igaz, hogy nem durvább horror sztorikat felvonultat fel a Vérmesék antológia, ám mégis izgalmas gyűjtemény, amely több magyar szerző alkotását foglalja magába.

Attól függetlenül, hogy számomra kevésbé vérfagyasztó ez a kötet (mondjuk az is változó, hogy kinek mi az), azért nem egyvégtében olvastam, hanem lassan, apránként ismerkedtem vele, mert azért csak felkavartak ezek a „könnyedebb” horror sztorik is. Nem azt mondanám, hogy igazán félelmetesek voltak, mert nem hatottak ijesztően, inkább a lelkem nyugalmát piszkálták fel.

Némelyik novella igazán elnyerte a tetszésemet (ilyen volt Szollár Bence: A ruha, és BKN: Hóhérok című alkotása), némelyik kevésbé, némelyik után hosszabb szünet kellett, mert lelkileg kifacsartak (László Bettina: Kicsiny kezek).

Bővebben:

NagyMese>!
Sárvári Géza – Komlóssy Vera (szerk.): Vérmesék

Igen sok horror történet , meglehetősen ingadozó színvonallal, ám ennek ellenére szórakoztató olvasmány volt. Az érzésem végig az volt, hogy feketeöves horrorfalók unatkozhatnak talán, de nekem mutatott itt-ott újat a kötet. Arról nem beszélve, hogy kezdő íroknajk adott lehetőséget bemutatkozni.

Kifejezetten tetszett Szollár Bence írása, Dina Thomas, Dörgő Sándor és Egyed-Husti Boglárka novellája is. Persze ezeken kívül is találtam kedvemre valót, elvontat és weirdbe hajló sztorit is.

Péter_Szilágyi>!
Sárvári Géza – Komlóssy Vera (szerk.): Vérmesék

A horror zsánerrel ismerkedőknek ideális lehet a kötet, ugyanakkor egy „horror-veterán” számára nem túl sok újdonsággal bír. Mivel szép számmal faltam eddig is a horrorfilmeket, így sajnos sok sablonos, vagy eredetinek gondolt, de fimen már látott sztoriba botlottam. A több mint 60 történet negyedére tudom jó szívvel azt mondani, hogy jó volt, de biztos vannak olyanok, akiknek sokkal több novella nyeri el a tetszését, hisz nem vagyunk ugyanolyanok, mást szeretünk, más az ingerküszöbünk. Nekem egy halvány 4-est ér, ezzel értékelem a könyv sokszínűségét, ami a rengeteg írónak köszönhető.

E_K_Mindaleth P>!

Lépte nyomán vértócsák nyíltak, a föld súlyos repedéseiben megült a halál jele."

Mia Frances: Erdőkerülők

Norenn2 P>!

-Őszintén szólva, én valami egyszerűbbre gondoltam.

E_K_Mindaleth P>!

Úgy nézett ki, mintha a horrorfilmek összes szörnyetegének tömegszexbe torkolló koktélpartijának gyermeke lenne."

Vadászi Árpád: A formula

E_K_Mindaleth P>!

Minden egyes szempillájáról cseppekben olvad a félelem."

Sine Nomie: Hideglelés

inci81 P>!

[…] kezéből kizuhant a szemüveg, és egyre szaporábban kapkodta a levegőt, hátrálni kezdett.
A fátyol takarásából nem Caroline nézett rá, hanem egy vadidegen nő; egy rég halott arc, amit szárazra aszalt a halál, a szeme pedig üveges volt, és halványszürke.

E_K_Mindaleth P>!

Tényleg nagyon maga alatt van. Egy héttel ezelőtt elveszett Roxy, a kék hullámos papagáj. Nemrég-még-igaz szerelme, az a szemét Totya lepte meg a pelyhes fiókával. Ennyi maradt Totya után: egy túlméretezett kapucnis pulcsi Eric Cartmannel az elején, a madár, meg a tripper.

Kazó-Horváth Dóra: Levi

E_K_Mindaleth P>!

A holdfény lágyan világította meg a felboncolt holttestet. A látvány akár egy reneszánsz festmény. A lágy jazz és a vérszagú szétszabdalt hulla fúziója érdekes, de semmiképp sem kellemetlen érzést keltett.

Ferjancsik Sebestyén: Egy romantikus este

E_K_Mindaleth P>!

A pulzusom a fülembe dobolta a halálindulómat."

Rebecca Reed: A tároló réme

E_K_Mindaleth P>!

Feltépte a bejárati ajtót, majd sietős léptekkel a kétbetűs irányába indult. Szívmelengető érzés járta át, mikor végre ráülhetett a Megváltás Trónjára."

Gulyás Gábor: Egy vagy közülük