Klimt, ​Schiele, Kokoschka és Bécs festészete 1900 körül 2 csillagozás

Sármány Ilona: Klimt, Schiele, Kokoschka és Bécs festészete 1900 körül

A ​tizenkilencedik-huszadik század fordulója egész Európában ellentmondásokkal teli, válságos idő. A korszakváltás harsonái leghangosabban Bécsben – Schönberg zenéjében, Freud pszichoanalízisében – szólaltak meg. 1897-ben tizenkilenc festő, szobrász és építész, aki hitt a művészet világmegváltó erejében, önálló csoportot alapított, a Seccessiont. Az élet egészét akarták átalakítani, a csészétől a palotáig, nem ismertek különbséget magasrendű és „tömegművészet” között. A szecesszió mesterei emelték nemzetközi színvonalra az osztrák művészetet, ők nevelték a következő generáció alkotóit, az expresszionistákat. A sors fintora, hogy az első világháború küszöbén éppen ez a fiatal nemzedék veszítette el hitét a művészet erejében, reményét a kaotikus állapotok megváltoztatásának lehetőségében.
A magyar olvasó számára egyszerre lesz ismeretlen és ismerős a dualizmus korának osztrák művészete. Bécs hozzánk mindig a legközelebbi művészeti központ volt., festészetünket a közvélemény… (tovább)

Helikon, Budapest, 2004
144 oldal · ISBN: 9632088794

Czoff>!
Sármány Ilona: Klimt, Schiele, Kokoschka és Bécs festészete 1900 körül

Szeretem ezt a korszakot. Pontosabban Klimtet szeretem, Schiele-ben van valami, Kokoschka talán inkább nem, de azért elfogadható :)
Ez a könyv szerintem egy nagyon szépen illusztrált képes album, kiegészítve egy kis művészettörténeti tudományos ismeretterjesztéssel. Annak ajánlanám ezt a könyvet leginkább, aki egy kicsit elmélyültebben szeretne foglalkozni a témával, de nem kifejezetten tudományos kutatást folytatna a témában.