Zarándokúton ​Nyugat-Tibetben 7 csillagozás

Kőrösi Csoma Sándor nyomdokain
Sárosi Ervin: Zarándokúton Nyugat-Tibetben

Kőrösi Csoma Sándor születésének 200. évfordulóját öt magyar fiatal méltóképpen kívánta megünnepelni: fölkerekedtek és a nagy előd nyomába eredve, az ő útját járták végig.
A hatalmas Himalája égig érő, havas hegycsúcsai csak messziről látszanak megközelíthetetlennek – és embertelennek. Ahhoz azonban, hogy lakóit, ezeket a melegszívű, cserzett arcú, edzett és kemény embereket fölfedezhessék a kopár sziklák völgyeiben, a világtól elzártan, hetedhét határokon és sok ezer méter magas hágókon kellet áthatolniuk. S ekkor föltárult előttük a csodák világa: egy elfeledett és fölfedezésre újra és újra érdemes kultúra pusztuló, ritka kincsei és ezek hordozói, az ott élő tibeti emberek.
Hogy emberközelből tudjuk átélni ennek a páratlan útnak a veszélyeit, izgalmát-örömét, azt az egyik résztvevő, Sárosi Ervin „útinaplójának” köszönhetjük, amit most itt közreadunk, a szerző saját felvételeivel illusztrálva.

Eredeti megjelenés éve: 1986

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Ország-Világ Kossuth

Kossuth, Budapest, 1986

Timár_Krisztina I>!

Sárosi Ervin: Zarándokúton Nyugat-Tibetben Kőrösi Csoma Sándor nyomdokain

Hát ez volt az abszolút zsákbamacska.
Először is egyáltalán nem ismertem se a szerzőt, se a könyvet, másodszor nem voltam netközelben, amikor diszkréten megszöktettem, tehát még csak a Molyon se ellenőrizhettem, hogy ki mennyire csillagozta, egyáltalán fenn van-e már.
Hát a fészkes fene gondolta, hogy egy XX. század végi útleírás még ilyen érdekes tud lenni. Amikor már van villany és helikopter, hová lesz akkor az öszvérkaravánok, jeges folyókban lefagyó lábak és poloskás fogadók romantikája?!**
Tibetbe.
Ezt az utat végigcsinálni még 1984-ben se volt akármilyen teljesítmény. (Hát még mekkora lehetett Csoma idejében…)

Itt olvasható tovább:

Habók P>!

Sárosi Ervin: Zarándokúton Nyugat-Tibetben Kőrösi Csoma Sándor nyomdokain

Ez tényleg zarándokút volt. Igaz, vagy negyven éve, de mégis megdöbbentett. Eszemmel persze tudtam, hogy a Himalája vonulatai között nincs autópálya, hogy a tél, az tél, hosszú, hideg és helyben marasztaló, de azért így olvasni más volt. Már maga a felkészülés (túlságosan megszoktam, hogy amit itthon felejtek, azt majd ott beszerzem – hát a Himalájában nem biztos, hogy ez igaz. ) megdöbbentett. Aztán az út. A zsúfolt és ki tudja mikor járó buszok. A négylábúak. Amikor heteket kell várni, mert még nem járható a hágó. Amikor már járható, csak éppen nem lehet átjutni rajta. A magasság nehézségei. És megdöbbentett, amit írt az ottani emberekről, településekről, munkáról. Még legkevésbé Tibet történelme érdekelt – legalábbis ilyen mélységben és ilyen töményen.

szökött_csincsilla>!

Sárosi Ervin: Zarándokúton Nyugat-Tibetben Kőrösi Csoma Sándor nyomdokain

Meghatározó gyermekkori olvasmányélményem. talán még ötöst is kaptam a fogalmazásért, amit a könyv alapján írtam. :)

Gyöngyi69>!

Önkéntelenül is az útra összpontosítottam a figyelmemet. A mellettem ülő indiai úr, látva aggodalmamat, azt próbálta megmagyarázni, hogy az ilyen és hasonló utakon a baleseteknél sebesültek szinte alig vannak, csak halottak. Nem tudom, hogy megnyugtatásnak szánta-e hozzám intézett szavait, de amit ezek után mesélt el, végképp felcsigázta az érdeklődésemet.
– A srínagar-lehi úton történt (éppen ott jártunk), hogy az egyik éles kanyarban egy gépkocsioszlop harminckét kocsija zuhant a mélységbe, omlás következtében, mígnem a harmincharmadiknak sikerült idejében megállni és kürtjelzést adni az utána haladóknak. Senki nem élte túl a katasztrófát. Isten kezében vagyunk – mondta végül megnyugtató mosollyal – aggodalomra semmi ok!