Ki ​vagyok? (Egy cseppnyi élet 1.) 10 csillagozás

Sárközy Zsolt: Ki vagyok?

Az élet folytonos körforgás, egy soha véget nem érő utazás, amelyen elkísérnek bennünket barátságos és kevésbé barátságos társak is. Ami utunk során történik velünk, olykor rossznak, máskor pedig jónak éljük meg, jóllehet minden csupán szükségszerű. Mi a dolgok rendje? Hol foglaljuk el helyünket a mindenségben, és honnan tudhatjuk, hogy jó helyen járunk saját életünkben? Mi vagyunk a környezetünkért, vagy a környezet van miértünk?

Sárközy Zsolt ‘Egy cseppnyi élet’-ének első, költői szépségű kötetében az óceán mélyére kalauzolja el iskolás olvasóit és szüleiket, hogy közösen fürkésszék ki ittlétünk rejtett titkait.

Kalocsai Judit

Kiadói ajánlás: 10 éves kortól · Tagok ajánlása: 6 éves kortól

Eleven Books, 2020
Eleven Books, 2020

Sárközy Zsolt: Ki vagyok?

A Lupa-szigeten van egy szobor: a földre rögzített középpontból széttartó, sárga egyenesek vezetnek az ég felé. A műalkotás azt jelképezi, hogy ha felfelé tekintünk, megnyílik előttünk a végtelen.

Az utóbbi években belemerültem a keleti filozófiákba, és megtapasztaltam azt, amiről ez a szobor – és ez a könyv is – szól. Bár nem hangzanak el benne a karma, vagy az ego szavak, Lin-csi apát tanításaira ismerhetünk néha még az anakronizmusokban is.

A narratíva a következő: a főszereplő kiválik a Mindenségből, öntudatra ébred, meg- vagy újraszületik. Magzatkorában egy testként tekint magára egy másik élőlénnyel, aki gondviselője és bölcs tanítómestere, s e szimbiózis idején felkészíti őt az önálló életre. A születés pillanatában a Mindenség egy cseppje egyszerre éli meg az elszakadás miatti szorongást, vágyik vissza a biztonságot nyújtó anyaméhbe, ugyanakkor felismeri, hogy a fejlődéshez elengedhetetlen volt ez a lépés, a kiszakadás addigi, óvó, védő közegéből.

A zen filozófia nyelvén és szimbólumrendszerével operáló kötet kiskamaszoktól a végtelenségig. Kétszer olvastam el, egyszer folyamatosan, egyszer figyelmesebben, tanulmányozva. A köszönetnyilvánításban egy Hamvas Béla-idézet áll, de zárhatnánk akár ezzel is: https://moly.hu/idezetek/1449636

Mert szükség van olyan gyermekkönyvekre, amelyek segítenek elindulni tudatunk tiszta természete felé. Nagyszerű, hogy rövid időn belül már a harmadik ilyet vezérelte hozzám a Mindenséget uraló, egyetemes Rend.

polimatilda I>!
Sárközy Zsolt: Ki vagyok?

Nem vagyok a filozófia nagy fanatikusa, középiskolában a filozófia órákat alig tudtam végigülni, de egyébként nem mondom azt, hogy a téma ellen lennék. Csak néha sok. Viszont ez a kis könyvecske könnyen emészthető formába csomagolt érdekes gondolatokat, és igazból tetszett is.
Ráadásul nagyon rövid is.
A borítója pedig nagyon szép.

Póli_Róbert>!
Sárközy Zsolt: Ki vagyok?

Egy rövid, és különleges hangulatú könyvet vettem a kezembe Sárközy Zsolt Egy cseppnyi élet c. kötetével.
Ha nagyon elvonatkoztatok, akkor ez bizonyos értelmben teremtéstörténet, de mégis…több annál.
Egyszerű, kerestlen szavakkal válaszol bonyolultnak tűnő, életbeli nagy kérdésekre, mint ahogy az alícmben is van: Ki vagyok?
Felnőtteknek is ad élményt, de valószínűleg gyerekeknek is, esetükben ráadásul észrevétlenül mutat irányt a mindenki számára elfogadható magatartások felé, a nyertes-nyertes helyzet eléréséhez. Manapság ez ritka kincs, mert sok mással el vagyunk foglalva, ezzel a fontos dologgal viszont nem.
Ami zavart, az a fényes, vastag papír, illetve számomra következetlenül vannak a párbeszédek között nagy üres helyek egymás alatt, máshol meg nincsenek. Ez lehet tördelési hiba is, kevésbé gondolom, hogy direkt lenne ilyen.
Összességében olvasásra ajlott ez a kis kötet. Akár megtaláltad a választ arra, Ki vagyok, akár nem.

Gyöngyi_Hajdu>!
Sárközy Zsolt: Ki vagyok?

Fantasztikus írás, filozófiai magaslatokban, mégis gyermekek számára is emészthető stílusban. Mese az elfogadásról, az élet körforgásáról.

Tarja_Kauppinen IP>!

A tehetetlenség érzése rendkívül kínzó, valósággal szétfeszít belülről.

Tarja_Kauppinen IP>!

Az óceán Mindensége egyetlen csepp, és én, egyetlen csepp a Mindenség óceánja vagyok "

Tarja_Kauppinen IP>!

Véletlennek hívjuk azt, ami látszólag ok nélkül történik, pedig valójában Minden okkal történik, csupán történnek olyan esetek, nem is ritkán, melynek okai rejtve maradnak előttünk.

Tarja_Kauppinen IP>!

„Se nem rossz, se nem jó, csupán szükségszerű”

Tarja_Kauppinen IP>!

Ahogy lecsillapodott, úgy tágult ki látása is […]

Tarja_Kauppinen IP>!

Mit szólnál, ha megkérnélek, hogy amit mondtam, egy időre fogadd el igaznak? Amikor feljebb érünk, ahol már több fény van, te is megtapasztalhatod majd a látást, így saját magad bizonyosodhatsz meg ennek igazáról.

Tarja_Kauppinen IP>!

[…] az óceán végnélküliségében elegendő hely jut mindenkinek.

Tarja_Kauppinen IP>!

– Nem, ők egymást eszik meg, én meg azt, ami utánuk marad.
– Egymást?! De hát az borzasztóan rossz lehet!
– Ez a Mindent éltető Rend szükségszerűsége […]

Tarja_Kauppinen IP>!

[…] minden szavam igazáról is csak magad szerezhetsz bizonyosságot vagy cáfolatot.

Tarja_Kauppinen IP>!

[…] azokkal időzött, akik hozzá hasonló kedvvel viselték magukat. Akik érezhetően közömbösek vagy elutasítóak voltak, azok társaságát nem kereste…